23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 11:44:00

eva nurturia'ya uye olsaydi bunlarin hicbiri olmazdi bu kadar anne destek olurduk diye geyik yapasim geldi:)))))

saka bir yana tesekkurler dusundurucu bir filmdi bana cok sey katti. sadece kitabini da okumus olmayi isterdim.

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 11:48:00

gökalpileseyrialem: estagrufullah niye benim yorumumun üstüne yorum yapılmasın..ben de kişisel penceremden yorumluyorum filmi. zor bebek anneliğine gelince. benim oğlum da kolikli ve uykusuz bir bebekti. halen de uykusuz bir çocuk. koliği 4.5 ay sonra düzeldi. 4.5ay kucağımdan inmedi, sonrasında da kucaktan inmesi 2-3 ayımı aldı diyebilirim. koliği kucağımda da sakinleşmezdi üstelik. yani eva'nın ne kadar zorlandığını(en azından ilk aylarda) çok iyi anlayabilecek annelerden biriyim. ben de çok yoruldum, sinirlendim ama hiç bir zaman 'bu çocukta ters giden bir şeyler var' diye düşünmedim. eva'yla burada ayrılıyoruz. eva ters giden bir şeyler olduğunu düşünüyordu çünkü kendinde ters giden bir şeyler vardı(yansıtma).

sado mazoşist yapısı genlerle aktarılıyor demişsiniz. bunun genetik aktarıldığına dair bir veri yok ama öyle olsa bile şu soru akla geliyor: peki o genler nereden geldi?

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 19:35:00

kevin istenmeyen bir bebek değildi bence ilişki öncesi adam eva'ya gerçekten istiyor musun diye sordu pekala korunabilirlerdi. bana göre hamileliğin sonlarına doğru kaygılar arttı eva'da doğum sonrası depresyonu + zor bebek  işleri sarpa sardı. 

filmin akışı bizi eva suçluymuş gibi düşündürdü bence, filmin başında iki kadının eva'yı tokatlayıp küfretmesi, komşuların tripleri, iş arkadaşınn sarkıntılık yapması bu yöndeydi  toplumun bakış açısı da ayrıca tartışılabilir.

eva da gözlemlediğim farklı bir özellik  mükemmelliyetçilik (olabilir mi?) çünkü ev çocuklu bir ev gibi değil ortalık çok derli toplu, çocuk bakımında ve eğitiminde çok ısrarcı.

filmi çok beğendim, ders çıkardığım yönleri de oldu teşekkürler tiara..

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 20:01:00

Yazıp yazıp siliyorum, bakalım toparlayabilecek miyim. Genelde bir kurbanın olduğu durumlarla ilgili yorum yaparken, o kişinin hatalarını bulmanın rahatlattığı durumlar olur. "O da bunu yapmayacaktı" gibi bir durum. Sanki benzer bir duruma düşsek, biz farklı davranırız. Kendimizi kurbandan ayrıştırabilirsek ve böylece o durum başımıza gelmez kaygısı. Biz çocuğu seviyoruz, biz sarılıyoruz, bizim çocuğumuz öyle olmaz gibi. İşte buna tam katılamıyorum ben. Ya da bir çocuğun üzerindeki belirleyici faktörün annenin yaptığı ya da yapmadığı bir şey olduğuna (emzirme/emzirmeme gibi) düşünmüyorum. Annenin bir mutsuzluğu ve durumu benimseyememişliği var. Gölgesi, kendinde bastırdığı yanı diyelim, Kevin'de açığa çıkıyor belki. Bunları anlıyorum. (Öte yandan her çocuğu kabullenmekte zorlamış annenin çocuğu da katil olmuyor. Başka problemleri oluyor belki ama bu çok uç örnek. Çok fazla faktör var)


Ama annevebebişinin dediği durumu düşünüyorum. O ikiyüzlü hayatı yaşamak zorunda değildi. Suburbe taşınmak zorunda değildi. Toplum bize çocuk sahibi olma anı geldiğinde bir elbise biçiyor, ne yazık ki bu herkese uymuyor. Norma uyamayan kendini suçluyor. Sürekli örtbas edilen bir durum var. Anne bohem yaşamak istiyor ama eve tıkılmış kalmış. Çocuğa çok kızıyor ama aslında gülüyor. Çocuğun kolunun kırıldığı sahne kadının içindeki şiddeti görmezden gelemediği an. Ve çocuk bunu örtbas ediyor, kadın kocasına söyleyemiyor. Show must go on gibi, aslında teatral bir hayat var ortada. 

Bugün banyo yaparken aklıma Hours geldi. Şairin annesi. Orada da koca aynı kişi tarafından oynanıyordu üstelik. Anne benzer bir durumda çekip gidiyor. Şairin üstünden atamadığı bir hüzün. Monster diyorlardı anneye gittiği için. Acaba bu filmde anne ilk yılın sonunda çekip gitse ne olurdu diye düşündüm. 

Bi de kocanın o bitmez iyimserliği çok fenaydı. Adam her şeyin iyi olmasını o kadar çok istiyordu ki sürekli iyisin iyisin dersem iyi oluruz gibi modu vardı. Çocuk hiç sallamadı babayı. 

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/31/2012 22:31:00

tiara filmi cok begendim tavsiye için tesekkur ederim

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/01/2012 00:02:00

Filmi izledim ve cok begendim. Cok guzel bir uyarlama olmus ancak cok cok cok eksik var. Dogal olarak.

Anneye %30 hata payi vermistim, %10 yapiyorum arkadas :P Kadinin ne sucu var, oglan psikopat dogmus :P

Kevin annesinden bir tepki bekliyor tum hayati boyunca. Kevin annesinden, "ondan beklendigi gibi" degil de, icinden geldigi gibi davranmasini bekliyor bence.. Eva, zoraki oldugu her halinden belli, "cocuguyla iletisim kurmaya calisan modern anne" davranislari yerine biraz, eeehh baslarim babanin sarap canagina, derdin ne be senin!! davranisi sergileseydi Kevin'a, farkli olur muydu acaba?

Kevin'in kolu kirildigi zaman, ben olsam ne yapardim diye dusundum.. Eve dondugumde, Kevin'i obur kolundan tuttugum gibi babanin onune atar; at sunu basimdan, yatili okula mi gonderirsin, sosyal servise mi verirsin, naparsan yap... yoksa ben ilk ucakla Fransa'ya cekip gidiyorum, ne haliniz varsa gorun.. derdim. Kevin efendi de ister adam olur, istemezse Kasimpasa :P

Bir de, kol kirildiktan sonra pasa pasa tuvaletine gidiyor. Sanki aslinda, daha sert, daha dramatik, daha keskin kurallar, davranislar istiyor gibi..

Kitabi okurken gozumde daha karizmatik bir Frank belirmisti, postaci kilikli amca olmamis bu role :P Dedigim gibi, kitapta Frank'a yazdigi mektuplarin birisinde; egzotik ulkelerde yasayacagimi, egzotik bir sevgilim olacagini zannederdim gibi bir sey soyluyor. Eva, ABD'ye goc etmis Ermeni bir aileden geliyor. Frank ise orta sinif, beyaz, Amerikali. Aileleri falan cok zit.. Oralar es gecilmis. Eva aslinda beyaz Amerikalilar'i kucumserken, gidip onlardan birisiyle evlenip, hep kucumsedigi hayata mahkum oluyor..

Kevin aslinda bu olayi onceden planliyor. Resit olmadan once yaparak, az ceza ile kurtulmayi onceden planlamis kafasinda. Eva bunu farkediyor. Ama, Eva ile Frank'in ayrilacagini ve Eva'nin kardesini tercih edecegini falan ogrenince galiba kalkisiyor olaya. Oralari tam hatirlamiyorum..

Bir de, Eva olay gunu eve dondugunde, Frank'i bahcede vurulmus, Celia'yi ise hedef tahtasina baglanmis ve oklanmis olarak buluyor. O oklardan bir tanesi, Celia'nin saglam gozune atilmis. Cam olan takma gozu, yerinde degil.. Daha sonra Kevin'i gormeye gittiginde, Kevin bir kutu icinde Eva'ya veriyor onu. Biraz da uzgun bir sekilde. Buradan, Celia'nin gozunu Kevin'in kor ettigi sonucunu cikardim, camasir suyu meselesinde..

(Bir de su linkte, soyle bir sey buldum: Rule of Symbolism: After Celia loses her eye, Kevin makes a show out of deliberately peeling and eating a lychee fruit, which is eyeball-like in appearance.)

Herkesin Eva'ya ofkeli olmasinin sebebi, oglunu birakmamis olmasi. Herkesle birlikte o da ogluna tepki gosterse, onu reddetseydi, gordugu tepkileri gormezdi. Sonucta o da oglunu ve kocasini kaybetti.. Kevin'i birakmamis olmasi tepkilerin sebebi..

Diyecegim o ki; ben Eva'da fazla suc bulmuyorum. Lohusa depresyonu, cocuk Kevin'la biraz gergin iliskisi falan bu kadar sorunlu bir karaktere yol acamaz. Baba anneden daha cok sorumlu bence bu olayda. Sacma sapan, hayal dunyasinda yasayan kor bir adam..

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/01/2012 00:50:00

Empathy is scientifically tractable. You can measure it, locate it in the brain, and dissect it into its component parts. Empathy comes by degrees, and most of us are in the average range on a scale from zero through to six. At zero degrees of empathy we find the psychopath, such as Kevin. From everything we are shown in this gripping film, psychopaths are born callous.

And yet, the film (like the science) does not want us to settle too comfortably into the idea that the cause of psychopathic low empathy is purely genetic. It hints, disturbingly, at the role of psychological conflict in Kevin's mother, about whether she is trying to love him without truly loving him. The science confirms that environmental and emotional factors do also play a role in the development of antisocial personality disorder, but teasing apart cause and effect in such hard-to-parent children is a tall order.

In people who end up as psychopaths, brain regions connected with empathy are under-active. The science also tells us that empathy is a complex skill, with several components.

Psychopaths such as Kevin have zero degrees of affective empathy (they just don't care about someone else's feelings) but have excellent cognitive empathy (able to worm their way into someone else's mind by using their ability to figure out what someone else might think, want or feel; able to manipulate others through deception).

So how should our civilised society respond to psychopaths such as Kevin? Do we show compassion for the killer because his actions are the result of his neurology, his low empathy? To do otherwise is to be as uncaring as the murderer himself. Having empathy for those who lack it is the ultimate challenge.

guardian

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/01/2012 03:39:00

Kevin'in annesinden bekledigi insani tepkilerdi. Kolunun kirilmasindan mutlu oldu sanki cunku annesi ona icinden geldigi gibi davrandi. 


Kardesinin dogacagini ogrendiginde hasta olmasi ve annesine sokulmasi onu kaybetmek istememesindendi sanki. Annenin anlattigi masalda Kevin'in yapacaklari planlanmisti; sanki o uc ayri eylemle sadece annesini hedeflemisti. 

Kevin'in tek istedigi anneydi fakat butun bu olanlarda Eva kadar Eva ve Kevin arasindaki sorunu/mesafeyi/donuklugu, Eva'nin yasadiklarini fark etmemis/ gormemezlikten gelmis baba/koca figuru cok onemli rol oynuyor. Zaten kizin gozune olanlardan karisini sorumlu tutmasi ve Kevin'in yapabilecegi suphesinin dahi olmamasi ile tetiklenen ayrilik/vesayet karari Kevin'in yaptiklarini tetikleyici faktor oldu. 

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/01/2012 14:40:00

kaçırmışım bu güzel sohbeti.çoğu yorumu okumaya çalıştım.filmi çok beğendim,fazlasıyla da etkilenerek izledim. anneliğin vermiş olduğu duygulardan mı yoksa, kevin'nın kolik sancılarından dolayı ağlarken Eva'nın yaşadığı çaresizliğin aynısını yaşamamdan mı kaynaklandığını bilmiyorum. Ama film başlı başına psikolojik çöküntülerin bir aileye ne denli zarar verdiğinib göstergesi.

Eva hamile kaldığı günden beri bir çocuk sahibi olmanın endişesini yaşayıp durdu. Her ne kadar Kevin'nın doğduğunda da sorunlu bir bebek olduğunu savunsanız da , hamilelikte yaşanan bütün duygu değişimlerinden çocukların etkilendikleri orta da . Ki bunun üzerine Kevin'nın kolikli bir bebek olması, Eva'nın eşinin bu konuda Eva'ya hiç bir anlamda yardımcı olmaması Eva'yı daha da kötü bir duruma sokarken. Kevin'nın bebekliğinden bu yana sorunlu bir çocuk haline dönüştürüyor. 

Kızımda kolikli bir bebekti.4A boyunca geceleri sürekli ağladı. Zaman zaman ben de duygusal patlamalar yaşadığımı inkar etmedim. Çocuk sahibi olmak beraberinde yeni sorumluklar getiriyor.Tam bunun endişlerini atamazken yaşadığınız bütün stres bebeğinize de yansıyor.

Esra harika özetlemiş...Söylecek çok da birşey kalmıyor ...
Yeniden teşekkür ederim...Çok keyif alarak katılıyorum buraya...
:) 

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/01/2012 16:56:00

kevinda evayı gördüm opethin dediği gibi anne karnında çocuk etkileniyor hertürlü durumdan.kolikli bir bebeğim olmadı çok şükür ama evanın bi sahnesi bni çok etkilemişti bebek ağlarken o sadece sahte sahte gülüyordu kevine sarılmıyordu öpmüyordusormak istediğim bişi var sizlere ya film başlarken eva uykudan uyanıp evin dışına bakıyor ev kırmızı idi onu kim yaptı?birde kevin okladığı insanları nerden getirdi o spor salonuna? ...film 2-3kere daha izlenilesi ve detayların yakanılası bir film çok gzl bir film etkilendim ben çok.bu grupta çok gzl olmuş..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...