temizliğe gelen kadınlar

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 07:54:00

sulu köfte için geniş bir kabım var minik minik toplar yapıyorum, aralarına buzdolabı poşeti seriyorum, biz 3 ayda tüketiyoruz. sabah işe gelirken buz dolabına alıyorum, akşam unlayıp kaynayan suyun içine atıyorum bu şekilde..

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 08:09:00

Güneş senden her eve lazım, maşallah....
Benim de buzlukta her zaman köfte, bezeyle, barbunya, bayat ekmek (acil durum köftesi için), börülce, börek, tavuk, top top kıymalar... durur.

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 08:11:00

bence de sizin buzluklardan her eve lazim :) cok guzel ya, masallah.

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 08:29:00


Başka yolu yok ama, mecburiyetten :=)

Her yaz annem ekmek fırınlarında patlıcanla kırmızı biber közletir birlikte soyarız mmm harika oluyor,

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 08:35:00

Buzluk soymaya ben de geliyoruuummm....
Bu arada börekle tavukları pişirip mi koyuyorsunuz buzluğa hanımlar?
Ya ben bir de genel sayfada soru olarak sordum bu konuyu. Bi göz atsanız da şu kızceğize bi yardımınız dokunsa. Hı?

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 08:36:00

Hani burası temizliğe gelen kadınlar sayfası ya, şimdi birileri laf etmesin diye şeyettim:)))))))

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 08:42:00

Güneş ya senin ve eşinin annesi falan çok yardımcı oluyordur. Bir de yardımcı alıyorsun, kıza da annen bakıyor ya böyle işleri üzerinden çekip alıyorlardır diye düşünüyorum?

Ben de dolabı dolu tutuyorum. Dolapta dondurulmuş çokça enginar, epeyce enginar, köfte, bamya, taze fasulye, barbunya, ekmek içi, mevsimde konulan taze meyva, mesela daha böğürtlen ve şeftali olacaktı.  Kızım doğduktan sonra başladım ben ama bunlar için ciddi vakit ayırıyorum. Hop diye yapılmıyor bu işler de.

Bir de ben mesela daha hiç evime yardımcı kadın almadım temzilik için. Şimdi bir kere aldım. Ne büyük rahatlıkmış gördüm :=)) 

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 08:58:00

Ev hanımı+çocuk = temizlik+ütü için yardımcı şart bence tabi ki imkan dahilinde. Anne olsak da insanız yani di mi, pilimiz enerjimiz bitiyor.

Çalışan anne+çocuk = temizlik+ütü için yardımcı kesinlikle şart tabi ki yine imkan dahilinde. Ama sınırları zorlamak adına da olsa olmalı mutlaka. Ne kendine, ne eşine, ne evine fırsat kalıyor.

Bakıcımız varken, haftada bir gün annem kızı alıyordu, bakıcımız temizlik yapıyordu. Şimdi bakıcı olmadığı için sırf ev işleriyle ilgilenen biri olması bana çok çok iyi geliyor.

Önceden anneler nasıl yapırmuş bilmem. İki çocuk, ev işi... Eskiler daha bir marifetli miymiş, yoksa o zamanın şartları daha mı kolaymış diye düşünüyorum bazen. Ama o zaman da bulaşık makinesi, hazır bez, otomatik çamaşır makineleri falan da yok.... Amaaann ne biliyim...

Bir de herşey tam olsun diye debelenmenin hiiiç faydası yok. Doğum izninden sonra çalışmaya başladığımda bir  dönem, herşeyim süper olsun diye uğraştım, dolabımda yemeğim, çocuğumla ilgilenmem, eşimle gezip tozmam, evimin düzeni falan... Ama bir yerden patlak veriyo, ciddi ciddi psikolojim bozuldu valla... alabildiğim yerde destek alırım, onun dışında herşey olduğu kadar ....

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 10:38:00

Ben işimin büyük bir kısmını cumartesi sabah saatlerinde yapıyorum, begüm işlerime hep dahil o uyuduğu saatlerde ütümü hallediyorum. birlikte süpürüyor birlikte siliyoruz birlikte makine boşaltıp çamaşır asıyoruz...

Ben çalışmadığım hiç bir zaman kızımı hiç kimseye ev işi yapmak için kuaföre gitmek için bırakmadım.

Ama buzluğuma her yıl annemdende kayınvalidemden de destek oluyor Allah başımdan eksik etmesin :=)

Ynt: temizliğe gelen kadınlar

06/15/2010 11:59:00

Özge öyle uzun bir yazı yazmıştım ki, uçup gitti az önce.

Yani ben zamanı iyi kullandığında pek çok şeyin yapılabileceğine,
3 oda bir evi bir kadınla bir erkeğin çok rahat 3 saatte temzileyebileceğine,
aslında her yerin çok da temiz olması gerekmediğine, temzilik anlayışının değişken olduğuna inanırım.
ve derim ki elim ayağım tutuyorken bu işi ben de yapabilirm pek âlâ.

ve biri evde temizlik yaparken satın aldığım vakti ne şekilde geçerecek olduğumla çok ilgili bir de durum. bu durum benim bulunduğum yerle ve yaşayış tarzımla ilgili.

sonra, temizilik sonrası ben üzerinden temizliyor muyum bir de, ya da ammman keşke yapmasaymış diyorsam.. (temizlik için yardımcıyı sadece taşınırken alıyorum ve hep arkasından temziliyorum mesela)
 
ama en son 1 hafta önce gittim. anahtarı verdim. tam 3 gün sabahtan akşama kadar evi temilzlemiş. ama perdeleri falan ütülemiş, halıları silmiş, tüm dolapları yeniden düzenlemiş, buzdolabını bile silip yeniden yerleştirmiş. ve benim temizlik anlayışımla ilgisi yok olayın. gerekli mi bu? bilemiyorum ama evim oldukça iyiydi:=))Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...