photoshop

<12>
10/06/2011 09:36:00

merak edilenleri sorabilirsiniz ;)

Ynt: photoshop

10/06/2011 09:45:00

tamam :) müsait bir zamanımda basit fotoğraf işleme menülerini anlatayım. nasıl keskinlik verilir, ışık nasıl açılır, renk tonları nasıl değiştirilir, siyah beyaz nasıl yapılır, fotoğraf nasıl küçültülür... gibi...

Ynt: photoshop

10/06/2011 10:07:00

evet genelde işlenmiş fotoğraflarda oluyor o görüntü. pshop ya da diğerleri farketmez ;) dslr'den çıkan fotolar ham oluyor, ne kadar makineden ayar yapsanız da. ben pshop'u dijital alemin karanlık odası olarak görüyorum. eski fotoğraflarda yok muydu rötüş? hani diyorlar ya photoshop uzaklaştırıyor orjinalden, doğaldan diye. eskiden manuel makinelerde çekilen fotoğraflar da karanlık odalarda oynanıyordu ;) çok korkulmamalı photoshop'tan... sözüm genele tabi ;)

cam gibi görüntü; keskinlik, levels, brightness contrast gibi ayarlarla oynayarak elde edilebilir. kızım şu an tepemde :) onun izin verdiği vakitlerde screenshot'larla, örneklerle anlatmaya çalışacağım :)

Ynt: photoshop

10/06/2011 10:18:00

tabi ki 50 mm benim de :) 50 mm.yi alalı 1 sene olacak neredeyse hiç çıkarmadım desem :)

evet pshop var. renk ayarlarını doygunlaştırdım. keskinlik verdim. bir de ters ışık fotoğraf, flaş kullanmamıştım, yüzü karanlık çıktı haliyle. biraz yüze ışık verdim.arka tarafı hafif kararttım. daha keskin bir görüntü oldu ;)

Ynt: photoshop

10/06/2011 10:18:00

ipekperi ya da otomatik makro çekim ayarı varsa, lale resmi olur genelde, o ayarda çekersen dediğin etkiyi verir...

Ynt: photoshop

10/13/2011 04:27:00

evet nihayet gelebildim :) sizle son hazırladığım fotoğrafın öyküsünü paylaşacağım... ayrıca fotoğrafların nasıl canlı tonlara kavuştuğunu görebileceksiniz.

Fotoğrafımızı Adobe Photoshop programında açıyoruz.brightness/contrast'la fotoğrafın ışığını açmayı göstereceğim önce. image menüsünden, adjustments'ın üstüne gelin mouse'la. açılan menüden brightness/contrast'a tıklayın. karşınıza yeni bir pencere çıkacaktır :bu çıkan pencereden değerleri kafanıza göre, ortadaki göstergeyi kullanarak veya ilgili kutucuğa rakamlar girerek değiştirin. gösterge sağa doğru giderse fotoğrafın tonları açılır. sola doğru giderse koyulaşır.

bu en basit fotoğraf ışığı açma tekniğidir. her fotoğrafta kolayca uygulayabilirsiniz. ben genelde bunu kullanmıyorum. tam istediğim etkiyi vermiyor.

devam edeceğim...

Ynt: photoshop

10/13/2011 04:34:00daha sonra tekrar image menüsünü açın, yine adjustments'a tıklayın. bu sefer fotoğrafımızın renklerini canlılaştırmayı göstereceğim. bunun için de hue/saturation'a tıklamanız gerekli. (bu arada yanlarında yazanlar ilgili menünün kısa yoludur. kısa yolları kullanırsanız eğer işleriniz çabuk hallolur ;))

açılan menüde ortadaki saturation kısmı en çok işimize yarayanıdır. bu kısım fotoğrafı genel olarak renklerini doygunlaştırmaya yarar... yine ortadaki göstergeyi (kırmızı kutucuğun içindeki) sağa sola oynatarak fotoğrafınızda istediğiniz etkiyi oluşturabilirsiniz. ayrıca detaya girmek isterseniz de ;yine kırmızı kutucuğun içindeki kısımdan istediğiniz rengi seçip özel olarak bu renkler üstünde oynayabilirsiniz. fotoğrafta sarı tonlarını sevdiğimden sarıyı seçiyorum öncelikle. bir de fotoğrafın içeriğine de bağlı oynamak istediğiniz renk. şu an sarı tonları yoğunlukta mesela, bunları belirginleştirmek daha masalsı olacaktır benim için. bu tamamen hayal gücünüze, estetik anlayışınıza kalmış birşey.

Ynt: photoshop

10/13/2011 04:46:00

bu işlemi de tamamladıktan sonra, beyaz tonlardaki mavi yoğunluğu dikkatimi çekiyor. bunu yok etmek için özel uygulamaya gitmem gerekiyor.  bunun için yine image menüsünden, adjustments'a gelin. selective color'a tıklayın.böyle bir pencere açılacak. kırmızı okla işaretlenen yere tıklayarak değiştirmek istediğiniz rengi seçin.beyazdaki mavi tonlarını yok etmek istediğim için white'a tıklıyorum.açılan pencerede, cyan rengindeki göstergeyi sağa ya da sola kaydırarak maviliği yok ediyorum. eğer başka renkler ortaya çıkıyorsa, aynı şekilde onları da, aynı yolu izleyerek değerleri ortalama bir hale dönüştürüyorum.

bu ayar ince bir ayardır. fotoğraflarınızdaki istenmeyen renk fazlalığını almaya yarar. fotoğrafınızda hangi renk tonu fazlaysa ona tıklayıp değerleri değiştirerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. ufak bir bilgilendirme daha, cyan=mavi tonlar, magenta=pembe tonlar, yellow=sarı tonlar, Black= siyah tonlar...

Ynt: photoshop

10/13/2011 05:00:00

yüzdeki koyu ve açık alanların farkı rahatsız edince daha özel ışık ayarlamasına gidiyorum. bunun için brush fırçası ve yeni bir layer yeterli.önce brush fırçasını soldaki toolbar'dan seçiniz. kısa yolu "B" dir. klavyeden buna tıklayınca da ulaşabilirsiniz.daha sonra kırmızı okla işaretlediğim simgeye tıklayarak yeni bir layer açınız.yeni layer'ın özelliğini normal'den soft light'a değiştiriniz.fırça'nın etkisinin az olması gerekiyor. yoksa çok fazla ışık patlamalarına yol açabilir. bunun için de yukarıdaki panelden, opacity'i rakamın yanındaki sağ oka tıklayarak, altta açılan göstergeden istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. ben % 27 tercih ediyorum.ayrıca brush'ın yani fırçanın boyutu çok küçük olabilir. bunun için yine yukarıdaki panelden brush simgesine gelip okla gösterdiğim yere tıklayarak, fırçanın boyutlarını değiştirebilirsiniz. bunu kısa yoldan hallediyorum ben. kısa yolu; klavyenizi ingilizce klavyeyle değiştirdikten sonra (alt+shift, photoshop'ta değiştirdiğiniz zaman diğer programları etkilemiyor), "Ğ" ve "Ü" tuşlarıyla fırçanızı büyültüp küçültebilirsiniz. ayrıca fırçanızın blurlu olması çok önemli. yukardaki resimde gösterdiğim alandan blurlu yani keskin hatları olmayan fırçayı seçmelisiniz .fırçanızı istediğiniz gibi büyülttükten sonra, yeni açtığımız layer'da, beyaz rengi seçerek açılmasını istediğimiz alanları boyuyoruz.

Ynt: photoshop

10/13/2011 05:12:00

renginin kaybolmasını istemediğim alanlar oluyor mesela göz veya dudak bazen de yanak gibi. onun için de yine soldaki toolbardan,eraser'ı seçiyorum. yani silgiyi... silginin opacity'si yüksek olursa daha makbuldür.daha sonra uygulamak istediğim alanlarda dikkatli bir şekilde üzerinden geçiyorum. renk tonları doygunluğunu kaybetmemiş oluyor böylece...

daha sonra istenilen etkiyi arttırmak için fotoğraftaki arka unsurları hafif karartıyorum. bunun için de. yine yeni bir layer açmalısınız.açılan layer'ın özelliğini de soft light'la değiştirmelisiniz.siyah tonlarını uygulayacağım. bunun için toolbar'ın en altında bulunan renk kısmında, kırmızı okla gösterdiğim küçük siyah beyaz kutucuk olan simgeyi tıklamanız siyah rengine kolay bir şekilde ulaşmak için yeterlidir.yine fırçanın opacity'sini değiştirip bu sefer yüksek rakamlara getirin.kırmızı okla gösterdiğim bölümden veya daha önce anlattığım kısayolla fırçanın büyüklüğünü arttırın. ve yeni açtığımız layerda boyamaya geçin. fırçanızı öne çıkarmak istediğiniz nesneye (bu fotoğrafı düşünürsek, yüze veya vücudun herhangibir bölgesine) getirmeden, fotoğrafın köşelerini siyahla boyayın. boyadıkça farkı göreceksiniz....

Ynt: photoshop

10/13/2011 05:20:00

son işlemler... fotoğraf layerlarını birleştirmek, renk doygunluğu ve son levels uygulaması...kırmızı okla işaretlediğim simgeye tıklayarak, açılan menüden flatten image'a tıklayın. bütün layerlar tek bir layer olacaktır.tekrar hue/saturation'dan, etkisinin artmasını istediğim renkleri seçip hafif renk doygunluğuna gidiyorum. altta kırmızı okla işaretlediğim kısmı mouse'nuzla tutup sağa sola kaydırınca istediğniz renk aralığına gelir. bunu da kullanabilirsiniz.en son uygulama levels... image menüsünden, adjustments'tan levels'e tıklayın. açılan pencere bu şekilde olacaktır. istatistik eğrilerin olduğu kısmın altındaki göstergelerden en soldaki koyu, ortadaki orta en sağdaki de açık tonları simgeler.hafif sağa sola kaydırıp oynayarak, istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. kırmızı kutucuğun içindeki preview'e tıklayıp önceki ve sonraki halini karşılaştırabilirsiniz.

daha detaya da girilebilir fakat fotoğraflarım genel olarak bu süreçten geçiyor. inşallah faydalı olabilmişimdir :)

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Fotograf Programları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...