Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 00:07:00

Henüz oğlum kreşe başlamadı, ancak özel bir anaokuluna giden 5 yaşında bir yeğenim var. Daha önceleri az görüştüğümüz için bizi gördüğünde birlikte legolarla, diğer oyuncaklarıyla oynamak isterdi, babaanne, dede, baba, anne, herkesle böyleydi aslında, Tv'ye pek ilgisi yoktu. Eylül'de anaokuluna başladıktan sonra Tv'de çizgi film izlemeye alışmış ve şimdi tüm gün Tv izlemek istiyor. Annesi okulla konuştuğunda "günde sadece yarım saat izletiliyor" denmesine rağmen 1-2 kez spontane ziyaretinde çocukları Tv başında görmüş. Okula bu durum dışında çok güvendikleri için ve yaşadıkları yer itibarıyla çok da seçenek olmadığı için okuldan almak gibi bir aksiyon düşünmediler. Ancak şu anda Tv onlar için ciddi bir sorun haline gelmiş durumda... Sizlerde durum nedir? Çocuklarınızın okullarında Tv izletiliyor mu? İzletiliyorsa neler izletiliyor, ne gibi kısıtlar konuyor?

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 03:29:00

Bizim okulumuzda tv yok. Bazen haftada 1 gün 1 saat diyeyim (cd gününde) 30 dk gibi izliyorlar projektörle. okul cd gününde müzik cdsi istiyor ama veliler ve çocuklar dvd getiriyorlarmış. Sonuç olarak toplantıda konu konuşuldu ve artık izletilmiyor.

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 04:37:00

bizim kreşte de tv yok. o ilk sorduğum soruydu zaten.

çok nadir cuma günleri öğleden sonra sinema günü yapıyoruz dediler. daha karşılaşmadım.

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 04:49:00

kreste tv ızletıleckse cocuguma nıye krese yolluyorum ki

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 05:02:00

bizimkide henüz gitmiyor ama eylülde başlayacak aynı şeyi düşünüyorum yaprak tv izleyecekse ne işi var kreşte annanesiyle de paşa paşa izliyor evde :))

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 05:12:00

Oğlumun gittiği kreşde de tv yok, tv izletilen bir kreşe göndermezdim.

Bu kreş dışında alternatifi yoksa kreş ile bu konuyu ciddi ciddi konuşmak gerekir. Yine olmuyorsa evde belli sınırlamalar getirilebilir. Günde 30 dk çizgi film izlemesine izin vermek, olmuyorsa Tv'den çizgi film kanallarının frekanslarını yok etmek olabilir.

Bol şanslar.

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 06:50:00

Ezici bir cogunlukta televizyon var. Yillar once basvurdugum bir krese, cevap gelmeden once veliymis gibi bir ziyarette bulunmustum:) Uyumayan gruptaki manzara suydu: Cocuklar Kral Tv izliyorlar ogretmenleriyle birlikte. Bu, benim raslaigim uc orneklerden biriydi.


Kurumlarin savundugu kadar zevk almiyor aslinda cocuklar bu durumdan. Daha cok 4 yas grubu buyulenmis gibi gozunu ekrandan ayirmadan kitleniyor. Kucuk yas grubunun dikkati cabuk dagiliyor, buyuk yas gruplariysa uzun sure sabit oturmaktan sıkılıyorlar. Evden getirilen cd lerin denetlemeleri guzelce yapilmiyor. Soyle ki; genellikle cd izlenen sinif/odaya topluca iniliyor ya da kucuk grupla en buyuk grup birlikte iner birbirleriyle fazla ilgilenmeyecekleri icin-3 yasin getirdigi cd, 6 yasi inanlmz bunaltiyor. 6 yasin getirdigi cd' deki cizgi filmin konusu-ki fazlasiyla aksiyon dolu da olabiliyor-da 3 yasa agir geliyor.

Surenin en fazla 1/2 saat oldugu soylenir fakat en az 10 cocugu 1/2 saate boldugunuzde ne kadar ne egitimi alabilirler ki? Bu konu benim cok ama cok karsi oldugum bir konu ve savunacak bir sey bulamiyorum.Bazi durumlar ebeveyn kontrolunde olmalidir ve oyle de kalmalidir.

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 06:57:00

tv yok okulda.ama zannediyorum kırkyılda bir bilgisayardan bireşyler izletiyorlar.ama servisimizde var :-)callio ,gecebahçesi izliyorlar

Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/24/2012 07:22:00

Kreşte tv yok ve olmasını da aklım almıyor. Çok mecbur kalmadıkça göndermemeyi tercih ederdim. Ynt: Kreş ve anaokullarında çocuklara Tv izletme?

05/25/2012 05:45:00

Bizim kreşte TV var, ama sadece CD izleme için kullanıyorlar. Akşam 17:30-19:00 arası çocukların dağılma periyodunda CD izliyorlar...izledikleri CD lere maalesef müdahale edemiyoruz. ama TV açmıyorlar onu biliyorum, zaten Rüya da bugün arabaları izledik, bugün nemoyu izledik felan diyor. Biz maalesef ancak 19:00 da alabildiğimiz için izlemesin deme şansımız olmuyor. 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Guncel kres mevzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...