sonunda üzülünce...

<123456>
07/08/2010 11:47:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 11:53:00

Bizim için de genelde mutluluk oyunları biterken üzüntü / ağlamalar peşi sıra geliyor
mesela el yuz yıkamak bir seramoni halinde geçiyor , hadi kızım bitti artık deniyor, tamam anne şon şon diyip devam etmeler bir türli bitmiyor , sonra musluk kapatılınca kızmalar,aglamalar
Bu durumlarda ben ilgisini  daha çok çekecek bir şey yapacagımızı söylüyorum ? mesela hadi bak elini yıkadın şimdi muslugu kapatıyorum ve şimdi içerde bizi bir supriz bekliyor  şunu şunu yapacagız vs vs gibi..Bazen kanıyor bazen tıh bana mısın demiyor :)

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 11:54:00

Bu sorunun yanıtını çok merak ediyorum çünkü hem yakın arkadaşlarımın çocuklarında, hem yeğenimde aynı duruma defalarca şahit oldum. Duru büyünce nasıl davranırız, nasıl önüne geçeriz bunların diye sık sık düşünüyorum. En baştan belli bir şekilde davranarak bu durumun önüne geçmek mümkün müdür dersiniz? 

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 11:55:00

bizde o son 1 kere, 2 kereler ise yaramamisti da, "5 dakka daha" ise yaramisti. daha bi genis, sInIrsIz mI hissediyor bilemedim.

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 11:56:00

Başak çım tam olarak nerede,ne yaparken oluyor?
misal biz oyuncakçı geziyoruz, oyuncak alcam diye tutturoyordu Yiğit, armada daki yer, orada ki şimşek arabaya binmeyi çok seviyor. Ben çok bilirim sırtıma atıp can hıraş ağlarken oyuncakçıdan çıktığımızı. Şimdilerde oyuncak alcam diye tutturmuyor.
Smyk deki smart play de biz de hep bu durum olurdu,ağlaya ağlaya götürürdüm oradan. Geçen izinliyken gittik, 2 saatimiz orada geçti(ahhhhh nasıl kafam şişti),2 saat sonunda sıkıldı.
Parkten eve döndürüken- aaa arabada sakız var,gidelim mi diyorum gidiyoruz. Ya da sıkılmasını bekliyoruz.
ağlata ağlata götürdüğüm de oldu, ben genelde vicdan azabı duyup,katmerli sinir harbi yaşıyorum. Eğleyemedim bir bebeyi diye.  evde oturup kalsak daha iiydi,hiç olmazsa ağlamıyordu diye.
Az daha detay versen sen de.

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 11:59:00

Hayat böyle.

Ben de hep tatil bitmesin, hiç pazar akşamı olmasın istiyorum mesela. Yaşıma başıma bakmasam inatla olsun bitmesin diye ağlayabilirim hatta.

Ben de küçükken anneme anne lütfen beş dakika daha beş dakika daha diye yalvarırdım. Oysa 2-3 yaş değil bu dediğim. Daha daha büyüktüm.

Hayat böyle, pasta biter, oyun biter, deniz biter. Her güzel şeyin sonu var ve üzülürsün.

Ağlayacak elbet. Böyle böyle öğrenecek bence hayatı da.

Ben, sonraki olayın da güzel olabileceğini anlatmaya çalışıyorum. Eve gidelim, evde birlikte..... yapalım bak çok güzel olacak diyorum.

Kötü zamanlarımızda da ileride güzel günlerimiz olacağını düşünüp avunmaz mıyız?

Avutabilmek gerek. Hem kendimizi hem çocuklarımızı.

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 12:00:00

Lugesya+1 demek istiyorum. O banyodan çıkılamıyor, el defalarca yıkanıyor, fırça bir türlü bırakılamıyor. hepsini de kendi yapıcak hanfendi, sabunu kendi alıcak, dişmacununu kendi fırçaya koyacak..yoksa kızıl kıyamet..valla, son 1 kez diyorum, tamam bitti, ama diş sadece 1 kere fırçalanır 10 kere değil bak ben bitirdim diyorum...onlar da işe yaramazsa, elinden alıp tamam rüya bitti hemen çıkıyoruz artık diyorum. sonra da aa bak burda ne var, kuşlar seni arıyor felan deyip konuyu değiştiriyorum...ama her seferimiz ayrı bir kabus hakkaten :(

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 12:07:00

Ben bu durumlar için saati çok kullanıyorum. Evin her yeri kocaman akrep yelkovanı olan saatleri var. Hatta bir ara sırf bu yüzden kocaman akrep yelkovanı olan kol saati takıyordum :))) Şimdi cep telefonundakiye idare ediyorum.
Herhangi birsey yapılmadan önce saati gösteriyorum. Akrep burdayken yelkovan buraya geldiğinde eve gidiyoruz diye. (genelde adlarını söylemeden gösterip bu buraya geldiğinde diyerek) Kalkmadan 5 dakika önce tekrar gösteriyorum. Mesela parktan dönüşse bir dakika önce gidip saati gösterip hadi oyuncaklarınızı toplayalım diyorum.
Bunun çok yararını gördüm. Şu saatte yemek yiyeceğiz, şu saatte uyumaya gideceksiniz diyerek saat konusunda güven olunca, bunu özellikle işe giderken kullandım.

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 12:07:00

Biz dikkatini başka bir yöne çekerek bıraktırmaya çalışıyoruz.Aaaa bak şurda çocuklar var,arabamıza gidelim mi?,şurda az ilerde elk.süpürgeci varmı(avmlerde özellikle işe yarıyor:))),bi gidip şurdaki bebeği sevelim gibi şeylerle ayırıyoruz.Ama söylediğimiz şeyi de mutlaka yapıyoruz.Başka bir yolunu da henüz bulabilmiş değilim.

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 12:08:00

biraz yaş dönemi de var.
banyodan çıkarmak için ben 10 dan geriye saymaya başlıyordum. daha evvelden haber verip bitireceğimi söylüyorum. ve bitiriyorum da artık.istediği kadar ağlasın.
Önceden çok ağlarsa kıyamayıp eee iyi bari,hadi bu seferlik diyordum.  Bizim okulun pedagogu Yiğit de sınır koymanız ile ilgili sıkıntı görüyorum,şu an ciddi değil. Şımarık bir çocuk olma yolunda gidiyorsunuz. Sevmek ayrı-şımartmak ayrı. O za zarar verirsiniz diye başlayan bir toplantıya çağırdı geçenlerde beni. Anlatamam nasıl kötü hissettim kendimi, hiii,ben en doğruyu yapmaya çalışırken ne yaptım acaba diye. Çok kötü bir şey değil aslında yaptığım, ama tutarsızlık ve kararsızlık sonucu Yiğit de ne zaman ne yapacağını bilemez hale gelmiş,getirmişim,getirmişiz ana-baba olarak. Nurhayat hanım,çok ciddi değil ama emarelerini görüyorum dedi. Bütün tavırlarımızı,söylediklerimizi gözden geçirdim ve yanlışlarımızı buldum. En çok yaptığımız ana-baba arasındaki görüş ayrılığının onun yanında konuşulması.
Yiğit banyo sonrası çıplak gezmek istiyor,ben giydirmeye mücadele ediyorum,babası ağlatma şu çocuğu azıcık gezsin ne var diyor vs gibi....ben pes ediyorum,10dak sonra yeniden giydirmeye çalışıyorum,yalvar yakar,ikna etmeye çalışmalar, başka bir şeyle oyalayıp giydirmeler gibi.
Belki belli bir yaşdan sonra oyalayıp,dikkatini başka yere çekip bir şeyler yapmak yanlış,bilmiyorum,uzman değilim. Benim Yiğit den anladığım( yavrular büyüdükçe unutmuyor ve hemen dikkati dağılmıyor zaten) şu ki
:anne tutarlı olacak,hayır ise hayır, geri dönülmez bir şekilde hayır.
anne-baba yavrunun yanında fikir ayrılığı içinde olmaycak,hep birbirini destekleyecek.

Sanırım sınırlarını ağlayarak anlamaya çalışıyorlar.

Ynt: sonunda üzülünce...

07/08/2010 12:09:00

aa yeliz, kitabin aynisini yapiyormusuz, vay be :)
yazmistim da ustte.
bilmeden yaptik, denk geldi tuttu, diyordum ben de.

Not: son 1 kez son 2 kez degil de, dakka seklinde deneyin.

<123456>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...