23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:16:00

Benim belki de kendi oglumla da en cok eksikligi cektigim seylerden bitanesi dogumdan sonra Kevinin annesini emerken tek bi kare yok.anne ve cocugun birbirlerine baglanmasini kolaylastiran en guzel eylem gosterilmemis yada hic yasanmamis. belki de meyveleri emerek yemesi agzinda topcuklar yapmasi vs tamamlanmamis oral donemden kaynaklanabilir mi?? Tiara bunlar sana soru:) Filmin bastan sona vurgulanan kirmizi rengi ve annenin ondan kurtulmak istercesine temizlenmeye calismasi gecmisini silmeye calismasiyla bagdastirmami sagladi.giysilerde,salcalarda,boyalarda,meyvelerde vurgulanan kan kirmizisi beni cok irrite etti. Kadini en cok eksik buldugum nokta psikolojik yardim almama durumu oldu hem cocugu hem kendi icin.yoksa bi cok annenin hayati cocugu olunca epey altust olabiliyor ama hepsinin cocugu da katliam gerceklestirmiyor.bazi seyler de dogustan gelebiliyor diye dusunuyorum.ya da hamilelik de istenmedigini hissedebiliyordur. annenin hatalarini anlamak adina kitap daha ayrintili bilgi verebilecektir. Ozellikle Cocugun masturbasyon yaparken annesi kapiyi actigindaki bakislari ben de oedipus complexi hatirlatti. Ayrintili psikolojik ve sinemografik yorumlar icin uzmanlarin yorumlarini beklemekteyim

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:17:00

annelik kafada başlıyor önce, bu kadın çocuğunu ilk kucağına aldığında dahi henüz ''anne'' olmamıştı. anneliğin neler getireceğini, az çok neler götüreceğini bilir bir kadın, ve ona göre bir karar verir; ya anne olur, ya ada hayatı boyunca çocuk yapmaz, yapmamalı hatta. benim görüşüme göre Eva çocuk yapmaması gereken gruptandı, neden yaptığını kendi bile bilmiyor gibi görünüyor.

depresyon olabilir, bebek zor bebek olabilir, baba abarttığını düşünüyor olabilir, çözümü bulması gereken yine Eva'ydı. küçücük bir bebeğin dünyadaki yerini belirleyen ilk kişi annedir.

sen bu durumları yaşıyor olsan napardın? ortada bu kdr ciddi problemler varken, eşin '' hayatım biraz abartmıyor musun'' dese abartıyorum tmm deyip oluruna mı bırakırdın? ben bırakmazdım, Eva bıraktı. Eva hatalı :)

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:18:00

bence uyumsuzluk çekti anneliğe ama ne bileyim, ben de farklı hissetmiştim kendimi başta. eğer kadına melek bebek düşse belki her şey farklı gelişecekti. hem bebek zor, hem kadın hazır değil, hem koca görmezden geliyor... 


hem de şiddet kültürü. mesela şunu düşündüm bi de, diyelim bunların hepsi burada yaşandı. Çocuk okula gidip herkesi öldürmezdi. Bizim kültürde öyle bir şiddet yok. Tecavüz ederdi, belki evlenip karısını öldürürdü. Bilmiyorum. Hayal edemedim, ama okulda herkesi öldürmezdi.

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:20:00

özgürannem ilginç bişi söyledin. cidden ülkelerdeki şiddetin dışa vurum tarzları çok değişik, türkiye'de neden en yaygın olanı tecavüz acaba?

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:20:00

Aslinda ben babaya daha cok kizdim:) Ogluyla sadece oyun amacli vakit gecirdi.Anneye bicok konuda da yardimci olmadigini dusunuyorum.sonunda da .oku yedi zaten de kizdim yani.sadece anne neden suclu olsun

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:22:00

bir de anne olmak icin yaratilmak... bunu dusunuyorum; sevdigin seyleri birakabilmek mi? artik seyahat etmemek, domates festivaline gitmemek mi? anne bunlari birakmak istemedigi icin suclu mu? tabiki de hayir. anne kendi hayatini ysar, cocuk da ona olabildigince eslik eder arti olarak cocuk bir bas belasi, hayat isigi sondurucusu degildir. insan belli bir zamandan sonra yine tabiki siklik derecesi degiserek eski hayatina veya artik herneyden zevk aliyorsa onlara donebilmeli. her cuma arkadaslariyla iciyorsa, arada yapmali, her cuma olmasa da yapmali. tum hobilerden, sevilen seylerden vazgecmek iyi anne olmak demek degildir.

"anne oldun artik; bu mini sortta neyin nesi?" soyleminden cok farkli degil anneden istenen fedakarliklar. 1 ara bir yere gidecekti 2 ayligina; evet 2 ay cok uzun bir sure ama hic gitmemesi de demek degildir "1 ay git ya da 15 gun" denilebilir. yasadigi sehirden "cocugun cukur kazacagi bahcesi olsun" diye hayatini ozdeslestirdigi sehirden gitmek zorunda da diil.

tum bu baskilar icinde annenin lohusa depresyonunun duzelmesini beklemek cok zor.

bu cumleler hep BENCE tabi....

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:22:00

Bence Eva, kendine göre bir adamla da evlenmedi. Yani evliliğini de benimseyemedi. Kevin ile hapishanede kolunun kırıldığı zaman üzerine konuşurlarken, Kevin "yaptığın tek dürüst şey" demişti. Sonradan bunun çok doğru olduğuna karar verdim. Eva sevgisini, nefretini, öfkesini, bıkkınlığını, kaygılarını hep gizledi, Kevin da hep hissetti. 


Bir vurucu yer de, filmin sonunda. Eva'nın yaşadığı o gecekondu halni almış evde, Kevin'ın eski evdeki odasının aynısı vardı, onun eşyalarını kokluyor, öpüyor, yatağını düzeltip seviyor. 

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:27:00

lolo soylediklerine katiliyorum ve ekliyorum ki bu bir denge meselesi, anne er ya da gec bu dengeyi kurmak durumunda, ve bu dengeyu kurabilecek tek kisi anne, elbette ki yardimlarla. baba yardim etmedi, cunku ortada bi caba yoktu, eva hic caba gostermedi, asklepiosun dedigi gibi hep yapmacikti, olmak ostedigi yerde ve sekilde degildi, ve bunu deistirmeye ugrasmadi. ben o yuzden sucluyu eva olarak goruyorum iste

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:28:00

Filmi henuz izleyemedim ama Deniz guzel bir noktaya dikkat cekmis ulkelerdeki toplumlarin siddeti disavurumun farkliligi... Cok dogru bi tespit

Ynt: 23 Temmuz haftası - We Need To Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız

07/30/2012 18:28:00

Kevin hakkında konuşmak için önce Eva ve ismi lazım değil babası hakkında konuşmak gerek bence. Baba sanki Kevin ile çok ilgili, çok sevgi dolu bir baba gibi görünüyor ama değil. Oğlu ile ilişkisi çok yüzeysel. Sorunları fark etmiyor ya da yok sayıyor. Sanki tüm sorunlar Eva'nın beyninde. Küçük kız gözünü kaybettiğinde bile eşini suçluyor. Üstelik çocuğa savaş içerikli bilgisayar oyunları alarak ve okçuluk bir spor ama aynı zamanda bir saldırı silahı ve Kevin'ın ellerinde gerçek bir silaha dönüşüyor. Ve Kevin da hiçbir zaman babayı önemsemiyor. Onun tek derdi annesi ile.


Eva, çok özgür bir kadın. Filmin en başında domates festivalindeki o mutlu ve coşku dolu halini bir daha filmde hiçbir zaman görmüyoruz. Bebek sahibi olmak ve bunun sorumluluğunu idrak etmek bir kadın için kolay bir şey değil. Bu yüzden kendi adıma bebek doğdundaki hâlini anlamaya çalışıyorum. Hele de ülkeleri gezmeyi seven macera ruhlu bir kadın için bebek hayatın bitişi gibi de hissedilebilir. Ama çok yoğun bir şefkat eksikliği var. Neticeden senden vücut bulan bir canlıyı Böyle bir içe çekip sarılma, öpme, canın ciğerin durumu olur ya, yok. Zamanla da hiç oluşmuyor. Oysa sevginin zaman geçtikçe güçleneceğini sanıyordum. Eva sadece görev olarak annelik yapmaya çalışıyor. Sorunun farkında ama o sorun için gerçek bir hamleyi hiç yapmıyor. Kevin'ın bir psikologa/psikiyatriste ihtiyacı vardı. Eva çok sert bir karakter. Bu açıdan Kevin'la da benzeşiyorlar aslında ve bu filmin bazı yerlerinde yüzlerinin birbirine karışması bazen de Kevin'ın kendi ağzından ifade ediliyor.


Çok güçlü bir kadın. Hem eşini hem çocuğunu kaybediyor ve film boyunca sanki Kevin'ı çok sevmiyormuş gibi bir intiba yaratılmasına rağmen -ve okulda öldürülen çocukların ailesinin yaptıkları psikolojik şiddete rağmen hep Kevin'ın yanında oluyor. Düzenli ziyaret ediyor. Eskiye dair hatırladıkları arasında her şeyinizi kaybedeceksiniz, itiraz etmek bir şeyi değiştirmez diyor biri ama önemli olmadığını söylüyor. Çok etkileyici. Film boyunca görmediğimiz o anne sahiplenmesi, o olaydan sonra çok net görülebiliyor. Anne sahiplenmesi, iyi ya da kötü her hâl ile o sizin evladınızdır. Markette kırık yumurtaları olduğu gibi alması ve kırıklar ağzına geldiği halde yemesi...


Kevin, ya aslında sayko doğmuş bence :-) Bir çocuğun annesiyle böylesine bir güç savaşı kurması, yıpratması falan normal gelmiyor bana. Ve yukarıda anneyi ve babayı onca eleştirmeye rağmen Kevin'ın bu hale gelmesi ebeveynlerinin katkısı ile oluşmuş diyemeyiz bence. Çünkü tacize ve ciddi şiddete uğramıyor. Evet annesi dayanamadığı bir noktada sinirlerine hâkim olamıyor ve kolunun kırılmasına sebep oluyor ama yani ne bileyim, bu etkiye bu tepki hiç normal gelmiyor bana. Özellikle birlikte golf oynamak ve yemek yemek için bir araya geldikleri sahneler çabalayan bir anneyi görmek, tüm bunları bir görevmiş gibi yapıyor oluşu- bence öyle- bunun çok zeki bir karakter olan oğlu tarafından algılanıp geri dönüşümü çok etkileyiciydi. Kevin normal değildi. Böyle doğmuş diyebilir miyiz? Bilemedim.


Fimde Eva ile ilgili yumurta sahnesi, Kevin'la ilgili yayını bir müzik enstürmanı gibi tutup bir pop star edası ile sahne önünde duruyormuş gibi tavrı beni çok etkiledi. Belli bir ilgi eksikliği bence. Kevin, ünlü oldu. Öyle ya da böyle herkes ondan bahsediyor.

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...