Anne- Baba Kütüphanesi

<12>
07/09/2010 08:03:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/09/2010 09:12:00

ben bu aralar jean jacques rousseau'nun Emile - Bir çocuk büyüyor kitabını okuyorum. Bazı yerleri oldukça muhafazakar ve hatta eski kafalı sayılabilir, ama pek çok yerinde de gerçekten çok ciddiye alınması gereken ve rehberlik edebilecek şeyler söylüyor. En temelde dediği özet şu gibi: çocuğunuzu özgür bırakın, kırlarda özgür bir ruhla büyüsün, onu hakim-doktor vs. olmak üzere değil, insan olmak üzere yetiştirin...

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/09/2010 09:40:00

füsun evet, ben de öyle yerleri geçiyorum, e ne de olsa 1700 lerde yazılmış..ona rağmen bazı vurguladığı şeyler bugün söylenenlerle birebir aynı neredeyse...

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/09/2010 10:07:00

elizabeth pantley - cocuklarimiza verdigimiz gizli mesajlar

en asagida onsozu var (dr.sears yazmis, okunmaya deger).(dr.sears=attachemnt parenting=dogal ebeveynlik). 

gunluk hayattan diyaloglar var icinde. ve cocugun sizinle iletisime gectigi yaslara (3 yas sonrasi olabilir)  hitap eden bir kitap.
ben sevdim, kendimi gordum yazilarda, hem eglendim hem aci aci guldum, aralardan okudum, kimisini zaten biliyormusum ama bir profesyonel tarafindan dile getirilmesi iyice dank ettirdi, kimine de "hakkaten ya" dedim ilk defa aklima getirtti.

bir alinti yapayim:

anababanin dilegi:                           cocugun cevabi:
"...malisin"                                       "Belki, ama yapacagimi sanmiyorum."
"Neden ... yapmiyorsun?"                 "Cunku istemiyorum."
"... dusunmuyorum."                        "Gercekten mi? Ama ben farkli dusunuyorum."
"... iyi olurdu."                                  "Belki olurdu. Ama ben yine de yapmayacagim."
"Keske ... yapsaydin."                      "Bunu bilmem iyi oldu."
"... tamam mi?"                                "Ihh, hayir. Sorduguna gore."


yazarin kitabin son sayfasinda ismini gecirttigi su kitap da alinacaklar listeme girdi:

"Cocugunuzla Isbirligi Yapabilme: Bagirip Cagirmadan, Azarlamadan, Yalvarmadan Nasil Isbirligi Icinde Olabilirsiniz"


Önsöz

Bir çocuğun benlik algısı, anababasından ya da onu büyüten kişilerden aldığı mesajlardan iyi veya kötü yönde etkilenir. Bir çocuk doktoru ve sekiz çocuk babası olarak pek çok aile tanıma ayrıcalığına sahibim. Her birinin yetiştirme tarzı, yetiştirdikleri her çocuk gibi farklılıklar gösterse de, bu anababaların çoğunun ortak bir noktası çocukları için en iyi olanı istemeleridir. Bu kişiler her gün doğru olanı yapmaya ve anababa olarak doğru kararlar almaya çalışmaktadırlar. Ancak bütün iyi niyetlerine rağmen yanlış kararlar alıyorlar. Bazen bu hatalar önemsiz olabilir ama sıklıkla hem çocuğun, hem de tüm ailenin geleceğini etkileyecek sorunlar yaratacak kadar etkili olmaktadır.
Peki bu iyi niyetli ve iyi anababalar neden yanlış seçimler yapmaktadır? Bazen sadece kötü bir öneri, bazen çocuklara duyulan sevginin anababaları işe yaramayan önerilere karşı savunmasız yapması, bazen doğru olmayan varsayımlar, bazen de bilgi eksikliği. Ama en yaygın olan neden, sözlerinin ve davranışlarının ne kadar büyük bir etkisinin olduğunun farkında olmamalarıdır. En iyi olan, yaptığı hatanın uzun vadeli olası etkilerini görüp de şok olan bir anababanın bir değişim geçirme isteğinin olmasıdır. En kötü olanı ise, bu keşfin çok geç yapılması ve artık geri dönülemeyecek bir yola girilmiş olunmasıdır.

Elizabeth Pantley´nin yeni kitabı Gizli Mesajlar, anababalığın pek çok anında gezinerek bilinç kazandıran bir uyanışa davet gibi. Her bölüm, sıcak, duygusal ve gülünç örneklerle ana-babaları, çocuk-anababa ilişkisinin günlük ve yaygın görüntüleri içine çekiyor. Okuyucu, anababanın çocuğuna sessizce ve farkında olmadan gönderdiği mesaj ortaya çıktığında, kâh gülerek, kâh ağlayarak kendi davranışlarının farkına varıyor.

Sadece öykünün kendisi belki de okuyucunun ciddi değişiklikler yapmasına yetecek etkiyi yaratmaktadır. Ancak, Gizli Mesajlar orada kalmayıp, öykünün ötesine geçerek mesajları irdelemeye çalışıyor; kaynağını ve çocuğun üzerindeki olası mantıksal sonuçlarını ortaya koyuyor. Daha da önemlisi, o gizli mesajları gözden geçirmenin yollarını önererek daha olumlu ve gelişmeyi destekleyici dersler veren bir iletişim aracına dönüşmelerini sağlıyor.

Bu çok özel kitap en iyi anababaların bile vicdanına seslenerek çocuklarını daha bilinçli ve duyarlı bir tutumla yetiştirme konusunda onlara esin kaynağı olacaktır. Çocuklarına daha yapıcı mesajlar verme konusunda yüreklerinde devamlı bir hatırlatıcı görevi görecektir.

—Dr. William Sears

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/09/2010 10:39:00

SOS! ANA BABALARA YARDIM, YAZARI: LYNN CLARK, ÇEVİREN: GÜLTEKIN YAZGAN,
YANKI YAZGAN'IN ÖNSÖZÜYLE..Evrim Yayınevi.

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/09/2010 11:38:00

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/10/2010 15:00:00

başarılı çocuk - martha/william searsoğluma ahlak üstüne öğütler - fernando savater 

99 sayfada bebeklikten çocukluğa - yankı yazgan

idle parent - tom hodgkinson

kahraman çocuklar yetiştirmek - elisa medhus

çocuklarla doğru iletişim - s. paktuna keskin


Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/11/2010 19:08:00


Bilinçli bebek: Bazı yerleri çok Amerikanvari olsa da genel olarak çok severek okuduğum, beni çok rahatlatan kitaptı. Hatta bazı yerlerini ben yazmışım gibiydi :)
Çocuk beden dili: Bebekleri, çocukları gözlemlemenin en iyi kitap olduğuna inandığımdan ççok beğendim. Özellikle 3 bebek arasında denge kurmaya çalışırken. Sadece beden dili değil, arada çok güzel de mesajlar veriyordu.
Çocukla birlikte büyümek: Dilek Kırcalıoğlu: Yani Allahtan kitap kısaydı. O kadar yapmayın tekmili bana fazla geldi :) Bir kitap için vakit kaybıymış diyeceğim hiç aklıma gelmezdi.
Mahallenin en mutlu yumurcağı: Diğer sevdiğim kitaplardan. Uygulamak başta garip gelse de dedikodu yöntemi ve fast food yönteminin faydasını gördüm.
Düşe kalka büyümek: Yankı Yazgan: Yankı Yazgan iyi hoş da kitaplarında tarafsız olacağım derken "suya sabuna dokunmayan" izlenimi ediniyorum nedense.
Çalışan anne ve çocuk: Binnur Yeşilyaprak: O küçük kitaptan 3 kitap çıkar. Yani adı ve kitabın amacı hariç neredeyse herşeye değinmiş. Çalışan anne olmak, kadın olmak, eşlerle ilişki derken kitap bitiyor :)
Çocuğumu nasıl anlarım:   Güzel kitaplardandı.
Bebeğiniz büyürken sizi neler bekler: Derli toplu bir sürü konu var ama ben bir türlü okuyamadım. Bir de önerdiği tarifler var, Türkiyede bulmak mümkün mü bilemiyorum :)
S.OS Anne babalara yardım: Yani eğer 3 kilo mola yöntemini satın alacaksanız süper :) Öyle bir yazmış ki sanki mola yöntemi bir eşya, yazar da pazarlamasını yapıyor :)
Freuda ne yaptık da çocuklarımız böyle oldu: Okunası kitaplardan.
Searslerin kitaplarını endense ben çok benimseyerek okuyamadım.
Evde ve okulda Mutlu Çocuk yetiştirmenin temelleri: Farklı farklı birçok konuya değinmiş. Fırsat bulabilsem ameliyat olacak veya hastaneye yatacak çocukla ilgili yazıyı buraya ve üye olduğum mail gruplarına göndermeyi isterim.
Çocuk yetiştirmede psikolojik taktikler: Şu her yerde satılan cep kitaplardan birisi. Çok ilginç konular var içinde. Mesela ergenlerin psikolojisini uyku ritmlerinin değişmesine bağlıyor. Ya da çocuk kaçırılmasına yönelik önlem olarak ayakkabılarına işaret koymayı. (çocukların kıyafeti ve hatta saç rengini değiştiriyorlarmış ama genelde ayakkabıları kimse çıkarmıyormuş) Böyle böyle garip ama okuduğundas- "haaaa" dediğim kısa kısa yazılar var.
Bir yaşındaki çocuğunuz büyürken, iki yaşındaki çocuğunuz büyürken: Özellikle dil gelişimi için yararı dokunan önerileri vardı.
Sağlıklı ve mutlu çocuklar için doğru bilinen yanlışlar: Güzeldi.
Çocukları yanlış eğitmenin yolları: Kolay okunan kitaplardan :)
Haluk Yavuzer: Çocuğunuzun ilk 6 yılı: Ay ay takip etmek isteyenler için.
Oyun çocuğu: Erdal köroğlu: Gene ay ay yazan, kolay okunan, akılda kalan önerileri vardı.
Şiddetsiz iletişim: Okunası :)
Emilie: Güzeldi.
Çocukta karar verme ve akıl yürütme: Piaget.: Okunası kitaplardan
Anne babaların el kitabı: Sally Coulthard: Madde madde olduğu için kolay okunan kitaplardan
Bezsiz bebek: Zaten biliyorsunuzdur :)
Doğumdan 21 yaşına kadar sevgiyle disiplin: Sunuş yazısı bile yeter. Okunasılardan:) Farklı isimde Harvey Karpın metotunu da yazıyor. Mola yöntemini ise daha sevimli bir şekilde yazıyor.

Daha çok kitap vardı da evi taşıyacağıız diyue çoğunu kaldırdım. Bu satte İlk aklıma gelenler ve dışarda kalanlardan gözüme çarpanlar bunlar. Rafı tekrar yerleştirdiğimde diğerlerini de eklerim
A bir de çocuk gelişimi ile ilgili değil ama çalışan annelere önerebileceğim eğlenceli bir roman var :) Nasıl yetişiyor her işe bilmem-Allison pearson. Yoğun çalışan 2 çocuk annesi üzerine kurulu. Okuyan her çalışan annenin kendinden birşeyler bulup güleceği yerler vardır :)))

 

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

07/15/2010 12:08:00

Ben de Elizabeth Darchis ve Jean-Patrick Darchis'in "Kardeşler arasında bağlılk ve rekabet" http://www.dr.com.tr/Search.aspx?kw=karde%c5%9fler+;aras%c4%b1nda&gid=00000&criteria=999&media=999">

http://www.dr.com.tr/Search.aspx?kw=karde%c5%9fler+;aras%c4%b1nda&gid=00000&criteria=999&media=999

isimli bir kitap okudum" Kolay okunabilir bir kitap.  Ben beğendim. Elimde çocuk psikolojisi ile ilgili başka kitaplar da var onları da okuyunca buradan bilgi vermek isterim...

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

08/18/2010 12:08:00

yok tracy okuma bence ozge (tabii bence bu) :)

benim sevdigim yazarlar:

elizabeth pantley
william sears
ve tabii harvey karp

Ynt: Anne- Baba Kütüphanesi

08/18/2010 12:13:00

Tracy de okunabilir bence. hatta ben Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler'den sonra Çocuk Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler'i de okumustum. harfiyen uymasan da faydali seyler ögrenebilecegini düsünüyorum Özge. onun disinda elbette Karp okumalisin, harika. simdi kafam cok karisik digerleri gelmedi aklima geldikce yazarim.

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Kitap Kurdu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...