kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

06/18/2010 05:30:00

en yakın sensin ırmakyağmur aramızda hamile olarakb:) artık tecrubelerini aktarırsın girmeye vakit bulursan nete tabi..pratik önerilerin vs olursa arada yaz tamam mı?:)

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

06/18/2010 09:16:00

Tabi yazarım. Bak şimdi en yakın sensin deyince bir panik oldum. Bazen ne yapacağımı merak ediyorum. Herkesin sen artık biraz zor çıkarsın dışarı laflarına sinir oluyorum, ama bir yandan korkuyorum da. Yağmur kardeşine alışsın, sorun çıkmasın, benim için en önemli nokta bu. Akşamları birimiz biriyle diğerimiz diğeriyle ilgilenir diyor eşim ama gündüzleri ne olacak. Yardımcı kadın gelecek ama anne-babanın yerini tutmaz ki. Sonuçta oğlum benim ilgime alışkın. Neyse ufaklığın ilk 5-6 ay bolca uyuyacağını düşünürsek (abisi gibi gazsız, sorunsuz olmasını umut ediyorum), sonrasında da oğluş 2 yaşını geçmiş olacak. :) 

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

06/18/2010 12:19:00

bende yazayım bizim evin hallerini aslında "asna"nın anlatığına benziyor.bizimkiler bir ağlamaya başlıyor sormayınikisi birlikte aman valla sinirden bazen bende onlara ayak uyduruyorum hep beraber bağırıyoruz .çok tatlılar allah kimseyi evlatlarından ayırmasın ama 1 çocuğu olab hiç çocuk büyüttüm demesin valla iki çocuk olunca anlıyor insan bir çocuğun ne kadar kolay olduğunu.bin ikisini beraber uyutuyorum oğlenleri biri memede biri ayakta alıştım artık.ama büyük çok hırçın oldu.
küşüğümüzü hiç rahat bırkmıyor.hem seviyor abici ağlama ağlam diyor hemde bakıyorsun sesizce bir yerini cimcikliyor.ooda bağırıyor. hadi gel sen çık şimdi işin içinden.
bazen çok yorgun düşüyorum.ama alıştık artık.beraber yatağa giriyoruz karyolaya tabi babamız tv seyrederken ben çocuklarıma kitap okuyorum sonra uyuyoruz aaa bir bakıyorum bende uyumuşum.babamızda zavallı oturma odasında uyumuş hadi bakalım cede ikide herkesi yerine taşıyoruz.aşte bizim evin halleri düzenimiz bu düzen denirse ama olsun çocuklarım sağlıklı kocam başımda olsun bu günlerde geçer en güzel zamanlarımız akşam ili altın topla oynamaya başladıkmı gece hemen geçiyor. birinin yarım konuşması diğerini ayaklarını azına sokma çabası valla görülmeye değer korkmayın siz yaşamdan zevk almaya bakın.

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

06/18/2010 15:35:00

Senin yine büyük 2,5 yaşındaymış yasemin, benim oğlan 2 yaşındayken kardeşi 4,5 aylık olacak. Ama tempomuzun senin anlattığın gibi olacağına eminim, şu 1-2 yıl zor olacak, sonrası güzel olur inşallah. Allah hepimize yardım etsin. Çok büyük sabır ve güç istiyor çocuk işi. Bugün ben bitmiş haldeyim mesela. Dışarı çıktık annem ve oğluş, zaten çıkana kadar benim pilimin yarısı bitmişti, sonra da dışarıda uykusu geldi, bebek arabasında uyumamak için direndi, hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak çok yorulduk. Eve geldik, yine uyumamak için direndi, sonra annemle babamın ortasında otururken uyuyakalmış. :))

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

08/07/2010 17:17:00

ayşegül ha 2,5 yaş ha 3 olsun aslında değişen pek birsey olmuyor aradaki yaş aralıgı daha buyuk oldukca 1 numara dahada kıskanıyor ve duygusal olarakda cok etkılenıyor.ben hep derdım uygulayamadım kucuk yas aralıgı olsun en temızı zaten tek cocuga ugrasıyorsun tek cocuk sahıbı olana sor onunda yükümlülükleri fazladır yetemez hıcbırseye barı 2. zaten ıstıyor ve yapacaksan ikiz gibi olsun bitsin .evet cok zor olacak ama gececek.sağlıkla ve mutlu dogru insanlar olarak yetişsinler diliyorum tüm çocuklar.

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

08/07/2010 17:59:00

Öyle tabi AYSENO. Yaş ilerledikçe kıskançlık daha da şiddetleniyor ama yaş farkı azken kıskançlık olmaz diye bir şey yokmuş bunu gördüm. Yine kıskanıyor ama alışacak zamanla, ya da alışma süreci daha kısa ve şiddeti daha az olacak sanırım.

Güzel dileğine de amin diyorum.

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

10/15/2010 18:48:00

   Ayseno,oyuncak kavgasında tavrın ne oluyor?Küçük istiyor,abla oynadığı oyuncağı vermek istemiyor(aslında çok haklı)Ama küçük basmış yaygarayı...onunla abla oynuyor u anlamıyor henüz....

  Daha somut durumlar üzerinden konuşalım istedim de...Ben çözümsüzüm valla ,önerilerinize ihtiyacım var...

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

10/18/2010 16:19:00

Ben bu soruna şöyle çözüm getirdim,ufaklığa aldığım yeni bir oyuncagı kenarda tutuyorum herzaman görmesini engelliyorumki o çekişme anında aaaa bak bizde bununla oynayalım değip onun ilgisini abladan alıyorum.tabi bu kısır döngü bi süre sonra yine ablaya bulaşıyor bu kaçınılmaz.bu sefer ablaya dönüp onun aklını çelmeğe veya durumu ona tekrar tekrar anlatıp hadi kızım kardeşinide oyuna dahil et ,hadi onuda oynat ,bak oda seni nekadar seviyorki seninle oynamak istiyor diyorum can damarından vurmağa çalışıyorum yani anlıcagın onuranne sürekli ve daima aratampon görev halindeyim.

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

12/26/2010 17:14:00

Yaş aralığı 3 yaş derler hep bunun asıl sebebi 3 yaşta annenin diğer çocukta rahat etmesi sebebidir.Kendi kendine yemeğini yer,tuvalet sorunu yoktur,ifade yeteneği güçlü olduğundan.Pedagoklarda bunun tam tersini söylüyor ve yaş aralığının 18 ay ile 2 yaş arasında olmasının en doğal yaş aralığında olduğunu kabul görüyorlar.

Şimdi ben ne kadar yorulsamda asnanın dedği gibi bazı şeyleri aynı anda yaptıklarında düşünmeden edemiyorum erkenmi diye

Ynt: kardeşler arası kıskançlıgı en aza indirmenin yolları?

12/30/2010 07:44:00

benim kıskançlık sorunum pek olmadı diyebilirim sağolsun eşim bu konuda çok yardımcı oldu
onun uzun süreli 3 iş seyahati oldu o dönemde çok zorlandım ama bitti
ben büyük kızıma özel zamanlar ayırıyorum ikimizin yaptığı rutinler var bunlardan vazgeçmedim  (parka gitmek müzikaller alışveriş)
birde biz bir aileyiz büyük bir aileyizi konuştuk sık sık
kardeşini kucaklamasına ona sarılmasına izin verdim ona nasıl dokunması gerektiğini öğretmeye çalıştım
küçük şimdilerde kıskanıyor ama oda öğrenecek
uyku saatleri evet sorun ama büyük arka bahçe yada cailuo izlerken ben küçüğü uyutuyorum sonra büyüğe masal anlatıyorum o uyuyor
Çok yoruluyorum Kızdığım anlar oluyor ozamanlarda da doğurmak benim tercihimdi onların değil diye düşünüyorum


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 Aralarında yaş farkı az olan kardeş bebeklerin dünyası

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...