ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/18/2012 13:42:00

merhaba,

gecen ay yavas yavas ek gıdaya basladık yogurt ve meyve-sebze purelerıyle...meyvelerden elma, armut ve seftalı sebze de kabak, havuc ve patates verdım ilk olarak. ama mıktar olarak az az yıyor.mesela 4-5 kasık yogurt, 1-2 dılım kadar da sebze ve meyve gıbı.Ama temel besınımız hala daha anne sutu:)bu ay dr sabah kahvaltı da peynır pekmez bebek bıskuvusu ve yumurta ve devam sutununu karıstır o sekılde ver dediyse de benım tereddutlerım var. Yumurta ıcın erken oldugunu dusunuyorum ve bulamac yapılmasına da karsıyım. Ayrıca anne sutu alan bı bebege neden devam sutu verıyorum?? Sızlerın 6.ay bıttıkten sonrakı menulerınız ne sekıldeydı?Nasıl devam etsem bu ay ek gıda maratonuna? :))

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/18/2012 13:49:00

biz kahvaltıya 7. aydan sonra başlamıştık. o aylarda bulamaç yapmak şart gibi. çünkü diğer türlü çok az yedirebliyorsunuz. biz 10. aydan sonra çiğnememiz iyice gelişince ayrı arı yemeye başladık. anne sütün varsa kahvaltı bulamacında sağıp kullanabilirsin. dediğin gibi devam sütü gereksiz. bence bebek bsküvisini de pek kullanma derim.onun yerine hipp yulaflı elmalı, ya da daha farklı bir kaşık mamasını öneririm. yumurta sarısına zaten fındık büyülüğünde başlanıyor. umarımyardımcı olabilmişimdir. özelden de bir sorunuz olursa yazabilirsiniz. elimden geldiğnce yardımcı olmaya çalışırım

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/18/2012 13:59:00

Nilay merhaba;

Kahvaltiya 8. Ayda gectik. 11. Aya kdr disimiz yoktu. Evde yaptigim biskuvileri+ labne peynir + pekmez ve yumurta seklindeydi. Devam sutu sart diil. Suyla yada ihlamurla yada rezeneyle islatabilirsin.

Zaten 6-7 aylik bebekler doyumluk diil tadimlik yiyiolar-mis. Gunde 1 ogun meyve puresi yada sebze puresi ver artan zamanda meme emsin. 8-9 ayliktan snrada kahvalti +1 ogun seklinde yaparsin.

Maraton zor ama keyifli. Bol istahli ve bol sabirli ginler dilerim:)

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/18/2012 17:55:00

süpersin,z çok tesekkurler fikirler için:)

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/19/2012 05:55:00

http://hemannehemdoktor.blogspot.com/ bu benim blog ek gıda ve kahvaltı önerileri vardı..Ben hiç bulamaç vermedim..peynir bir ay önceye kadar yemedi,şuan daha iyiyiz..Zaman zaman farklı gıdaları yiyor ertesi gun her zaman yediğini yemiyor:(sabırlı olunacak bir dönem kolay gelsin:))

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/19/2012 06:05:00

Merhaba. Şu an yediği miktarlar çok güzel. Bu dönem ek gıdayla tanışma dönemi. FArklı tadlara alışması için. Devam sütünü kesinlikle kullanmayın bence. Anne sütü var çünkü. Ben o dönem kahvaltı bulamacını anne sütü ile hazırlıyordum. O yoksa biraz su eklerdim. Bulamaç istememe nedeniniz nedir? Oğlum 12 aylık artım omleti sütle karıştırıp veriyorum. Ayrı ayrı peynir, zeytin domates de yiyor ama bulamacını da seviyor. Zamanı gelince beslenme tercihlerini yapıyorlar zaten. Bu aya kadar kahvaltısına anne sütü eklemeye devam ettim. İki gündür omletini biraz inek sütü ile karıştırıyorum. Ek gıda ile ilgili bugulog a deneyimlerimi yazmıştım. Ona da göz atabilirsiniz.

Her tür sorunuzu mesaj da atabilirsiniz, ek gıda ya çok kafa yormuştum. Sabırla kolaylaşacak bir süreç
http://www.nurturia.com.tr/bugulog/26a00c1e-6ab6-4210-8299-a054017ad4d3/kim-korkar-ek-gidadan!

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/19/2012 07:36:00

Arkadaşlar çok güzel cevaplar yazmışlar..ben de genelde  aynı fikirdeyim.. ben oğluma bir süre bulamaç olark vermiştim sonrasında peynir ve yumurtayı verip arkasından ıhlamur ve taş değirmende öğütülmüş tam buğday ekmeği ile hazırladığım çaydan verdim.. herşeyin tadını ayrı ayrı alabildi...

bebebisküvisi yerine taş değirmende öğütülmüş tam buğday ekmeği doğal katkısız ve besleyici bir besin ekmeği tercih ettim..

 

 

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/19/2012 08:19:00

yorumları okuyamıyorum kızım her an kalkabilir ama hiç bulamac vermedim,her gıdayı bizim yediğimiz şekliyle tüketmesine özen gösterdim tek kriterim buydu çorbayı blendırdan gecirdim çünkü adı üstünde corba,ama kahvaltıyı tane tane yedi,meyvesini ısırdı,ekmeğini kopardı,şu an 18 aylık çatal kasıkla kendi basına besleniyor,

Ynt: ek gıda-tereddütler ve yardım?

10/20/2012 17:12:00

arkadasşar herkese cook tesekkur ederim fikirleriniz için, şimdilik peynir ve tam bugday ekmeği yiyor  sonra da pekmez veriyorum kahvaltı öğününde, bir şikayeti de yok.bakalım ılerleyen gunlerde neler olacak?


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
EK GIDAYA GEÇECEK,GEÇMEKTE OLAN,GEÇEN ANNELER

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...