Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

<123>

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:56:00

nasıl yani? bu çocukların evlat edinmeyle farklı nedir?

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 09:56:00

 yani, bebek 2 yaşında bir çocuk için de geçerli mi bu?

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 10:06:00

Evlat edinmekten farklı.
Şöyle tanımlanmış SHÇEK tarafından.
(Aslında SHÇEK'in sitesinde detaylı bilgi var)

NİÇİN KORUYUCU AİLE?
Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karışlayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünülenler gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm, hükümlülük gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremez ve çocuklarının gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmektedirler.

Böyle durumlarda çocuklara yardım etmenin en iyi yolu öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanması amacıyla Koruyucu Aile hizmetinden yararlandırılmasıdır.
Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Kurum bakımının çocuk üzerindeki etkilerine yönelik yapılan araştırmalar incelendiğinde de bu bakım türünün sadece pahalı olmadığı, çocuğun gelişimini bazı yönlerden eksik tamamlamasına da yol açtığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle tüm dünya da korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli Koruyucu Aile bakımıdır.

Koruyucu aile hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır.
Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur. Böylece koruyucu aileler sadece çocuğa yardım etmekle kalmayıp, desteğe gereksinimi olan güç durumdaki aileye de yardım etmiş olmaktadırlar.
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bir elinden tuttuğu ve tutmaya devam edeceği çocukların öteki elinin koruyucu aileler ve toplum tarafından tutulmasını istemektedir. İster koruyucu aile olarak, ister koruyucu aile hizmetini tanıtarak, ister koruyucu ailelere özel indirimler, destekler, teşvikler sağlayarak daha çok çocuğun koruyucu aileler yanında yetişmesine ortam yaratılması olanaklıdır.

Bu çok anlamlı ve toplumsal geleceğimiz açısından hayati değere sahip alanda Devlet olarak her türlü olanağı sağlamaya çalıştığımız korunmaya muhtaç çocuklarımızın aile sıcaklığını yeterince yaşayabilmeleri için Koruyucu Aile Hizmetinin toplumun gereksinimleri doğrultusunda geliştirilerek yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yılda ortalama 100 çocuk Koruyucu Aileler yanına yerleştirilmektedir.

Koruyucu aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan her çocuk sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci, başarısı olacaktır.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu olarak sizleri Koruyucu Aile Hizmetini desteklemeye davet ediyoruz. Sizlerin de destekleriyle çocuklarımız için büyük ve anlamlı bir adım atacağımıza inanıyoruz.

KORUYUCU AİLEDE HANGİ ÇOCUKLARA BAKILIR?
Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocuklar; öz ailesi bulunan, öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız ya da erkek, sağlıklı ya da özürlü tek ya da kardeş olup, durumunun koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocuklardır.

Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocukların koruyucu aileler yanına yerleştirilmeleri için öz ailelerinden muvafakat alınması zorunluluğu yoktur. Bu çocuklar ailelerinden izin alınmaksızın uygun kuruluşlara ya da koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 10:14:00

hmm. evlat edinmek istemeyen aileler bunu düşünebilirler tabii..
ama ben 2-3 yaşlarındaki bir çocuğu evlat edinmek istiyorum.  tabii bu da çok güzel düşünülmüş.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 11:06:00

işte onlara koruyucu aile şart. aslında küçükken evlat edinmeli hepsini. ama toplumumuz günahtır, ailesi çıkar sonra, elalemin çocuğu banane gibi nedenlerle almıyor.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/26/2010 19:08:00

Çocuğum yokken evlatlık edinmeyi isteğimi söylediğim bir ortamda aşırı tepkiyle karşılaşmıştım.'Sen hele bir kendi çocuğunu yap' diye..Bunu söylerken kendi kanımdan canımdan bir evladım olmasını da istiyorum elbette.Ama ikinci üçüncü hatta dördüncü çocuğu isteyenlere içten içe söylenmiyor da değilim, annesiz babasız o kadar çok çocuk varken bu kadar çocuk yapmak bana bencilce geliyor.Eminim ki yetim bir çocuğu himaye etmek kendi evladından daha çok mutluluk verir insana..


Evlatlık edinme dinen günah değil.Ancak evlatlığınız, haramlık-helallik ve miras konusunda öz evladınız gibi haklara sahip değil.Eğer aldığınız yavruya süt annelik yaparsanız eşiniz ve kendi çocuklarınızla haramlık durumu da sözkonusu olmaz.Evlatlık edinilen çocuğun da baştan beri sizin öz anne-babası olmadığınızı bilmesi en güzeli bence.

Bu konuda benim yapmak istediğim koruyucu ailelik.Çocuğun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, haftasonları alıp gezmelere götürmek, yedirmek, giydirmek..Kendi çocuğum için de paylaşmayı öğrenme adına müthiş bir şey olacaktır.Kısa vadede yapmayı düşündüğüm şey ise çocuk esirgeme kurumunda gönüllü öğretmenlik yapmak.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/27/2010 16:05:00

babam 1955 doğumlu ve 30 günlükken evlat edinilmiş.Bu durumu evde bulunan bir kağıt üzerinde (1986 ) tesadüfen öğrendiğinde( kendisine söylenmemiş)  çok fazla yıkılmış ve kendini alkole vermiş o zamanlar, bakmışki annem kocası kafayı yiyecek, elden gidiyor (neden,niçin, kimler, nasıl insanlar vs.)araştırmaya koyulmuş ve bir şekilde gerçek anne-üvey baba ve baba-üvey annesine  ulaşmışlar ve bir şekilde tanışmışlar evlat edinen ailenin haberi olmadan...(bir süre sonrada evlat edinen anne-babayı kaybetti)Bayramlarda gitmeye başladığımızı hatırlıyorum, ama hiç bir zaman içtenlikle kabullenemedik ne onlar bizi ne biz onları...hep uzaktılar, hep soğuktular...babası hastanede-yoğunbakımda babamdan helalik istediğinde babam hakkını helal etmedi, babasından kalan mallar içinde açabileceği davaları açmadı, kanıtlayabileceği ve kazanabileceği halde...
öğrendiği andan itibaren babam eski babam değildi, silik bir hayat yaşadı bana göre ve her türk filminde hala ağlar böyle sahnelerde....

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

11/29/2010 09:29:00

of of Kader
cok uzucu, tuyler urpertici
cok agır bir sınav vermiş baban
alkol o cokuntu durumlarında devreye girdi mi sonu cok kotu olabilyor
Allah babanı sevdiklerinden ayırmasın.

Ynt: Evlat edinen, evlat edinilen var mı?

12/22/2010 06:24:00

Arkadaşlar, bu konuyu açalı aylar oldu. haftalarca hiç yanıt gelmeyince ben de ilgilenen yok demek ki diye düşünüp bir daha buraya dönmedim. Dün şans eseri döndüm ve bütün yazdıklarınızı soluksuz okudum.
Çok güzel hikayeler...
Koruyucu Annelik fikrini bilmiyordum açıkçası. Bu konuda araştırma yapıp Alternatif Anne'ye yazmak istiyorum. Hem dini hem de dini olmayan açılardan görüşlerinizi okumam çok yararlı oldu.

Bu arada, evet, baştaki hikaye tamamen gerçek. Ben de öyle açık gözlerle, kıza "sen benimle t... mı geçiyorsun" dercesine bakarak dinlemiştim. Çok sevimli ve çok samimiydi. Asla unutamadım. Adı Anandy idi...

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...