4+4+4 yeni eğitim modeli

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/02/2012 06:07:00

remlede 2008 nisan doğumlu ve gelecek eylül 66 aylık olacak bir sonraki seneye 76 aylık olacak ve gerçekten ne düşüneceğimi ne zaman göndereceğimi kestirmiş değilim
henüz hiç kreşe filan gitmedi bu eylül özel kreş gelecek eylül devlet anasınıfı bir sonra yağni 76 aylık olduğu eylül ilkokul düşünüyorduk eşimle
peki yeni sisteme göre ben 66 aylık olduğu eylül göndermek zorundamıyım mecburiyet varmı?

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/02/2012 06:48:00

normalde 2014-2015 eğitim döneminde gitmesi gerekiyor ...

son sınırın 72 aylık olduğunu biliyorum.

bu durumda zaten seneye gönderme mecburiyetin yok.Ama devlete bağlı anaokullarına gönderebilirsin.Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/02/2012 07:42:00

Merhaba kızlar,

Şimdi benim merak ettiğim benim kızım 2008 1 eylül doğumlu,buna bağlı olarak okul öncesi zorunlu eğitim ve ilkokul a nezaman başlayacak ? Benim tahminim;2014-2015 döneminde

(tam bu dönemde 72 aylık olacak )gidecektir diye düşünüyorum doğrumu acaba ?

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/02/2012 09:32:00

Daha öncede bir soruda yazılmıştı gerçi ama tekrarlıyım. 15 mart 2007 tarihine kadar doğmuş olanlar gidicekler, geri kalanlar opsiyonel. Yani aile dilekçe vermediği takdirde mart 15'e kadar doğmuş olan çocuklar mecburi gidicekler. Eylülde okul başlarken 66 aylık oluyorlar çünkü. 15 mart 2007'den sonra doğanlarsa eğer aile isterse veya okul uygun görürse gidicek ilkokula.

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/09/2012 08:05:00

bartu  şubat 2007 doğumlu  okula başlayacak offff

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/24/2012 09:24:00

Yeni eğitim öğretim yılında uygulanacak 4+4+4 şeklinde kademelendirilen eğitim sistemi ne getiriyor? Yeni sistemle ilgili merak edilenleri 10 soru ve yanıtta özetledik


Zorunlu eğitimi 4+4+4 şeklinde kademelendirerek, 12 yıla çıkaran yeni eğitim sistemi 2012-2013 eğitim öğretim yılı başında uygulanmaya başlanacak. Ancak, büyük tartışmaların ardından yasalaşan yeni sistemle ilgili velilerin de öğrencilerin de kafası karışık. İşte 2012-2013 eğitim öğretim yılı için yeni sistem ile ilgili en merak edilen 10 soru ve yanıtları:

1 - 2012-2013 eğitim öğretim yılında, hangi yıl doğan çocuklar okula kayıt yaptırmak zorunda olacak?

30 Eylül 2012 itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri, e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılacak. 60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile ilkokula kayıtları yapılabilecek. Buna göre, önümüzdeki eylül ayında başlayacak yeni eğitim öğretim yılında, 2006 yılının eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında doğan çocuklarla, 2007’de ocak, şubat ve mart aylarında doğan çocukların kayıtları zorunlu olarak yapılacak.

2007 yılının nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında doğan çocukların kayıtları ise velilerinin isteğine bırakılacak. Velinin başvurusu, öğretmenler tarafından oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek.

“1. sınıfa hazır” olduğuna karar verilen çocukların kaydı yapılabilecek. Çocuğunu “küçük” olduğu için okula göndermek istemeyen veliler ise çocuğu okula göndermediği her gün için 15 TL para cezasına çarptırılacak. Cezaya rağmen çocuğunu okula göndermeyen veli ayrıca 500 TL daha para ceza ödemek zorunda kalacak.

İlk yarıda oyun

2- Okul öncesi eğitime kayıt zorunlu mu? Hangi yıl doğan çocuklar anaokuluna kayıt yaptırabilir?

- Yeni sistemde okul öncesi eğitim zorunlu tutulmayacak. Ancak, 30 Eylül 2012 itibarıyla 37-66 ay arasındaki çocuklar anaokulunda veya uygulama sınıflarında; 48-66 ay arasındaki çocuklar da ana sınıflarında eğitim alabilecek. Buna göre, 2007’nin nisan ayından 2009’un ekim ayına kadarki aralıkta doğan çocukların tamamı anaokulunda veya uygulama sınıflarında; 2007 nisan ayından 2008 yılının eylül ayına kadarki aralıkta doğan çocuklar da ana sınıflarında eğitim alabilecek.

3- İlkokul 1. sınıf müfredatı nasıl olacak?

- İlkokul 1. sınıf öğrencileri, eğitim yılının ilk döneminde okulöncesi eğitime yakın bir müfredata tabi olacak.

İlk yarı yıl oyun oynayıp, sosyal becerilerini geliştirecek çocuklar, 2. eğitim döneminde okuma yazma öğrenmeye başlayacak.

İmam hatip kaydı

4- İkinci 4 yıla geçiş nasıl olacak? Bu yıl 4. sınıfı okuyan öğrenciler, önümüzdeki yıl ne yapacak?

n Birinci kademeyi bitiren öğrenciler, ikinci kademeye geçişte herhangi bir sınava tabi tutulmayacak. Öğrenciler ilk 4’ten sonra diploma almayacak; istedikleri bir ortaokula gidebilecek. Yani bu yıl ilköğretim 4. sınıfta okuyan öğrenciler, önümüzdeki eğitim yılında 5. sınıflara otomatik olarak kaydedilecek; imam hatip ortaokullarına devam etmek isteyen 5. sınıf öğrencilerinin kayıtları bu okullara yapılacak.

5. sınıflar ilköğretimin devamı şeklinde eğitim verecek. 5. sınıftaki öğrencilerin dersine de sınıf öğretmenleri girecek. Mevcut sistemde 5. sınıflarda görev yapan branş öğretmenleri de ikinci 4’ün ilk yılında branş derslerini vermeye devam edecek. Bu yıl 4. sınıfta okuyan ve gelecek yıl ortaokul öğrencisi olacak öğrenciler mevcut müfredatta eğitimine devam edecek.

Mesleki okul seçimi

5- Öğrenciler, 4. sınıftan sonra meslek seçebilecekler mi?

- Yeni sistemde ilk 4’ten sonra öğrenci ya genel ortaokulları ya da imam hatip ortaokullarını seçebilecek. Yani bu yıl ilköğretim 4. sınıfta okuyan öğrenciler, önümüzdeki yıl imam hatip ortaokullarına başlayabilecek. İmam hatip ortaokullarının dışında meslek seçimi yapılmasına olanak sağlayacak ortaokul bulunmayacak.

Öğrenciler, 2. kademede aldıkları seçmeli derslerle bir meslek türüne yönlendirilecek; ancak mesleki okul seçimi 3. kademede yapılacak.

Liseye devam edilecek

6- Bu yıl 8. sınıfı bitiren öğrenciler diploma alabilecek mi? 8. sınıftan sonra ne olacak?

- Hayır. Yasa, yürürlüğe girdiği andan itibaren uygulanmaya başlandığı için, öğrenciler bu yıl 8. sınıftan sonra, diplomasını alıp, eğitimi bırakamayacak; liseye devam etmek zorunda olacak.

Orta kısmı bitiren öğrenciler sınav ile öğrenci alan Anadolu ya da fen liselerine, düz liselere, mesleki ve teknik liselere ya da imam hatip liselerinden birine devam etmek zorunda olacak. İmam hatip ortaokullarında okuyan öğrenciler, imam hatip liselerinden başka bir liseye devam edebilecek. Kademeler arası geçişlerde öğrenciler, durumlarını belgeleyen sertifikalar alacak. Diploma, 12 yıllık eğitimin sonunda verilecek.

7- SBS kaldırıldı mı?

- Bu sene SBS’ye girecek öğrenciler için uygulamada bir değişiklik yapılmayacak. Bu yıl 8. sınıfta okuyan öğrenciler yine SBS’ye girecek. SBS sonuçlarına göre öğrenci alan ortaöğretim kurumlarından herhangi birine yerleşemeyen öğrenciler ile bu sınava katılmayan öğrencilerin tamamı da tercihleri doğrultusunda istedikleri ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıracak. Yani öğrenci, ‘SBS’yi kazanamadım’ diye ortaokuldan sonra okulu bırakamayacak; Anadolu ve fen liseleri gibi SBS ile öğrenci alan okullar dışında bir okula kaydını yaptıracak.

Katsayı kalkıyor mu?

8- İkinci 4’te kimler açıköğretimde okuyabilecek?

- İlkokul 4. sınıftan sonra her isteyen öğrenci okula açıköğretimden devam edemeyecek. Açıköğretimden yalnızca bedensel ya da zihinsel engelli çocuklar gibi dezavantajlı durumda bulunanlar ile üstün zekalı çocuklar yararlanabilecek.

Bu öğrencilerin sayısı örgün eğitime devam edecek öğrencilerin yüzde 1’ini geçmeyecek. Kimlerin açıköğretimde okula devam edebileceği ise Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek.

9- Meslek lisesini bitirenler için katsayı farkı ortadan kaldırıldı mı?

- YÖK geçtiğimiz yıl meslek liselerine üniversiteye girişte uygulanan katsayı farkını kaldırmıştı. Yeni yasayla meslek lisesi mezunu adaylara kendi alanlarında yaptıkları tercihlerde eklenen artı puanın kat sayısı da kaldırıldı.

Öğrenci üniversiteye yerleşirken puanı, okulların başarı puanı temelinde hesaplanan AOBP yerine, öğrencinin bireysel başarısını ön plana çıkartan ortaöğretim başarı puanı (OBP) üzerinden hesaplanacak.

Hz. Muhammed ve Kuran seçmeli ders

10- Önümüzdeki yıl, hangi dersler seçmeli ders olarak alınabilecek?

- Ortaokullarda öğrencilerin zorunlu ortak derslerin dışında aldığı “seçmeli ders”lerin sayısı arttırılacak.

Öğrenciler ilgi duydukları alana göre seçmeli dersler alacak ve liseye yönlendirilecek. İmam hatip lisesi bünyesinde olan bir ortaokulda bu lisenin seçmeli dersleri, meslek lisesi bünyesinde açılacak bir ortaokulda ise meslek dersleri ağırlıklı seçmeli olacak.


kaynak: http://www.memurlar.net/haber/233404/

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/24/2012 09:56:00

bu cevaplar biraz genelgeyi yorumlama seklinde olmus, yani kesin boyledir denilemeyecek sonuclar cikarilmis. bu yila ait yonetmelik (genelgede maddelerin genel hali, yonetmelikte ise uygulamanin ayrintilari yer alirmis) henuz yayinlanmadi, o yuzden gecen seneki yonetmeligin gecerli oldugu soyleniyor. ornegin o yonetmelikte 66 ayini doldurmus cocugun 1.sinifa baslamasinin velinin dilekcesi ile bir sonraki yila ertelenebilecegi soyleniyor. meb mudurlugu yetkilileri de bunun hala gecerli oldugunu dogruluyor. ayni yetkililerin soyledigi su: okula gelmeyen cocugun kaydi belirlenir, veli tarafindan takibi yapilip dilekce verilmis mi bakilir, dilekce vermeyenlere neden gondermedigi sorulur.. tabii her an yeni bir yonetmelik cikarma ihtimalleri var. 


bir de linkin altinda bir yorum var, hakli, evet genelge kabul edildi ancak genelge gercekten "genel" ifadeler icerdigi icin bakanligin soylemleri de degisiklige ugrayabiliyor:

"emin misiniz? son kararınız mı? 5. sınıfları sınıf öğretmenleri mi okutacak? bak bir daha fikir değiştirirseniz bununla birlikte 4 kez farklı söylem ortaya çıkacak. umarım bakanlığın son kararıdır." 

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/24/2012 10:54:00

SAYIN ÜYELERİMİZ

KREŞLER DERNEĞİNDEN GELEN YAZI:
 
ALO 147 MEB ŞİKAYET HATTINI SİZ YADA VELİLERİNİZ YADA HEPİNİZ ARAYARAK 66 AYIN OKULA BAŞLAMA YAŞI OLARAK ERKEN OLDUĞUNU VE VELİLERİN BU KONUDA ÇOK ENDİŞELİ OLDUKLARINI BELİRTİN LÜTFEN.BU KONUDA ÇOK FAZLA ŞİKAYET ALIYORLARMIŞ
YÖNETMELİK ÇALIŞMALARINA ETKİSİ OLACAĞI KANAATİNDEYİZ
 
 
SAYGILARIMIZLA
 
DERNEK YÖNETİMİ

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

05/24/2012 11:05:00

BERK 26 ŞUBAT 2009 DOĞUMLU VE  2 SENE SONRA EYLÜLDE 66 AYLIK OLACAK GÖNDERME ZORUNLULUĞUM VAR GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA İSTEMİYORUM, ÇOCUKLUĞUNU YAŞASIN ISTIYORUM MÜMKÜNOLDUĞUNCA. VE OĞLUM BU DURUMDA 2008 NISAN AYI VE SONRASINDA DOĞANLARDA AYNI SINIFTA OLACAK YANI TAM 10 AY FARK OLANLAR OLACAK BAZILARRIYLA VE ÇOCUKLARDA 3 AY BILE FARK EDIYOR . BENCE 66-72 AY ARASINI DA İSTEĞE BAĞLI YAPMALILAR 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...