23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/03/2012 04:42:00

avbi ben kitabı okurken de benzer şeyler hissetmiştim oysa..gerçi kitabı okuyalı epey oldu ama eva çok soğuk hatta donuk gelmişti bana..

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/03/2012 04:54:00

aslında babadan da bahsetmek istiyordum, bugüne kısmetmiş. franklin otorite kurmakta zorlanan bir baba, eva'nın keskin sınırlarının tam tersi yumuşak bir adam. her oğul anneye karşı ödipal bir arzu duyar, babanın yasası/yasağı bu arzuyu engeller, arzunun köken aldığı libido(libido genelde anlaşılan anlamında değil bir çeşit ilkel cinsellik kökenli yaşam enerjisi gibi algılanmalı burada) başka alanlara kaydırılır(okul,sanat,spor,arkadaşlık vs).  anneyle baba sevişirken kevin içeri girip bakıyor, oradaki bakışı, odadan çıkmayışı da güçlü bir ödipal arzudan kaynaklanıyor olabilir. kevin'ın hikayesinde sanki o ödipal arzu yeterince ketlenemiyor gibi, baba ne gerçekte ne de kevin'ın zihnindeki imgesiyle bahsettiğim yasa koyucu havadan uzak. bence o mastürbasyon sahnesinde buna gönderme var, orada hala ödipin canlı olduğundan dem vuruluyor. kevin anneye bakarak mastürbasyon yapıyor. zaten ödipal karmaşanın bu denli halledilememiş olması bile başlı başına bir psikopatoloji çekirdeği..babanın rolü de azımsanamaz bu nedenle..ben beyindeki bilmemne bölgesi büyük o yüzden empati yapamıyor gibi çıkarsamaları biraz indirgemeci buluyorum. insan beyindeki alanların birbirine oranıyla açıklanamayacak ölçüde karmaşık bir varlık, nitekim şizofreni gibi bozuklukları tanımlamada da bu tip açıklamalar kullanılmak isteniyor ama çok da uygulanabilir değil. diyelim empati meselesini A bölgesi kontrol ediyor olsun, A bölgesi az gelişmiş olan insanların çoğunluğu psikopat olsa bile A bölgesi az gelişmiş olmasına rağmen psikopat olmayan ve A bölgesi gelişkin olmasına karşın psikopat olan azınlığı açıklamak mümkün olmuyor. insan nöronlardan ibaret bile olsa o nöronal yapı doğuşta olduğu gibi sabit kalmıyor, sürekli evriliyor, bu evrimin en önemli kısmı da ilk ilişkilerle sağlanıyor. bu ilk ilişkilerin en mühimi de anne-bebek ilişkisi..

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/05/2012 18:18:00

Filmi çok beğendim,epey bi etkisinde kaldım ve düşündüm.

Genel olarak düşüncelerimi farklı ağızlardan da olsa yazanlar oldu tekrar uzun uzadıya yazmak istemiyorum.Ama iki çocuklu ve ikisine de mümkün olduğunca adaletli davranmaya çalışan bi anne olarak şunları diyebilirim: Her çocuğun ilgi gereksinimi farklı pek tabi ve bu açıdan yoğun ilgi gereksinimi olan çocukların bu gereksinimleri karşılanmadığında güven temeli oluşamayabiliyor.Oluşsa dahi her daim teste tabi tutulabiliyor.
Örneğin kızım yüksek ilgi gereksinimi olan bir çocuk.Bütün gün tensel,ruhsal ve zihinsel temas halindeyiz.Nerdeyse her anımın içinde.Elinde bi tabure bütün gün ben nerdeysem ne yaparsam orda.-Ben bundan memnun muyum? Açıkcası bana bu kadar düşkün olmasını dilemiyorum.Neyse ki uyku ve yemek gibi sıkıntılarımız yok da bu anlamdaki rahatsızlığım büyümüyor- Bütün gün kontağı kaybetmezsek şeker lokum gibi bi kız.Kurallara uyuyor,sözümden çıkmıyor,sınırları neredeyse zorlamıyor.Yok ama aksi söz konusu olduğunda hemen tepkiler başlıyor, ki pek tabi bu sıkça oluyor.Bunları anlatıyorum çünkü Kevin Zeynep Feryadan kat ve kat fazla ilgi ihtiyacıyla doğan bi çocuk.Bu genetik midir? Hamilelik de yaşanan sıkıntılar ya  da korkularla mı ilgilidir? Kendi deneyimlerimden genetik etkinin çok yüksek bi orana sahip olduğunu söyleyebilirim.Bu düşüncelerim doğrultusunda şiddete meyilli doğan çocuklar vardır denebilir mi kesinlikle hayır.Ben her şeye rağmen her insanın masum doğduğuna inanıyorum.
Şimdiiii Evanın kitapta nasıl davrandığını bilmiyorum ama filme göre Eva ciddi anlamda hatalı davranıyor.Aksi şekilde davranamıyor muydu yoksa istemiyor muydu? Bence istemiyordu.Neden bas bas bağırıyoruz ilk dönemler çok önemli,temas çok önemli,ihtiyaçları doğru tespit edip anında cevap vermek çok önemli? Bu yakınlık,bu bağ kurulsun diye.En başından beri kurulmadığında çocuk pek tabi tepki gösteriyor,yine cevap alamıyor yine tepki gösteriyor.Bu tepkiler çığ gibi büyüyor.Bu esnada çocuk tabiri caizse anneye kanamadığı,ondan emin olamadığı,güven duyamadığı için öpidal ilgisi de dinmiyor aksine büyüyor.Evayla hepimiz empati kurabiliyoruz.Az ya da çok hepimiz bu evrelerden geçtik.Hiç birimiz otomatik anne olarak doğmadık.Ben mesela Toprakı doğurduğumda öyle anlatılan gibi bi his,büyük bi aşk duymadım.Bu şimdi benim oğlum mu,nasıl yani gidip geldim saatlerce.1 aya yakın emzirme sorunu yaşadım,tam alıştı derken hamile kaldım -kalmışım- hoba sütün tadı değişti tekrar istememeye başladı.Her neyse.
Peki Kevinla empati kuruyor muyuz? Doğumu red ediyor Eva hatırlarsanız,doğduğu ilk anlarda kimin kalp ritmini duymaya ihtiyacı vardı Kevin'in? Kolik sancılarıyla debeleşirken,ışıkları,sesleri anlamlandıramazken,korkarken sevgi dolu bi sesten mahrum kaldı bu çocuk.Evet Eva için çok üzgünüm bunları hak etmedi ama Kevin da hak etmedi.
Yoksaki Evaya vurun kahpeye yapmıyorum inanın.Ama empati kuralım derken bunları düşünmeden edemiyorum.Zaten Eva da bunun farkında bence filmin en temel vurgusu bu.Eva kendi suçluluk hissinde boğuluyor.Bırakalım boğulsun,hesaplaşsın kendisiyle.Ve böylece o büyük yıkımdan sonra belki de bizim dahi olamayacağımız büyüklükte bir anneye dönüştü.
Keşke böyle olmasaydı,ama oldu.
Sonuç olarak; Eva benim gözüme "ana" rafa o kitabı aynı açıyla koyarken...

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/05/2012 18:21:00

Gerçekten uzun uzadıya yazmadığım için tebrik ediyorum kendimi:) Konu kapandı belki ama yazma isteğimi dindiremedim:)

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

08/24/2012 07:45:00

vallahi özendim arkadaşlar ne güzel yorumlar yazılmış.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...