Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

<123>

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 08:29:00

Sahra_m_'e katılıyorum. Ya hayatta ayakları saglam yere bastıgı bir devrede soylenmeli, ya da belki bu sıralar.. ben uzman degılım, ama hislerim ergenlik donemine bu itiraf sarkarsa hayatı komple sarsılır diyor bana.

bende kucuk yasta psikologa gitmiştim, asabiyetten. Bende de asla bilinmeyen, acıklanmayan bir baba olgusu vardı. herkes sırmıs gibi bu konuda agzını muhurlemişti. Mevcut bir gercegin yok edilmesi, veya saklanması.. her sekılde kotu.. evet ogrenınce insan belki 1,2 yıl depresif yasıyor ama sonra sındırıyorsunuz, onunla yasamayı ogrenıyorsunuz.

Ben halamı 22, amcamı 30 yasımda tanıdım. Babamı ise hiç.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 08:50:00

aonuçta evladı değil mi? sen evladın için ne hissediyorsan o da onu hissediyor. doğurmakla ana olunmuyor maalesef. öyle olsa yuvalarda bu kadar çocuk olmazdı :(

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 08:58:00

Benim annemin yengesi dogumda vefat etmişti. Kucuk kızını dogurduktan hemen sonra.
Bu kucuk kızı teyzesi aldı ve buyuttu. Yıllar yılı teyzesını anne bildi. Sanıyorum gercekler ona 16 yasındayken  vb acıklandı. Kızı sahsen tanımam, ama duyduklarım hayatının muthıs bir isyana dondugu, teyzeyi teyze kimligiyle cok cok zor kabul ettigi ve ustu uste yaptıgı, genc yasında ustelik, 2 evlılık.

Siz iyisi mi teyzeyle konusun, derdine ortak olun. Cunku cocugu ne kadar sevse de dert kaynagı oldugunu biliyor, asabiyetinden dolayı. Psikiyatr sizinle paylasıyor mu bulgularını, asabiyeti neye yoruyor.. cocuk anne babayı öldü diye mi biliyor.. gozunu actıgından beri mi teyzeyle beraber..

teyzenin asırı merhametini bir zaaf olarak yorumlayabilir, asabiyetini su an dogrultacak bir obje/insan arayısında bile olabilir, gercekler her iki tarafı da korkunc incitebilir.. bana cok dokundu bu hikaye..

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:12:00

Ben de bir çocuğu sevip onu büyütmek için mutlaka kendi bedenimden çıkması gerekmediğine inandım hayatım boyunca.
Hatta bu yüzden 35 yaşıma kadar da çocuk yapmadım.
Sonra ne olduysa oldu, çocuk doğurma isteğime engel olamadım.
İyi ki de olmamışım...
Anne olmak şahane bir şey.

Ama hala sevgiden yoksun büyüyen, kimsesiz kara gözlü Ayşe'lere, Ali'lere anne şefkati sunacak kadar yer var kalbimde.

Lakin handanT gibi maddi imkan meselesinin çözülmesi gerekiyor.
O zamana dek de koruyucu aile için başvurmayı düşünüyorum.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:31:00

O zaman bence kimse çocukla ilgili kötü tahayyüller kurmasın...

Niye kötü şeyler yapacağı düşünülsün ki.

Öyle düşüne düşüne kötülükleri çağırmaya gerek yok bence.

Not: Şimdi nerede ve hangi kuruluşun yaptığını anımsayamadaığım bir araştırmaya göre,
evlatlık edinilen bebişlerin ailenin genetik hastalıklarını taşıdığı tespit edilmiş. Bu bana çok enteresan ve pek hoş gelmişti öğrendiğimde...

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:31:00

sahra_m +1

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:31:00

ya bence her işte bir hayır vardır. gördün mü evlatlık aldıktan 2 yıl sonra kocası ölmüş teyzenin. can yoldaşı olmuş teyzene.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:31:00

bir de koruyucu aile demek onun masraflarını üstlenmek değil mi? mali anlamda sıkıntınız varsa bunu nasıl karşılayacaksınız?

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:45:00

sahra_m,
koruyucu aile olunca masrafların bir kısmını devlet bir kısmını aile karşılıyor bildiğim kadarıyla

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:49:00

 • Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için yeterli bakım ücreti ödenir.

• Özürlü çocuklar için yapılacak ödemeler iki katına kadar arttırılır.

• Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir.

• Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir.

• Koruyucu Ailenin yanında bakılan çocuklar hastalandıklarında koruyucu ailesi tarafından hiçbir sevke tabi olmadan doğrudan sağlık karneleri ile devlet-üniversite hastanesi, sağlık ocağı, hükümet tabipliklerine, ayaktan veya gerekiyorsa yatarak muayene, tedavi için götürülebilmektedir. Bu durumlarda muayene ve tedavi bedeli Kurumumuz tarafından karşılanmaktadır.

Yine koruyucu aile yanındaki çocuklar koruyucu ailenin çalıştığı kurumun bağlı olduğu sağlık kuruluşu ya da anlaşması doktoruna da götürülebilmektedir. Ancak, bu durumda muayene ve tedavi bedeli Kurumumuz tarafından karşılanamamaktadır.

Çocuklara verilen, Genel Müdürlükçe hazırlanıp bastırılan fotoğraflı seri numaralı sağlık karneleri her yıl İl Müdürlüklerince vizelenmektedir.

• Koruyucu ailedeki çocukların okul servis aracı ücreti ödenir.

• Koruyucu aile yanındaki çocukların meslek edinme kursu bedelleri ödenir.

• Koruyucu aileler ve korudukları çocuklar için gerektiğinde üniversitelerin ilgili bölümlerindeki uzman kişilerden psikolojik ve psikiyatrik danışmanlık hizmeti sağlanır.

• Okula giden veya bu yaştaki çocuklara her ay harçlık ödenir.

Gönüllü statüdeki koruyucu aileler yanındaki çocuklar için de talepte bulunduğu takdirde harçlık ödenmesi ile sağlık, Şubat-Ağustos ayları giyim masrafları ve Eylül ayı okul masrafları ile okula giden ve özürlü çocukların servis ücretleri, çocukların eğitim-öğrenim-meslek edinme kurs bedelleri karşılığı ödenmektedir.

Koruyucu ailelere ödenen ücret ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru aylık göstergesinin (9500) memur maaş katsayısıyla (Ocak ve Temmuz aylarında değişmektedir.) çarpımıyla elde edilen rakamın sırasıyla %22’si, %24’ü, %27’si ve %30’u alınarak belirlenmektedir. 2006 yılında ücretli koruyucu aile yanındaki çocuklar için ödenen aylık aşağıdaki gibidir. (Özürlü çocuklar için iki katına kadar arttırılmaktadır.) Harçlıklar ise kuruluş bakımındaki çocuklar için yapılan hesaplama ile belirlenmektedir (Çocuk Yuvaları Yönetmeliği Md. 46 ve Yetiştirme Yurtları Yönetmeliği Md.48). Memur maaş katsayısı, sırasıyla 600 (İlköğretim 1-4. sınıfı), 900 (İlköğretim 5-8. sınıfı), 1200 (Lise ve dengi okul) ve 2000 (Yüksek öğrenime devam eden) gösterge rakamı ile çarpılarak bulunan miktar kadar ödeme yapılmaktadır.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...