18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

<12>
11/12/2009 14:52:00

18 ay civarındaki bebeklerinizin en çok severek oynadıkları oyun ve oyuncaklar nelerdir?

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

01/03/2010 09:38:00

Merhaba,
Bizimkiler deliklere şekilleri atmaya bayiliyorlar su aralar. Playskool sekiller kaplumbagasi ya Fisher Price Kurabiye Kavanozu, İlk kelimeleri ilk sekillerim vb. kitaplari, uzerine bastikca sesli bilgiler veren oyun halisi,legolar. En sevdikleri oyun ise; saklambac ve elimdeki baston cingirakla onlari kovalamam.
Sevgiler.

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

01/04/2010 11:49:00

Şimdilerde çocuklara oyuncak bulmakda zor çünkü hepsi çin malı ve çocuklara zararlı olabiliyor. Ama yeni çıkan tamamen el yapımı olan amigurumi oyuncaklar var. El örgüsü olan bu oyuncaklar hem sağlıklı hemde çok şık şekillerde olabiliyor.

İşte örnek bir site: http://knittedtoys-amigurumi.blogspot.com/

Birde oyuncakların satıldığı site: http://sevimlioyuncaklar.blogcu.com/

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

01/14/2010 07:05:00

Ada taklit oyunlarını çok seviyor bu ara. Mutfak setiyle yemek yapıyor, bize ya da oyuncaklarına yediriyor. Veya doktor setiyle sırayla herkesi muayene ediyor.

Oyuncaklarıyla birlikte kitap okumaya, balon ya da top oynama da bayılıyor. Sanıyorum onları arkadaş olarak kullanmaya başladı ufak ufak. Özellikle bizim ona kitap okumamızı taklit ederek oyuncak köpeğine kitap okuyor ve biz sorduğumuzda söylemediği kelimeleri, köpek sorunca söylemeye çalışıyor :)

Müzik yapmayı, şarkı söylemeyi ve dans etmeyi de 1 yaşından beri çok seviyor. Oyuncak piyanosunu çalarken bizim de davul/flüt/ ya da  gitarla eşlik etmemiz şartıyla müzik yapıyoruz ya da radyoda seçtiğimiz bir şarkıda birlikte dans ediyoruz. Bazen de kendimiz söyleyip kendimiz oynuyoruz :))

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

01/18/2010 08:25:00

Kız çocukların oyuncak konusunda daha şanslı olduğuna inanıyorum ben malesef. Kız çocukları için mutfak setleri var inanılmaz güzel, bebekleri var ellerinde düşürmedikleri, dans etmek genlerinde var. Biz de Doruğu oyalamakta zorlanıyoruz. Zaten dikkat süresi o kadar kısa oluyorki. Bi de Doruk deliklere şekilleri atmak, legolarla, küplerle oynamak yerine onları kutularına doldurup boşaltmayı seviyo. Bu da hiç öğretici, kendini geliştirici diil tabi.

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

01/18/2010 11:28:00

Erkek cocuklar icin de Manav, Tamirci, Marangoz vb. setler var. Ben anaokulunda calisirken gormustum. Cakmali (sekilleri) oyuncaklar da hoslarina gidiyor. Hem guclerini deniyorlar, hem de enerjilerini olumlu bir etkinlikle bosaltmalarina yardimci oluyor.

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

01/18/2010 17:34:00

O aylarda halka dizme oyuncaklari ile cok oynuyorlardi. Ikeadan almistim. Bir de ustuste konan bardaklar cok hoslarina gidiyordu. Ikeadan almistim. Mothercarede de var. O zamana kadar da bebek cayi kutularini ustuste koyardik. Tutmali yapboz, deliklere şekil atma ve tabii iri delikli legolar da favorileriydi.

Kitap icin de geç keşfettiğim bir seri var. Remzi kitabevinde "touch and feel" serisi. Hem cok dayanikli hem de benzeri Türkçe kitaplarin yari fiyati. Onlarla da oldukça oynadık.

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

01/22/2010 13:51:00

Mutfak seti örneğini taklit oyunlarını vurgulamak için vermiştim. Taklit oyunlarını oynamaları bu yaşa ait ve cinsiyetten bağımsız bir süreç bence.  Aynı dönemlerde yemek yapma, elektrik süpürgesiyle evi süpürme oyununu çok severek oynayan erkek çocukları olan arkadaşlarım da var. Ada da benzer bir şekilde bebeklerden çok topları seviyor :)

Legolarla kendi başlarına oynamak içinse henüz çok küçükler diye düşünüyorum. Ancak biz olaya ısınması ve alışması için şöyle bir yöntem geliştirdik. Legolardan birlikte ev/araba/tekne/uçak salıncak/kaydırak vs. aklımıza ne gelirse yapıyoruz. Ada'yı da oyuna katmaya çalışarak. Bir erkek bir kız bebek figürü var legolar içerisinde, onları canlandırarak parka gidiyoruz, arabayla geziyoruz, tekneye biniyoruz, evde yemek yiyoruz vs. Bu oyunu bir kaç gündür her akşam oynamaya başladık ailecek. Çok keyif alıyor. Dün akşam yaklaşık 20 dakika başından ayrılmadı ve kendisi bir kayık yapmaya çalıştı. Defalarca birleştirdi, ayırdı, yaptı bozdu yeniden yaptı. Hatta sütünü ister misin diye sormalarımı duymayacak kadar dikkatini vermişti. Birlikte bu şekilde bir yöntem uygulayabilirsiniz siz de belki.

Doldurup boşaltma oyununun ise geliştirici olmadığına inanmıyorum. Özellikle boşalttıklarını toplayarak geri dolduruyorsa bunu öğretici bir hale çevirebilirsiniz :) Biz Ada'ya oyuncaklarını toplama alışkanlığını doldur-boşalt oyununun doldur kısmını yapmaya başlamasıyla kazandırabildik. Sadece boşalt oynarken ortalık savaş alanına dönüyordu çünkü. Gerçi hala da tam oturmuş değil arada sıkılıp bırakıyor ama artık oyuncaklarını bir şekilde boşalttıktan sonra (kutudan/kovadan/dolaptan) geri toplamaya çalışıyor. 


Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

03/20/2010 16:09:00

Merhaba arkadaşlar..
İsmim duygu.
Benimde 18 aylık bir oğlum var ve aranıza yeni katıldım..
Oyuncak araştırması yaparken tesadüfen buldum bu siteyi:)
Şuan en büyük sorunumuz kendi başına hiç oyalanmak  istememesi sürekli benimle olmak istiyor ve ev darmadağın zaten:)
Sizin fikirlerinizi okuyorum ve uygulayacağım umarım işe yarar.

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

03/24/2010 18:08:00

benim gordugum genelde evin daginikligi ise yaramiyor, yani oyuncaklari onun gorecegi sekilde- belki raflarda guzel bir sekilde toplarsaniz ve dizerseniz daha cekici oluyorlar. birden ilgisini cekebiliyor daha once yere atip unuttugu oyuncak. Bizim kizin 18 ay doneminde en sevdigi oyuncaklar: tahta yapboz, degisik renkte ve sekilde kupler- bunlari degisik sekildeki deliklerden kutuya atma, kitaplar, oyuncak marangoz/alet kutusu-vidali tahtali, renkli halkalar- renklere gore sopalarina geciriliyor (tahta), plastik toplar. butun bunlari once biz onunla oturup oynadik, bazen kendi oynuyordu bazen de beraber oynamak istiyordu. Her oyuncagi isi bitince beraberce kaldirmayi oyun haline getirebilirsiniz bizimki artik cogu seyi kaldiriyor. Biz de bazen toplamiyoruz ama beraberce topladigimiz zaman daha uzun sure oyun oynadigini gordum. bir de 18 ay civari basladik ama bugunlerde daha da cok sevmeye basladigi boya yapma isi. Genelde bizim ona resimler yapmamizla basladi ama artik kendi de karaliyor istedigi renklerde. Boyama kitabi sevmiyor yalniz, ille bos temiz kagit istiyor.

Ynt: 18 aylık bebek için oyun ve oyuncaklar

03/24/2010 20:58:00

eşleştirme kartları,tamir setleri,toplar bizim favorilerimiz arasındaydı o zamanlar

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
18-24 ay arası bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...