23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 10:13:00

eva'yı sorgulamak neden zor hepimiz biliyoruz. çünkü hepimiz anneyiz ve kevin bir annenin en kötü kabusu. ama olabilir..eğer çocuğun ihtiyaçlarına uygun annelik yapmazsak ve çocuğumuzda yıkıcı bir potansiyel varsa hepimizin çocuğu katil, hırsız, tecavüzcü olabilir. bunda yetiştirmenin payının çocuğun doğasından kat kat baskın olduğunu düşünüyorum. zaten cezaevlerinde yatan katillere tecavüzcülere baktığınızda çok büyük bir çoğunluğunun ciddi çocukluk travmaları olduğunu görürüz. diğer kısmı da belki yetersiz ebevennlik sonucu o hale gelmiş agresif bireyler olabilir kevin gibi..

gelelim celia'ya..ee o zaman ikinci çocuk neden gül gibi oldu denilmiş. ikinci çocuğunu doğurduğunda artık eva ilk çocuğunu doğuran insan değildi. zamanın akışı bizi sürekli başkalaştırır. celia melek bir bebekti, böylece annenin içindeki iyiyi ona projekte etmesi kolay oldu. ben eva'nın borderline kişilik bozukluğundan mustarip olduğunu düşündüm filmi izlerken. sürekli olarak splitting yapıyor. iyi ve kötü şeklinde. nitekim şaşırtıcı olmayan şekilde iki çocuğunda da bu mekanizmayı kullanmış. kötü bebek kevin, iyi bebek celia..
öte yandan eva'nın kevin'ı sevmediğini kesinlikle düşünmüyorum. bence kevin'ı seviyor. kevin da eva'yı, hem de çok seviyor..aralarında çarpık bir sevgi ilişkisi var çünkü kişilik bozukluklarında temel hadise sevememek değil sevgiyi çarpık algılarla kirletmektir. eva kendi arızalarını önce zaten temelde agresif olan kevin'a projekte ederek çözmeye çalışıyor, sonrasında da kevin aynısını annesine yapıyor. zaten filmin belirli yerlerinde birbirlerine ne kadar benzediklerinden dem vuruluyor. burada kast edilen bence annenin ve kevin'ın birbirleriyle yaptıkları yansıtmalı özdeşim..
kevin annesi kolunu kırdığında bunu neden kimseye anlatmıyor? bence önemli bir sahne..kevin zeki bir çocuk ve eğer bunu söylerse annesiyle onu ayıracaklarını biliyor, ve annesinden ayrılmak istemiyor. hasta olduğu gün tüm o öfkesi ve savunmaları aşağı indiğinde annesine sarılıp anlattığı masalı dinlediği sahne de bunu anlatıyor. o sahnede babayı odadan kovuyor çünkü asıl sevdiği annesi ama sevgi ilişkisini bir türlü kuramadıkları için sevgi göstermeyi daha iyi bilen babayla elinden geldiği kadar bir ilişki kuruyor ama aslında ona gösterdiği sevgi anneyle yaşamak istediklerinin ama yaşayamadıklarının sembolü. nitekim filmin sonunda babayı ve kardeşi öldürürken aslında anneye öfkesini yansıtıyor. anneyi öldürmek istiyor ama onu öldüremeyecek kadar çok seviyor. eva da çok sevdiği kocası ve kızını öldürmüş olmasına rağmen kevin'dan vazgeçemiyor. hastalıklı bir aşk öyküsü gibi..

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 10:16:00

Esra, bir onceki yorumlardan son cumlen cok ilginc geldi. Arastiraym bunu braz

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 10:24:00

Okumadayim merkez.. Tamam..

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 10:27:00

ben de esra gibi dusunuyorudum ama ben borderline olarak bakmamistim. anne 2. cocugunda gunah cikarmiyor her ikisini de cok seviyor sadece annelige alismis, anneligi sorgulamis olarak 2. cocugunu buyutuyor diye dusunmustum. zaten daha hastanede kucagina aldiginda bile farki goruyoruz.

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 10:28:00

esra, evayı sorgulamak hepimze zor geliyor demişsin. oysa burada bir çok kişi direk onu suçlu buluyor. bu da bence toplumsal sorunumuz. etrafımız bir birine bok atan annelerle dolu, evaya da bol bol suç bulundu. çünkü bu kolay, çünkü bu hislerimizi bastırmaya yarıyor...

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 10:31:00

selen aslında önemli bir fark var. sosyal ilişkileri kendi konumumuzdan izleriz.. film izlerken kahramanla identifiye oluyoruz, kendimizi onun yerine koyuyoruz. hele de kahraman anneyken bu daha kolay oluyor. yorumların çok azına bakabildim daha kerem'den fırsat kalmadı ama eva konusundaki eleştiriler bebeklik döneminde yeterince sevgi gösteremediği şeklinde - ki bu doğru. nedeni muhtemelen depresyon..dediğim gibi keşke kevin yerine kendisi için bir tedavi arayışı olsaydı, hikaye farklı ilerleyebilirdi.

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 11:09:00

Esra 'dan sonra yorum yapmak ne kadar doğru belki tartışılır ama benim Esra'nın fikirlerine de katılmadığım noktalar var.

Öncelikle kitabı okumadım detaylandırılmalarla ilgili fikrim yok.Ama bende kolik ve zor bir bebek annesi olarak Eva ile baştan sona empati kurarak izledim filmi.
Kadın bebeğe hazır olmadan doğum yaptı ve ne büyük talihsizliktir ki çocuğu da son derece zor bir bebekti. Aynı şeyleri aşağı yukarı bende 1 seneyi aşkın bir süre bebeğimle yaşadım. Gökalp asla kucak dışında susmayan bir bebekti.Ama benim Eva'dan farkım bebeğim bende sakinleşiyordu. Uykusuzluğun dibini bilirim.İnsanı nasıl manyak yapabileceğini. O nedenle çocuklarını ağladığı için öldüren insanları anlayabiliyorum. Bakın doğru buluyorum demiyorum.Anlayabiliyorum. Olanca yorgunluğuna rağmen kadın tüm film boyunca sadece bir sahnede yeter dedi.Ve onda da maalesef Kevin' a zarar vermiş oldu. Çok iyi sabretti bence onca sene.
Eva'nın sevgisiz bir anne olduğu söylenmiş.Hiç katılmıyorum. Eva hatalı değil eksikti bence. Çocuğuna her adımında ondan onay bekledi. O istemediği için ileri gidemedi.

Annelik karşılıksız sevgidir ve hep kendinden vermektir. Ama aslında farkında olmasakta verdiklerimizin karşılığını kat be kat alıyoruz çocuklarımızdan. Bu bir gülücük,bir öpücük,bir sarılma, içten bir anne denmesi vs vs. Eva bunların hiç birini yaşayamıyor Kevin'da.

Evet en büyük eksik anneninde çocuğunda profesyonel destek almaması bence. Ve annenin Kevin'de yanlış giden bişeyler olduğunun fark etmesine rağmen ok gibi bir hobi edindirilmiş olmasına göz yumulmasıydı.

2. çocuğu bence tadamadığı yaşayamadığı anne evlat ilişkisi için yaptı diye düşünüyorum. Belki de Kevin'ı hareket ettirmek kardeşle teşvik etmek ya da kıskandırma yoluyla bilmiyorum. Ama yapma nedeni hasretti gibime geliyor.

Ve son olarak Eva'nın sevgisizliğine vurgu yapan annelerin nedense zor bebek fikri olmadığını düşünüyorum. Hangi anne hayattaki tek mutluluğu eşi,ve anneliği tadabildiği yegane evladını katletmiş ve kendisine sevgisini hiç göstermemiş bir çocuğu herşeye ve herkese rağmen SEVMEDEN kabul edip sahip çıkmaya devam edebilir. O öyle bir annedir ki sevmediğini düşündüğünüz evladının diğerinin gözüne kastetmesine tahammül edebilmiş vek kulak pamuklarıyla temizlemek durumunda kalmış.

Sonuç olarak ben Kevin'ın genlerden doğuştan gelen bir sado-mozoşit bir yapısı olduğunu zaten bu nedenle annesiyle arasında kurabildiği tek bağın kol kırılma sahnesiyle yaşandığını düşündüm. Eva ona hiç kızmadı ve tepki vermedi. Çocuğun istediği de buydu. Filmin son sahnesinde neden sorusuna verdiği cevapta ilginçti. "bildiğini sanıyordum" doğrumuydu bu yaptığın dediğinde ise artık emin değilim diyerek,Normalleşmeye başladığının işaretlerini verdi bence. Bunu da hapishane kültürü kazandırdı ona gibi geldi. Diikat ettiyseniz ne zaman olduğu mechul yara izleri vardı saçları kazınmış  başında. Sanki orada gördüğü şiddetle paralellik kurarak hatalarını fark etmeye başladı gibi geldi bana.

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 11:28:00

Filmin romanını okuyan arkadaşların yorumunu okuduğum kadarı ile romanı okumak filmi izlerken dahada bir etkili oluyor. keşke okusaymışım.

Bence burda tek bir suçlu yok Kevın doğuştan farklı bir çocuk, Eva ise hamile kaldığı günden itibaren buna hazırlıklı olmayan bir anne. Kevin 'ın şansına Eva hamileliğinden itibaren anne içgüdüsü güçlü biri olsa idi  Kevin katil değilde daha farklı bir noktada olabilirdi. Kevın ve Evanın birbirlerine olan sevgileri bile çok farklı bir boyuttu. özellikle filmin sonunda bunu daha iyi anladım.

Hani genelde anneyi konuştuk ya bence burda babada hatalı ,anne ve oğul ilişkisini görüp(farkedip) daha ilgili alakalı olabilirdi, gerekiyorsa aile olarak profosyonel yardıma başvurabilirdi. ama baba ne yaptı ok atmayı öğretti, oyular temin etti. en fazla başını okşadı, şöyle sıkıca Kevını sarıp sarmalamadı.

Film ilişkileri çok yüzeysel anlatmasına rağmen bir o kadar etkileyiciydi.Bazı çok gerildiğim anlarda müzikleri beni kurtardı diyebilirim.

Ve çoğunluğun bahsettiği gibi kırmızı teması filme cuk diye oturmuştu. bazı anlarda söze gerek kalmadan kırmızı herşeyi anlatıyordu.

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 11:39:00

.

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 11:40:00

gokalpile seyrialem, zor bebek annelesi olarak ben de benzer şeyler yazdım, gerçekten yaşamayan bilemez...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...