Site Yönetiminden Talebimizdir

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/07/2011 19:39:00

Kesinlikle Jise arkadaşıma katılıyorum ve AKTİVİTEYE GÖRE butonunu geri istiyorum..

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/07/2011 19:54:00

ben deee

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/07/2011 19:57:00

maduruz istiyoruz! :)

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/07/2011 20:04:00

çok haklı bir talep..destekliyorum  kesinlikle!

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/07/2011 20:31:00

Aktiviteye göre sekmesi teknik bir gereklilikten kaldırıldı. O dönemde yoğun olarak istenen bir özelliği geliştirirken uzun zamandan beri güncellemelerin hızında oluşan yavaşlığı da gidermek için güncelleme altyapısını yeniledik, Facebook gibi sosyal ağların belli bir büyüklüğe ulaştıklarındaki gibi bir modele geçtik.


Eski yapının doğası gereği güncellemeleri aktiviteye göre sıralamak kolaydı (hızlı değildi ama kolaydı), yeni yapıda aktivite listesi her kullanıcı için ayrı ayrı tutulduğu için aktiviteye göre gibi bir yapıyı yapmak için yapılan her güncellemede o güncellemeyi görebilecek tüm kullanıcıların aktiviteye göre sıralı güncellemelerini ayrı ayrı hesaplayıp bunları da ayrı ayrı kaydetmek demek. Bu, geliştirmesi teknik olarak zahmetli bir işlem. Aktiviteye ya da aktiviteme göre özelliğinin kullanımını ölçtüğümüzde güncellemeleri olan üyelerin 1/50'si gibi bir oran tarafından kullanıldığını gördük ve yeni yapıya uygun hali geliştirilene kadar güncellemeleri aktiviteye göre sıralama özelliğini kapattık.

Nurturia'yı diğer anne-bebek sitelerinden ayıran bir özelliği (sadece anne sitesi olmaması dışında :) yazılımının sıfırdan bir proje olarak yazılmış olması. Nurturia hazır ve ücretsiz bir forum altyapısı üzerinde değil spesifik olarak Nurturia olsun diye tasarlanmış ve yazılmış yaklaşık yüzbin satır kod, script, html, grafik tasarım vb üzerinde çalışıyor. O yüzden "güncellemeler" diye bir alanı var örneğin :)

Nurturia açıldığından beri üye olanlar geçirdiği değişimi de hatırlayacaklardır. Açıldığında güncellemelere yorum yazılamıyordu örneğin :) Bunların bir kısmını üyelerden gelen isteklerle oluşturduk, çoğunu daha açılmadan üzerinde konuştuğumuz önceliğe göre sıralı özellik listesinden seçerek yaptık. Aklımıza gelenleri ve yeni istekleri bu listeye ekledik, ekliyoruz. Eldeki bir iş bittikçe o listenin en üstünden yeni bir özelliği alıp geliştirdik. Bu sırada listedeki öncelik sırasını da Nurturia'nın büyümesine odaklı olarak günün ihtiyaçlarına göre değiştirdik, değiştiriyoruz. (Bu bir çeşit SCRUM ve Kanban karışımı, ilgilenenler olur mu bilmiyorum ama olursa diye link verdim) 

Aktiviteye göre şu anda bu listede üst sıralarda değil. Üst sıralarda örneğin Plus için yapmayı planladığımız çeşitli özellikler, yeni Pazaryeri özellikleri ve Nurturia'ya gelir getireceğini umduğumuz yeni ana bir özellik var. Plus ile ilgili olarak çok önceden özellik seti ve fiyatını da duyurarak kullanıcılardan aldığımız geri bildirim pozitifti ama Plus özelliği çıktıktan sonraki gördük ki, sağladığımız kaynakların Nurturia'nın sürekliliğini ve gelişmesini sağlaması olanaklı değil. Bu yüzden listeyi gözden geçirdik. Nurturia'nın alalade bir forum değil de sosyal ağ olarak devam etmesi için şu anda listede öncelikli maddeler daha zengin bir Plus ve gelir getirici çeşitli yeni özellikler. Bunlara odaklanmayıp, örneğin aktiviteye göre özelliği gibi listenin altındaki özellikleri geliştirmeye başlamamız durumunda, işin sonunda zaten endişelenmemizi gerektirecek güncelleme diye bir özellik kalmayacak :)

Aktiviteye göre özelliği kapatıldıktan sonra hem bizim hem de üyelerin farkettiği başka bir konu da, aktiviteye göre sıralamanın olumlular kadar olumsuzları da yüzeye çıkarması, kavga ve gürültünün aktiviteye özelliği kaldırıldıktan sonra azalmış olması. Üzerinden yeterli zaman geçtikten sonra şimdi değerlendirdiğimde ben bunun gerçekten aktiviteye göre özelliğinin kaldırılmasından kaynaklandığından artık eminim. Bu yüzden, aktiviteye göre özelliği tekrar geliştirilmek üzere değerlendirildiğinde de Damla'nın şurada yazdığı gibi bazı değişikliklere uğraması gerektiğini düşünüyoruz. Her durumda, şu anki duruma göre bu zaman yakın bir gelecekte değil.

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/07/2011 20:37:00

Aciklama icin tesekkur ederiz Gokhan.

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/08/2011 06:05:00

Jise+1

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/08/2011 06:24:00

ısrarla geri gelmesini istiyorum.

khan,

ben sizin farkettiginiz kavga mavga gurltu murultu iste daha bir dolu olmusuz ozelligi farketmedim. aktif bir kullanıcı olarak; acık acık yazayım:

bu sekmenin gitmesi ile burayı daha zor kullanır oldum. oncelikleriniz gelir getiren plus olabilir fakat bu sekmenin varlıgından haberdar biri olarak ortadan kaldırılıdıgından beri nurturia'da arkadas listesi cok olan kisilerin takip etmede sıkıntı yasadıgını cokca duydum, gordum, kendim de tecrube ediyorum.

plus ve iste bahsettiginiz diger ozellikten sonra; sırf bu sekme icin grup acıldıgını da goz onunde tutarak bu ozelligin de geri gelmesini hızlandırmanızı umuyorum.

bu durumdan hic memnun degilim.

selamlar,
bol gunesler.

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/08/2011 06:27:00

İça+1

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/08/2011 06:48:00

gökhan açıklama yapmış ama hala döner umuduyla bekliyoruz


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Aktiviteye Göre Sıralama Butonunu Geri İsteyenler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...