Çocuğunuz hangi öğrenme gurubundan? DOKUNSAL GRUP

11/10/2010 20:54:00

    En erken yaşlardan, bebeklikten itibaren davranışlarından anlayabileceğiniz öğrenme tarzı dokunsallıktır.
     Dokunsal bebekler sürekli hareket etmek isterler, yapamadıklarında da huzursuz olup ağlarlar.Ağladıklarında kucağa alınmak onlar için yeterli olmaz, kucakta ikende, hareket ettirilmeleri, sallanmaları gerekir.
     Dokunsal çocuklar, etraflarındaki herkese ve herşeye dokunmayı ve kendilerine dokunulmasını severler.
     Koşmayı severler; koşarken çarpışma, arkadaşlarını itme, çekme gibi haşin oyunlar tam onlara göredir.
     Çok hareketli olan bu çocuklar koltuk, divan, masa, sehpa ve hatta televizyon üzerinde gezer ve asla "dur yapma" uyarılarına kulak verezler.Erken yaşlardan itibaren gözleleyebileceğiniz bu özellikler, dokunsal çocukların diğerlerini ve dünyayı anlama ve sevme yollarıdır.
      Özellikle görsel anneleri zorlayan bu yöntemler, dokunsal çocuğun her defasında toz toprak, ter içinde, üstü başı yırtık bir şekilde eve gelmesiyle tahammül edilemez bir duruma dönüşebilir.
      Anlatımda hiperaktif çocuklarıda andıran dokunsal çocukların tamamı, uç noktalarda bu özellikleri göstermezler.Yaşamlarının ilk yıllarında çok baskın olan bu özellikler, sonraki yıllarda çevrenin dayatmaları ile biraz törpülenir ve bir miktar değişim gösterirler.
     Dokunsal çocukların davranışları genellikle toplum tarafından hoş karşılanmaz ve yakın çevre tarafından gerekli törpülenmenin sağlanamadığı koşullarda dışlanmalarına, yalnız kalmalarına, neden olabilir.Bu noktada bu çocukların dünyayı adeta bedenleriyle ve dokunarak anlayabildiklerini unutmamak gerekir.
 Örneğin; düzen onlar için önemsiz bir ayrıntıdır; son derece dağınıktırlar.Dokunsal bir çocuğun ebeveyni olarak yapmanız gereken şey, aşırı uçlardaki her konuda onu tersine özendirmeye çalışmaktır.Kesinlikle farklı davranmaları konusunda baskı yapılmamalıdır.
      Dokunsal çocuklar okulda sıklıkla yaramaz, ders dinlemez çocuklar olarak tanımlanırlar.Ancak onların yaramaz göründükleri nokta, özellikle bizim sistemimizde hakim olan yüzeysel anlatımdan kaynaklanmaktadır.Labaratuvar ortamlarında, açık alanlarda, yoğun dokunsal ve görsel araçların bulunduğu öğrenme ortamlarında bu çocuklar yaramaz etiketlerinden tamamen sıyrılarak ilgili ve kolay öğrenen çocuklar olabilirler.
      Dokunsal çocuğunuzla ilgili karşılaştığınız olumsuz etiketleri bir kenara bırakıp en azından ev ortamında öğrendiği konularda denemeler yapmasını sağlayabilirseniz, son derece önemli ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

HER ÇOCUK ÖĞRENME TARZLARINDAN BİRİNE BASKIN OLARAK SAHİPTİR, ANCAK DİĞER ÖZELLİKLERİDE GÖSTERİR.

ÖĞRENME TARZIYLA ZEKA ARASINDA HERHANGİ BİR BAĞLANTI YOKTUR.

Ynt: Çocuğunuz hangi öğrenme gurubundan? DOKUNSAL GRUP

11/10/2010 20:55:00

Benim oğlum ağırlıklı olarak bu guruptan, ve birazda görsel sanırım.bizim çoook işimiz var..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
18-24 arası olanlar buraya

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...