Site Yönetiminden Talebimizdir

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/08/2011 20:45:00

-1 ve 3 yaş sınırlandırmasını ben de anlayamadım. Ben tam aksini düşünmüştüm zira. Çocuklarımız büyüdükçe Nurturia'da konuşulan konulara daha büyük yaştaki çocuk sorunlarının da ekleneceğini, çocuklarla birlikte Nurturia'nın da yaşının büyüyeceğini düşünmüştüm.

Çocuklar küçükken gündem emzirme, gaz, anne sütü-mama, uyku sorunları gibi konularda yoğunlaşırdı. Fakat onlar büyüdükçe birer birer kreşe başladıkça artık hangi kreşe gönderelim, kreşe alışma süreci en kolay nasıl atlatılır, kreşten sonra gideceği ilkokul özel mi olsun devlet mi konularını konuşmaya başladık. Birkaç sene sonra ilkokul çağındaki çocuklar ile ilgili konular konuşulmaya başlanacak, bu konuda sorular, gruplar siteye eklenmeye başlayacak ve artık o yaş grubu çocuğu olan ailelerde sorunlarına Nurturia'da cevap arayacaklar. Bunlar da çocuklarımızı büyütmeye dahil değil midir? Neden -1 ve 3 veya -1 ve 6 gibi sınırlara gereksinim duyuluyor. Hatta bu sınırın ileride -1 ve 3 olarak değişeceği düşünülüyor?

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 05:14:00

sunu anladım ve 'tuhaf' buldum;

nurturia sitesi 1-3 yas cocuk sahibi olan ebeveynler icindir. yası 3'u gecen cocuk sahibi uyeler baska odak noktalara yoneleceklerdir.

bu durumda sizin hedef kitleniz sadece bu yas aralıgı mı? olabilir mi boyle bir sey?

kızım 4 yasında, oglum 3 yasında ve ben hala buradayım. sebep: burada her konudan konusabiliyorum. cocuk eksenli idi baslarda ve fakat gun gectikce arkadaslık iliskilerim arttıkca genele yayıldı. sosyal bir ag olarak dusundum. hala da oyle dusunuyorum. internet uzerinden benim cocuklarımın yas aralıgında olan diger ebeveynlerle tanısıp onların cocuklarını nasıl buyuttugunu gozlemliyor sorularıma yanıt bulablilyorum. cocuklar buyudu is bitti demiyorum.

cocuklarım buyudu ve daha az yardıma ihtiyacım oluyor: dogru. odak noktam ve nurturia kullanım seklim degisti: bu da dogru. ceketimi alıp gideyim mi, olmaz oyle sey. daha cocuklarımın kres donemi var, o bitecek insallah ilkokul doneminde konusacagız vs. vs...

uzun soluklu dusundum. bu kadar uzun soluklu olmasının ana sebebi de kurdugum arkadaslık ilisklileridir. bu iliskileri takip de de sıkıntı yaratan durum aktiviteye gore butonudur. oyleyse?

yani sadace soru cevap seklinde bir site olsa idi sanmıyorum bu kadar tutulacagını buranın. su guncelleme ekranı, sosyallesmeye olanak tanıyan fonksiyonlar bence burada kalmamıza sebep. tutup da simdi bu fonksiyonların ortadan kalkması, ne bileyim:(

eksisozluk de buyuk bir sosyal ag, facebook da oyle. orada da kavgalar cıkıyor uzuyor dallanıyor budaklanıyor ama yonetim aaaa bak kavga var, kavga cıkmasın diye artık birbirinize mesaj gondermeniz yasak demiyor! mesajlasma butonunu ortadan kaldırmıyor.

jise'nin sorusunu aynen onun dili ile tekrarlıyorum, bosa konusmamak adınıa, jisecim izninle:

'Şimdi özetle yazından çıkarmam/ız gereken sonuç bu özelliğin bir daha geri gelmeyeceği, çabalasak dahi, sayıca çoğalsak dahi, işleyen sürece yahut verilen karara hiç bir etkisi olmayacağı yönünde midir?'

selamlar,
bol gunesler.

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 05:50:00

Sevgili Gökhan ve diğer kullanıcı arkadaşlarım, ben da aktiviteye'yi çok kullanıyor ve geri gelmesini istiyordum. Ancak site yöneticisi olarak Gökhan'ın cevaplarını çok tatmin edici buluyorum. Sitenin öncelikleri bizimkine uymayabilir, buna saygı göstermemek kendi adıma kabul edilemez. 1-3 yaş konusunda ise Gökhanı şöyle anlıyorum: Çocuklar büyüdükçe annelerin konuştukları konular çocuklardan farklılaşıyor çoğunlukla ve bu da sitenin amacına hizmet etmiyor. Gökhan, güncellemeler bu şekilde olsa da soru ve gruplarda bunun geçerli olmadığını düşünüyorum. Umarım bu fikrinizi tekrar gözden geçirirsiniz. Sevgi ve saygılarımla...

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 06:04:00

ekoanne çok güzel ifade etmiş. diyecek söz yok.

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 06:11:00

aynen oyle tıpkısından bende ekoanne gibi dusunuyorum;

su su su kisiler su su yas artalıgında olan cocuk sahipleri sadece su su su konularda su sekilde hic kavga etmeden hic gurultu cıkartmadan uslu uslu konusun gibi olmus tavır. pek mumkun degil. acık soyleyeyim. hem mumkun degil hem de sayet ısrarla bu tutum devam ederse kullacılar mutsuz olacaklar, ekleyeyim.

bende eksisozlukle karsılastırıyorum; umurlarında degil yonetiminin hangi kullanıcıların kullandıgı, orası da bilgi paylasım amacı ile kurulmus bir site. buyuk bir sosyal ag. kavganın alası cıkıyor, mahkemeler filan oluyor hatta ama kavga cıkıyor diye mesajlasma butonu oratadan kaldırılmıyor.

selamlar,
bol gunesler.

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 06:22:00

Eko, İça ve Alkan....Elinize, dilinize sağlık....

Bunu yaptırım olarak görüyorum...Bizim fikirlerimizin önemli olması gerektiğini ve kaale alınması gerektiğini düşünüyorum...

Ha derseniz ki zaten senin 6 ayın kaldı sus:) evyallah:))) (mayısta 3 yaşında olacağız çünkü:)

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 06:29:00

evet hepimiz 3 yaşına doğru geri sayım yapalım. üçü doldurup giderken hamilelere ve küçük bebeklilere devir-teslim töreni de yaparız artık!!!

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 08:17:00

-1'den 3 yaşa kadar demek, biz herhangi bir özelliği geliştirirken bu yaş grubu çocuğu olanları öncelikle hedef alıyoruz, önceliklendirmeyi buna göre yapıyoruz demek. Sözlük'te "sözlük yazarları büyüdü, çoluğa çocuğa karıştı, isimlerin yanına Nurturia'daki gibi yaş etiketi istiyoruz" derseniz sözlüğün amacına, hedefine vb. uymadığı için yapmazlar, onun gibi bir şey.


Her yaş çocuğu olan Nurturia'yı kullanabilir. Bu haliyle Nurturia -1'den 3 yaşına kadar çocuğu olanların ihtiyaçlarını çok iyi çözebilen bir site. Çocuklar büyüdükçe kullanıcılar sorular bölümünden çekiliyor, gruplarda daha az aktif oluyor, Bugulog'a yazmıyor, ana sayfa ve mesajların dışına pek çıkmıyor, bir ara istatistiğini çıkarmıştık. Bu durumda Nurturia'dan aldıkları fayda azalıyor. Fakat Nurturia yapısı gereği küçük yaş çocuğu olanların kullanımına yönelik tasarlandı, öyle de devam ediyor çünkü yapacak daha çok iş var.

Biz çocuğu 3'ten büyük olanlar kullanmasın demiyoruz, sizler çocuğunuz 3'ü geçince Nurturia'nın daha az bölümünü kullanıyorsunuz :) Kreş ve tuvalet konularının çözülmesi milestone diyebiliriz belki. Bir ara çok kafa yormuştuk eski kullanıcılar sorular bölümünü artık neden kullanmıyor diye, araştırınca gördük ki çocuk yaşı büyüdükçe o bölüme daha az ihtiyaç duyuyorsunuz, zaman içinde de, belki de sorulan sorular doğası gereği hep tekrar ettiğinden, sorunuz olmasa bile daha az yanıt veriyorsunuz. Soru ve cevaplarım sayfanıza bakın, çoğunuz eskiden o bölümde çok daha aktif olduğunuzu göreceksiniz.

Kavganın normalleşmesi, normal bir şey olarak görülmesine kesinlikle karşıyız. Tartışmayla kavgayı ayıralım. Çok kişinin katıldığı, güncelleme güncelleme gezen kavgaları biz kapatma isteklerinden anlıyoruz. Böyle kavgalar çıktıkça, pek katılımcı olmayan ve izlemeyi tercih eden ve çok daha geniş olan kitleden çok üye ayrılıp gidiyor, aktif olmadıkları için sizler farketmiyorsunuz. Kavgalar olduğunda sayfa görüntüleme sayısı artıyor ama o günlerde tekil kullanıcı sayısı çok azalıyor. Kavga ortamında insanlar siteyi kullanmak istemiyor, biz insanların kullanmak isteyeceği bir yer oluşturmaya çalışıyoruz.

Sözlük yazarı değilim, yazarlara ait özel bölüm nasıldır bilmiyorum. Ama herhalde kurulduğundan beri ara sıra entry okuyan birisi olarak Ekşi Sözlük'le Nurturia'yı karşılaştırmazdım. Sözlükte entry'lerde küfür edilebilir, hatta üyeler birbirlerine de edebilir. Nurturia'da açık alanlarda küfür sonucu anında hesabınızı kapatırız, e-posta adresinizi banlarız ve bir süre takip edip açtığınız hesapları da sileriz örneğin, bu tartışılabilecek bir kural da değil. İnsanların birbirine hakaretinin kurallar dahilinde olduğu yerde kavga da normaldir, burada normal değil. Kimsenin kimseye dava açacağı bir ortam da istemiyoruz. Üçüzlerle ilgili yardım toplama olayında açılan dava ile ilgili savcılık bizden bilgi istedi, hazırlaması günler sürdü. O sürede bir çok özellik geliştirebilir ya da hata giderebilirdik.

Aktiviteye göreyi kullananlar kavgacıdır gibi bir yorumum yok bu arada, kiminiz sanki öyle algılamış gibi geldi. Ben hep aktiviteye göre sıralı kullanırdım örneğin. 

jise,

Hayır, çıkması gereken sonuç 7. sayfada yazdığım şekilde: Bu özellik alt sıralarda, sıranın kendisine gelmesini bekliyor, sırasının ne zaman geleceği konusunda hiç bir fikrim yok. O gün geldiğinde, Damla'nın linkini verdiğim yazısında bahsettiği şekilde yeniden değerlendireceğiz özelliği, gittiği haliyle gelmeyebilir.

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 08:32:00

Damla ve Khan iyi ki varsiniz... Yazmadan edemeyeceğim...

Ynt: Site Yönetiminden Talebimizdir

12/09/2011 08:43:00

Ekoanne, İça ve Alkan'a katılıyorum.

Gökhan, kimin hangi bölümü daha çok kullandığı, sorulardan çekilip gruplara kaydığı vs'nin istatistikleri ancak ihtiyaçlara yönelik yenilikler sunacaksanız önem teşkil etmeli zannımca.
İsteyen istediği bölümü daha çok kullanır, isteyen artık soru yanıtlamaktan sıkılıp başka tarafa kayar, bunun (siz dahil) kimseyi ilgilendirmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Ve, ne zaman "aktiviteye" butonu konusu açılsa, verilen cevapların hepsinde kavga kelimesi geçiyor (ben de böyle bir istatisktik yaptım naçizane:P). Yani bu algı sizler tarafından yaratıldı bir miktar...

Ve, ben buradan çok güzel arkadaşlar/kız kardeşler edindim. Çocuğum koca adam olana  kadar onlarla birlikte olmayı ümit ediyorum, tonton nineler olarak kıpraşmak istiyorum:)

Ve, daha büyük çocuk sahibi bir annenin deneyimlerinin de çok yol gösterici olduğunu düşünüyorum (tıpkı annelerimizin bize yol göstericiliği gibi). Bu deneyim aktarımının az ya da çok olmasının bu anlamda çok da öneminin olduğunu sanmıyorum. Bazen tek bir deneyim aktarımı bile o insanın hayatında büyük önem taşıyabilir, daha ötesi hayat bile kurtarabilir...
Yani bu, nicel değil nitel de bir mesele aynı zamanda...

sevgiler


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Aktiviteye Göre Sıralama Butonunu Geri İsteyenler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...