Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 10:59:00

Blogcu anne az önce blogunda yazmış, nedir bu gelin-kayınvalide sorunları.  Şikayet etmeyenini görmedim duymadım. Konuşalım,paylaşalım.

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 11:27:00

Basak senin madde 3 ün aksine benim kayınvalide de oğulların çocukları öz, kızlarınkiler üvey, özellikle Yaşar ilk torun olduğu ve rahmetli eşinin adı olduğu için canını verir kayınvalidem, iş seyahatlerim olduğunda atlar gelir, ya da başka bir işim, evde tadilat vs. Sanırım bizde rahatına düşkün olanlar benim ailem- 2 kız kardeşiz ve yalnız benim çocuklarım var, yani orda üveylik durumu yok:)- pek oyalayamıyor annem her  ikisini de kayınvalidem ise saatlerce bakar bir kere bile tel edip gelin hadi çocuklar durmuyor demez, o yönden şanslıyım sanırım, ama başka olumsuzluklar var tabi bizde de:)

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 11:28:00

"Kız anneleri olayların çok içindeyse, KV kendini dışlanmış hissediyor "

benim lohusalığım sırasında biz buna benzer bir şey yaşadık. Eşimin yorumuna göre KV kendini dışlanmış hissetmiş. Bana göre evde iş bölümü vardı: Annem yemek ve gündüz bebek bakımı; KV temizlik ve geceyarısı sonrası bebek bakımı. Annem erken kalkar, erken yatar; KV geç yatar geç kalkar. Annem yemek yapmayıi KV temizliği sever. Bence bir sorun yoktu ortalıkta ama çıktı işte:(

KVnin yapısı ile de ilgili biraz. Benim KV bir ara "sıkıntıdan ne yapacağımızı şaşırıyoruz, memlekete mi dönsek" demeye başlamıştı. Başka zamanlarda da "beni kızı gibi gördüğünden" bahseder. Zannetmiyorum ki hiç bir kız annesi, kızı doğum yaptıktan 3-5 gün sonra, böyle bir cümle kursun. bir de lohusa evinde nasıl sıkılınır yahu???? işler bitmiyordu ki bir türlü.....

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 11:29:00

bence kayınvalidenin sorun teşkil edebilmesinde en önemli faktörlerden birinin dul olması-bizim örnekteki gibi- daha bir sahiplenmiş ve sahiplenilmiş oluyorlar, herşeyden duydulanıp ahlayıp vahlama mümkün:)

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 11:35:00

Başak biz de de no:3 tam tersine işliyor. Benim yavru hem ilk ve tek erkek torun,hem de kayınpederimin ismini taşıyor. Kayınvalide  nin çocukları arasında hangisi kıymetli ise ondan olan torunda en kıymetli oluyor.
no1 ve no 2 yi yaşamayan yoktur sanırım.

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 11:41:00

var senaycim, ben :)
masallah diyeyim, kayinvalideden yana cok sansliyim. pamuk gibidir, cok cok iyidir, kizi gibi gorur (3 oglu olup kizi olmadigindan da olabilir ama zaten cok iyi kalpli bir kadin kimse hakkinda kotu dusunmez-konusmaz), elinden geldigince herseyimize kosar, bize de karismaz, ne rica edersek onu o sekilde yapar. ben de onunla herseyi konusurum cekinmem, "sunu dersem ne anlar" gibi cekinceler yoktur aramizda, ustu kapali laflar edilmez. alinmaz-gucenmez. biz de onu hos tutariz tabii, iyi ki var.

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 11:57:00

benim kayınvalidem cidden beni kızı kadar sever,görüöcemden hiç ayırmaz, hatta ondan önde tutar.
Gel gör ki ben rahat olamıyorum hiç, hep ne dersem ne düşünürler sıkıntısını yaşarım. Çok severim kendisini, hele kayınpederimi daha da çok severim. Allah ikisinide başımızdan eksik etmesin.
 Anne-kız ile olan sıcaklık nedense kv-gelin ilişkisine yansımıyor. Belki de biz ya da ben diyim,geç evlenip,çok kişiliğimiz felan oturmuş oluyor. Onları benimseyemiyoruz.
pamukelma seninki de süpermiş:)
bizim de lohusa döneminde çok sorunlarımız oldu, ben evde iken,çalışmıyor iken felan. Çok uzun süredir çok iyiyiz ama ben de şunu itiraf edeyim, anneme gösterdiğim hoşgörüyü kv den esirgiyorum.

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 11:58:00

başak süper tespitler. hepsine katılıyorum.
"Kız anneleri olayların çok içindeyse, KV kendini dışlanmış hissediyor olabilir. "
Bizdeki durum budur. Annem canla başla her işime koştukça kv kendini daha da geriye çekti.
Çekerken de "ben 3 çocuk büyüttüm. Herkes kendi büyütsünlerle" annemin gelmesini istemediğini alenen ilan etti ve gitti.  Ay bir de " erkekler bebek bezi mi değiştirirmiş. niye gece oğlumda kalkıyor o uyusun" vardı. Bunun anlamı "Annesi de yapmasın oğlu da yardım etmesin, gelin sürünsün. hasta olsun"  Ne diyeyim lohusa lohusa beni çok üzdü. Aslında öncesinde çok iyiydik. Çok sessiz sakin bir kadındı. ne oldu anlamadım.

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 12:00:00

Özge + 1... Doğumuma 48 saat kala şiddetli bir tartışma sonrası, 13 aydır sesini bile duymadım. Diğer gelini ona neler yapmış bütün sülale biliyor ve her fırsatta anlatırlar. Kv' de, bana anlatır anlatır ağlardı. Ama Ankaraya gelince onlara gidicem diye tuttururdu. Ben ''anne, o kız seni çok üzüyor çok kırıyor, niye hala gidiyorsun'' dediğimde TORUNUM İÇİN, YOKSA ASLA GÖRÜŞMEK İSTEMİYORUM derdi. Haftada 3 gün telefon edermiş o gelinine. Ben de birgün dayanamadım ''beni 1 kez bile aramıyorsun, onu haftanın 3 günü arıyorsun'' dediğimde de TORUNUM için derdi. Benim kızım 1 yaşını geçti, hala gözünüz aydın, allah analı babalı büyütsün demedi. Gelip görmedi. Sonuçta problemi oğluyla. Eşim kendisiyle görüşmek istemiyor ama, madem TORUNUN için diğer gelininin bütün yaptıklarına katlanıyosun, Zeynep Duru' da senin TORUNUN!! İnsan bi arayıp sormaz mı? Ayrıca eşimde hiç hata yok. Diğer oğlunu görmek istedi Ankaraya gelince. Kaynım da, karısının izin vermediğini, görüşemeyeceklerini söyledi(kv diyarbakırda yaşıyor) Eşim de ANNE BOŞVER, KARISI İZİN VERMEDİĞİ İÇİN SENİNLE GÖRÜŞMÜYORSA, ARAMA dedi. Çünkü sürekli arayıp yalvarıyordu kaynıma, gel görüşelim diye.... Eşim boşver dedi diye, SEN BENİM OĞLUMLA ARAMIMI AÇMAK İSTİYORSUN diye dellendi(eşim onun neyi oluyorsa?) Sonra bla bla bla işte....
Neyseki şu an görüşmüyoruz, kafamız rahat. Bir de bana SEN BENİM KIZIM GİBİSİN derdi.... peh!!!

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 12:09:00

senaycim evet ben de zaman zaman haksizlik ettigimi dusunurum kayinvalideme. kendimizi degistirmemiz gerekiyor, bize bu zamana kadar gizli gizli ashILanan "kayinvalide karisir, memnun olmaz, memnun oluyor gibi gorunmesi ikiyuzluluktendir" dusuncesinden kurtulmaliyiz. hayat o kadar kisa ki  niye cekilmez kilalim onu kendimize. iyi dusunmek, iyi gecinmek hep bize, cocuklarimiza iyi sekilde doner.

hayatimdaki insanlarla tartismamaya ve haklarinda kotu dusunmemeye gayret ediyorum. stres vucudumuzu yipratiyor. kayinvalidem gayet iyidir ama mesela bir eltim var, cok kavga cikabilir, bunyesi buna musait ama cikartmiyorum, ne gerek var, sonucta o uzuntu yine bana eksilmis bir omur olarak geri donecek.. babami kaybettigimizden beri boyleyim, pembe dunyami korumaya calisiyorum, hersey fani.. "o niye boyle demis, bu niye sunu yapmamis" bunlari cikartmaya calisiyorum hayatimdan (tabii hayatimin icinde, dibimde olan insanlar icin, degilse eski patronumun arabasinin lastigini hala bir gece gizlice patlatmak isterim :P). her koyun kendi bacanagindan asiliyor ve herkesin hayata bakisi/yapisi farkli olabilir, benim "yapmaya mecbur" dedigim birseye o kendini mecbur hissetmiyor olabilir, dunyayi onun gozunden gormedigim icin ne dusundugunu bilemeyebilirim.

Ynt: Kayınvalide sorunsalı

08/02/2010 12:11:00

evet bence de kv ile anne-kız olmak çok zor.
başarana helal olsun.
ama bence gerekte yok. kendi annem bana yeter açıkcası.
herşeyi paylaşmak gerekmiyor.
belli bir resmiyette sürmeli ilişki ve kv gelininden çekinmeli.
öyle çata çat sürüşememeli.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...