Bezsiz Bebek Kitabı ve Bağlantıları

03/29/2010 11:43:00

Kitap için:Bazı Türkçe bağlantılardan...


"
“Bezsiz Bebek” Yöntemi Bebeklerin fıtratında doğdukları andan itibaren temiz olmak vardır. Bu yüzden küçük veya büyük tuvaletlerini beze yapmaya koşullanmamışlardır. Ama hazır bezler bağlana bağlana bebekler ve çocuklar bir süre sonra tuvalet ihtiyacının beze yapıldığını öğrenirler. Bu durumda ebeveynlerin karşısına iki süreç çıkar. Önce bebek, tuvaletini beze yapmaya alışır, daha sonra ise ondan bu alışkanlığı terk etmesi istenir. Bez yerine tuvaleti kullanması beklenir. Oysa bebekler, doğuştan sahip oldukları bedensel farkındalıklarını hiçbir zaman kaybetmek zorunda değiller. Bu farkındalık muhafaza edilerek bebek, tuvaletini beze değil, lazımlığa veya klozete yapabilir. Hayal edin. Onu eğitmeye ve alıştırmaya yönelik herhangi bir çaba sarf etmeden, zorlamadan, hoşgörü içinde tuvaleti kullanmayı öğretiyorsunuz. Bunu gerçekleştirmek hiç de zor değil. Tuvalet ihtiyacı, tıpkı yeme, içime ve uyuma gibi doğuştan gelir. Bebekler veya çocuklar konuşamasalar da ihtiyaçlarını belli ederler. Yemek, uyku, ilgi gibi taleplerini nasıl belli ediyorlarsa tuvalet ihtiyaçları için de bazı işaretler verirler. Önemli olan bu ihtiyaçları ve işaretleri anlayabilmektir.

Radikal'den


http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=231495&tarih=31/08/2007


ABD'de anneler arasında başlayan bir hareket bebekleri bezden kurtarıyor! İki annenin Ocak 2004'te 'diaperfreebaby.org' sitesinde başlattığı uygulamaya katılanlar, en başından itibaren bebek bezi kullanmayı reddediyor; bebeklerin zaten doğuştan, ihtiyaçlarını beden diliyle ifade edebildiğini öne sürüyor. 
Doğdukları andan itibaren çocuklarına tuvalet eğitimi veren anneler, bir yaşını bile doldurmamış bebeklerinin 'altına yapmaması'yla gurur duyuyor. Ynt: Bezsiz Bebek Kitabı ve Bağlantıları

03/29/2010 19:44:00

Bunu uyguluyor musunuz?
Benim de şu sıralar ilgimi çeken bir konu bu..Ben sadece hazır bez almamaya karar veröiştim. Bu boyutu gerçekten radikal ??

Ynt: Bezsiz Bebek Kitabı ve Bağlantıları

03/29/2010 20:43:00

Biz 12 aylıkken başladık. Aklım olsa daha erken başlardım. O kadar radikal değilmiş aslında. Biz 2 yaşına şartlanmışız. Biraz ondan radikal geliyor. Kitabı tavsiye ederim.

Ynt: Bezsiz Bebek Kitabı ve Bağlantıları

04/01/2010 11:00:00

kitabı daha çocuğum doğmadan almıştım. bana çok akılcı bir yöntem gibi geldi. lakin çalıştığım için uygulayamadım. kesinlikle evde olsam uygulamak için çalışırdım. orada bir cümle vardı beni çok etkileyen...

fıtraten bezsiz olan bir canlıya, öncelikle bezli olmayı öğretiyorsunuz. 2 yaşına yaklaşınca da o düzene alışmış olan canlıya bu kez de bezsizliği öğretip hem siz yoruluyorsunuz hem de bebek yoruluyor....

ne doğru bir cümle...

Ynt: Bezsiz Bebek Kitabı ve Bağlantıları

04/07/2010 12:23:00

Ben 8-15 ay arası bebeklerin tuvalet eğitimine başlanması için erken olduğunu düşünüyorum.Çünkü fizyolojik  , nörolojik ve psikolojik gelişim olarak bu aylarda ki bir bebeğin erken eğitimi kavrayabileceğini düşünmüyorum.Asıl olan bu aylar arasında bebeğin idrarını veya kakasını hissedebilecek gelişime sahip olmaması.Zaten istemsiz olarak kaslar henüz gelişmediğinden idrar torbası doldukça idrar boşaltılır.Bebek 9 ay sonrasında her bebekte aynı olmamakla birlikte sinyaller verebilir.Ama bu bebeğin hazır olduğu anlamına gelmez.Zaten bebek tam olarak geceleride bezi bırakma durumuna hazır olmadan bu eğitimi vemek ne denli iyi olabilir ki.Gece idrarını hissetmeyip altına yapıyorsa ve gündüzleri artık bez yok diyebileceğimiz bir yaş grubunda da değilse bebeğin kafasında soru işretleri oluşabilir.

Bebeğe kaka ve çiş ile bir eğitim verilecek ise bu süreçlerin normal olduğu ve sadece onun değil yaşamda çevresinde herkesin aynı olayı yaşadığını gözlemlemesi olabilir.Doğal süreci kabüllenmesi ve buna ayak uydurmak istemesi durumunda ise yardım edilmeli diye düşünüyorum.
Geceleri bezi bağlamaya devam edip gündüzleri bezden kurtulmamış ,yakaladıkça tuvalete oturtulan bir bebeğin tamamen bezden ayrılması durumunu yadırgaması muhtemeldir.


Artık çişini tuvalete yapabilirsin.Bez kullanmaya ihtiyacın kalmadı. Fikrini algıladığında bebek-çocuk hazırdır diye düşünüyorum.


Ynt: Bezsiz Bebek Kitabı ve Bağlantıları

04/07/2010 12:28:00

fazi,

Bu aslında bildiğimiz "tuvalet eğitimi" değil. Alternatif tuvalet eğitimi. Kitap çok detaylı olarak anlatmış. Grupta başka bir başlıkta bunu kullanan annelerin bloglarından link de verdim, belki bakmak istersin.

Sevgiler.

Ynt: Bezsiz Bebek Kitabı ve Bağlantıları

04/13/2010 10:28:00

özgüranne tavsiye için teşekkürler kitabı alıp okumak gerekiyor yanlış birşey yapmamak için bu konuyu araştırmak lazım.sen bunu başardığına göre birazda tecrübe ve tavsiyelerini yazabilirsen sevinirim canım.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...