Seviye seviye Filmler...

04/30/2010 06:28:00

Yine Hasan Celiktas'in yaptigi bi liste (aslinda spirituel egitim verenler ve yasam koclarina yonelik hazirlamis ama ben yine de paylasmak istedim)..spirituel seviyeye gore tavsiye ettigi filmler:

Seviye 1:

Spiritüel bilgilerle hiç tanismamis, hatta konuya ilgisi olup olmadigi bile belli olmayan grup. Temel atilmasi için kazi çalismasi yapilacaklar kisaca. Ayrica tabii yeni baslamislar da dahil bu gruba.  Bu seviyeye belgeselden öte filmleri tercih etmenizi öneririm. Ilgilerini böylece yakalayabilirsiniz. Ama böyle bir gruba dakika 1'de "What the Bleep: Down the Rabbit Hole" dayarsaniz, sizi kirmamak için izlerler, anlamis görünürler ama çok da bisi anlamazlar. (Yine de üç belgesel öneriyorum.)


(YENi) The Opus (Hayallerinin peşinden gitmeyi, drama destegiyle cok basarili anlatiyor. Universiteye hazirlanan ogrencilerden tutun da, NLP calismalarına; kisisel gelisim seminerlerine.. akliniza gelebilecek her tur egitim icin uygun bir film.)

(YENi) Trust 22 (Ben hayalimi kurup ilk adimi atayim da, gerisini zaten evren halleder deyip, kendilerini akisa birakan insanlarin oykusu. Ozellikle de ilk adimi atmanin onemini cok iyi kavratiyor)


1- The Compass (Belgesel izletecekseniz bunu seçin. Anlatimi çok yalin ve tam "for beginners". Tabii ilerlemisler de birseyler bulacaklari için sIkilmayacaklardir.)


2- Ambition to Meaning (Wayne Dyer gibi bir üstat var. Drama agirlikli. Dyer'in anlatimlari çok güzel.)


3- Louise Hay's You Can Heal Your Life
(Tüm seviyeler için anlatacak çok seyi var bu belgeselin.)


4- Otoyol 60 (Her seviyeye hitap ediyor.)


5- Dingin Savasçi (Dan Millman'in bu yola nasil girdigini anlatiyor.)


6- 9 Kehanet (Birçogumuzun yoldaki baslangiç kitabi malum, filmi de öyle.)


7- One Week (Otoyol 60 tadinda, her seviyeye hitap ediyor.)


8- Tanri ile Sohbet (Bu da her seviyeye uygun.)


9- Happenstence (Hayatta hiçbirsey tesadüf degildir. En temel bilgilerden birisini veriyor.)


10- Defending Your Life (Komedi de oldugu için toplu gösterimlerde en sevilen filmlerden. Hem bir sürü güzel bilgi içeriyor.)


11- The Ultimate Gift (Pazar sabahi filmleri tadinda, bir sürü güzel mesaji olan  bir film. Baslangiç için ideal.)
Seviye 2:

Artik temel bilgiler mevcut. Hevesle kitaplar okunuyor, sorular soruluyor. Sürekli hevesle bilgiler araniyor. Daha komplike bilgileri almaya hazir bir grup.


1- What The Bleep Serisi: (Ben bu serinin ancak bu seviyede anlasilabilecegini düsünüyor. Hatta bazi yerlerini anlamak ileri seviyeler için bile zorlayici, ama çogu yeri seviye 2 için çok güzel bilgiler içeriyor.)


2- The Secret: (Gelen geçen izliyor ve okuyor da, temel bilgiler eksIk olunca anlasilan, ben paranin gözüne böyle koyarim demek arkadas oluyor. Biraz da kastiklari için bisiler yapiyorlar, ama ya dengeyi bozduklari için sancili deneyimler yasaniyor ya da unutulup gidiyor. Ama temeli olan ögrenciler için çok güzel bilgiler içeriyor Secret. Ayrica temeliniz olunca madde kismindan ötesine geçebiliyorsunuz bilginin.)


3- One - The Movie: (BIRligi en güzel anlatan belgesel sanirim. Üzerine konusabilirsiniz bol bol.)


4- Waking Life: (Aslinda bu seviye 2 ile 3 arasi bir film bence. Bir bir bir konusuyorlar filmde takip edip hazmetmesi zor olabiliyor bazen. Seviye 2.5 diyeyim.)


5- Tuning In: (Kanal bilgileri veriyor 5 medyum. 2. seviye ve üstü için gayet güzel bilgiler içeriyor. Enerjisi de gayet yumusak. Kryon falan bile var.)


6- Sound of Soul: (Aslinda her seviyeye uygun. Ama 2. seviye daha da zevk alir. Hele ki mistik müziklere özellikle bayilirlar. Koyun playera senlenin birlikte.)


7- Spiritual Reality & Illuminated Chakras:
(Temel spiritüel bilgiler ve çakra bilgileri. Süper bir kaynak ikisi birlikte)


8- Indigo Evolution: (Indigo çocuklari anlatan belgesel)


9- What Dreams May Come: Ölüm ötesi hayata dair keyifli ama çok temel bazi gerçekleri de barindiran bir film. (Mesela öte dünyayi, bu dünyada, ötesi için inançlariniz yaratir bilgisi.)


10- Un Buddha: (Bu da toplu gösterimlerde çok begenilen bir film.)


11- Bab'aziz (Her seviyeye uygun, ama tadi sufizm biraz biliniyorsa çikiyor.)

Seviye 3

Artik "yol"un çemberinden geçmis, o ilk hevesleri yasarken kafayi gözü saglam dagitmis, attigi adimlara daha dikkat eden, daha kapsamli bilgiler arayan kardeslerimiz. (Gerçi bunlar da kurslara nadir gelirler.)

(YENi) Enlighten Up (Konumuz Yoga. Septik bir arkadaş tüm dünyayı dolaşıp yoganin uygulamalarini inceliyor. Cok eglenceli bir film)

(YENi) Bliss
(İnsanin cinsel hayatini degistirebilecek, tantrik uygulamalari senaryo icini harika yedirmis ve cinsellikle terapi konusunu isleyen bir film)

(YENi) JZ Knight on UFO's (Ramtha'nin medyumu JZ Knight'tan UFOlar ve bizler uzerine.)

(YENi) Parallel Universes (Insani allak bullak eden paralel evrenler konusuna, cok basarili bir yorum)

(YENi) Ink (Insanin kendiyle yuzlesmesini fantastik bir dille anlatmis, en iyilerim arasinda yer alan bir film)

1- Shadow Effect (Içsel karanlikla yüzlesme filmi.)

2- Water - Great Mystery (Bu konulari pek bilmeyen, vay be suda neler var der geçer. Ama bu seviyedeki birisi, su ile yasanilan deneyimlerin baglantisini kurup, bilgilerinin temelini daha da güçlendirebilir.)


3- Theory of Everything (Hawking, varolusu bilimle çözmeye çalisiyor.)


4- Quantum Mind of God Serisi (Adam sürekli konustugu için zorluyor kimi zaman. Konusma aksanli oldugu ve adam hiç susmadigi için çevirirken anamiz agladi desek yeridir. Ama kapsamli bilgi arayana birebir.)


5- Sex-Secret Gate to Eden (Cinsel enerjiye kapsamli ve farkli bir bakis.)


6- Storm (Benim özel favorilerimden.)


7- Chaotica Ana: (Reenkarnasyonu anlatiyor. Ama özellikle de finali itibariyle çok derin ve agir mesaji var. Zaten internetteki yorumlari hep seviye 1 civari yazmis ve kimse neyi anlattigini anlamamis.)


8- Zen Noir: Zen'i enfes anlatan, ama en az 2-3 kez izlemeniz gereken bir film.


9- Moses Code: "Ben olan Ben'im" ifadesinden yola çikiyor ve gayet derin bilgiler veriyor. "Secret"in bir seviye agiri.


10- Living Lumaniries: Ben bu filmi çevirirken "Zaman"in sirrini çözmüstüm be. (Saolsun Eckhart Tolle) Seviye 2.5 aslinda. Dikkatli izlerseniz ve almaya hazirsaniz, bir sürü kilit bilgi var belgeselde. Ama "zaman" bilgisi enfesti.


11- Knowledge og Healing: (Sifacilikla ugrasanlarin izlemesi sart bu filmi.)


12- Spirit Space: (Ölüm ve ötesini kuantum fizigiyle anlatiyor.)


13- The Man From Earth (Insanlik tarihine dair çok güzel, muhabbeti bol bir film)
Seviye 4

Bu arkadaslari zaten kurslarda göremezsiniz. Genelde kursu verenler olurlar. Insanligin en temel ve en büyük korkusu, ölüm korkusuyla yüzlesmis veya üzere olan ve o yüzlesme ardindan ölümsüzlügün sirrini yakalamis ve hayatinda OLmayi bilinçlice yasayan kardeslerimizdir bunlar. Bir kisminin da bu dünyadan ayrildiktan sonra türbeleri falan dikilir. Bu grup tüm filmleri artik daha bir keyifle izler, çünkü farkindaliklari yüksek oldugu için film yapimcilarinin bile farketmedigi mesajlari yakalayabilirler.


1- Tibetin Ölüler Kitabi: (Bu belgesel aslinda daha hafif gibi dursada çok agir. Ölümü agir tarafindan isliyor. Her bünyeye göre degil aslinda, folklorik bir film gibi dursa da.)

2- Enemies Of Reason: (Richard Dawkins'e kizmadan dayanabilmek zor aslinda. Adam tam köktenbilimci ve belgesellerindeki tarzi da çok zorlayici. Ama duygulariniza kapilmayip, gözlediginizde güzel bilgiler alabiliyorsunuz. Hem Dawkins'in temsil ettigi görüse dair, ama bir yandan da elestirilerindeki haklilik paylarina dair.)

Seviye 5

Bu seviyedekilerin filmi yapilir genellikle. Insanlik tarihine geçmislerdir. Bu seviyeden birisiyle karsilasirsaniz, zaten feleginiz sasar. Ona ancak sunlari izlemeyi önerebilirsiniz.

Cats, Notre Dame de Paris, Don Juan, Feet of Flames... (Insanlik neler yaratabiliyor, buyrun birlikte izleyelim mi, sözleri esliginde. Tabii o size "DVD'ye ne gerek" deyip Broadway'e falan isinlanmazsa... (Bu son söyledigimin ne kadar espri oldugunu derKi'nin 34. sayisindaki "Ölümsüzler Çagi" röportajini okuduktan sonra karar verirsiniz.)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Cocuklar ve Kuantum

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...