İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/06/2012 05:01:00

Benimde şimdiki sorunum kızı kendi kendine uyumaya alıştırmak. İyice meme delisi oldu. Gece bile koynumdan çıkmak istemiyor. Oğlum geliyor onu göndermek zoruma gidiyor bu sefer biri koynumda diğerininde gelmesine izin veriyorum. Son zamanlarda düzenimiz bozulmaya başladı küçük hanım yüzünden. En güzel çözümde kızı kendi kendine uyumaya alıştırmak. Ama nasıl?

Oğlumu zor alıştırdım.İlk başlarda sallanarak uyurdu. Sonra biberona sütünü yapıp veriyordum yanında yatarak uyumaya alıştı sonrada 2 yaşında filan artık konuşmaarımızı anlıyordu ve oğlum sen yatağına yat diyordum biberonunu veriyordum geleceğimi yada yanında duracağımı söyleyip yatırıyordum. Öyle öyle alıştı ama kıza bir çözüm bulamadım. 2 yaşını beklersemde düzenimiz iyice bozulacak.

Kızımıda 2 aylıkken emziğe alıştırdım. Emziğini verir yatağına yatırırdım. Kendi uyurdu ama diş döneminden sonra biraz da benim ihmalimden oldu. Sallanarak uyumaya alıştı ve şimdi hiçbir şekilde yatağına yatırıp uyutamıyorum.

Kendi kendine uyumaya alıştırmanın pratik bir yolu varmı?

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/06/2012 05:43:00

benim kızımdababasıyla uyuyor.oglum şimdilik benimle.uyuyunca her ikiside kendi yataklarında bizim odamızda uyuyorlar.
fakat bu gece kızım uykuya dalamadı.ne zaman yatagına koysak uyandı.mecburen babasıyla koltukta uyudu.bense oglumda yatagımda.oglum biraz hastaydı yanımda yatsın isyedim.belkide kardeşinimi kıskandı.
gündüz uyklumuz kızımkendi  tv başında uyuyor.bense kardeşini sallayarak memede uyuyor.uyandırma arada biizdede oluyor.genelde başka şeylerle oaıyorum kızımı.oglum ses yapınca ablası uyanmıyor.sesine alıştı.dogdugunda bu güne aynı odada yatırdım.

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/06/2012 06:21:00

Tek başına uyutmanın pratik yöntemleri var.Yatır-kaldır gibi.
Ama kendi çocuklarımdan tecrübelediklerimden yola çıkacak olursam; başından itibaren memede uyutma,sallayarak uyutma ya da her hangi başka uyutma şeklini tek uyku şekli haline getirmemek,yani her şekilde uyuyabilir olması bebeğin
Bir uyku aracı belirlemek, (emzik,biberon,uyku arkadaşı gibi)
Kendi yatağında yatırmak,
8 aya kadar uyandığında yatarak emzirmemek,8. aydan sonra gece beslememek,
Yine 8.aydan sonra akşam yatmadan önce besleyiciliği yüksek mama hazırlamak,
Uyku saati belirlemek,uyku saati belirledikten sonra oda da ışık yakmak ve kaç kere uyanırsa uyansın sakinleştirip uyutup tekrar yatağına yatırmak.
 
İlk dönemde kundaklayarak yatırmakta çocuğun kendini iyi hissetmesini sağlıyor.

Tabi ikinciyle yöntemler ister istemez değişiyor.Ondan biraz bahsedecek olursak...
Kızım doğduktan sonra ilk 25 gün filan geceyle gündüzü karıştırıyordu.Bunu değiştirmek için gündüz ayakta tutmaya çalışmaya,akşam da 8'de yatırmaya başladım.İlk dönemde 20 kez yatırdığım oluyordu:) Tabi gece kalkmaları da vardı.4 ay kadar bizimle aynı oda da yattı.Toprak kendi odasında yatıyor bu arada.Ve de kendisi uyuyor,kzım yüksek volümlere çıkmadan da ondan ötürü uyanmıyordu.8 aydan sonra Zeyneb'i gece beslememeye başladım.Aynı oda da yatmaya da 9 aylıkken filan başladılar.Toprak yatıyor,Zeyneb'i ayağıma koyuyordum,biberonu içerken uyuyakalıyordu.Yaklaşık 1 aydır da Zeyneb'e biberonla süt veriyorum yatağına yatırıyorum.Uyumaları 3 dk.yı geçmiyor.Sütü bazen yatırmadan önce içiyor Zeyneb.Bu sayede biberonsuzda uyumayı öğrenmesini amaçlıyorum.Yani uyuyabiliyor Zeyneb de kendi kendine.Ama ben en büyük sebebinin Toprakla aynı odada yatmasına bağlıyorum.Onun nefesi iyi hissettiriyor gibime geliyor.

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/06/2012 07:32:00

benmde şöyle bi sorun var  öglen büyük olanı uyutrsam akşm geç uyumk istyo uyutmasam 9.30 uyuyo 2 uyuttm diyom uyutmuyo  tek ugraşsı ben git oyna bişeyler diyom olmuyo zorla bagır cagır ikinciyi uyutym tam yataga giderkn uyandrdgı çok oluyo:)2. oglum gündüz 2 uyamsı gerekrken bitaneye razı gelym ablası uyutmuyo çünkü napım sizce yardmcı olun banaaaaa

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/06/2012 10:29:00

gece beslemesini nasıl kestin tandemmom. Uyanıp ağlıyor haliyle de emzirip sakinleştirebiliyorum. Benden kesinlikle emzik biberon almıyor. Memeyi çekiştiriyor. Bir kaç kere gece banyo yaptığım oldu ve kızıı babası zabtedemedi. Emziği biberonu kabul etmiyor.

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/06/2012 10:30:00

gece beslemesini nasıl kestin tandemmom. Uyanıp ağlıyor haliyle de emzirip sakinleştirebiliyorum. Benden kesinlikle emzik biberon almıyor. Memeyi çekiştiriyor. Bir kaç kere gece banyo yaptığım oldu ve kızıı babası zabtedemedi. Emziği biberonu kabul etmiyor.

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/06/2012 17:44:00

Dasgdelen valla işin çok zor:S Biraz düşünmeliyim.Bi de asnaya danışsak daha çok yardımcı olabilir gibime geldi.


Elfide canım akşam yatmadan mama hazırlıyordum.Yulaf unu,buğday unu karışık filan.Besin değeri yüksek yani.Uyandığı zamanlarda su,emzik ve ayakta sallama şeklinde geçirdik ilk zor dönemi.Sabah 5 gibi uyandığına kadar sebatla emzirmedim.Git gide uyanmaları azaldı ve bitti çok şükür.

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/09/2012 07:05:00

Bence tandemmomun yöntemi çok iyi yolun başındayken gece beslemelerinizi azaltın ve bitirin. Ben çok pişmanım. Eğer alıştırabilirseniz kendi kendine yada emzikle uyumaya alıştırın ve ne olursa olsun bu düzeni bozmayın. Ben bozdum çok pişmanım.

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

01/09/2012 08:05:00

bizim yüöntemde kızımı gündüzleri kendi haline bırakırsam 3 4 gibi kendiliginden dalıyor.bu sefer 5.30 6 gibi uyanıyor.ben uyutursam uzun süre çatışmamız oluyor.saallatmak istemiyor.yanımdada yatmıyor.geceyi hiç sormayın.12 oluyor.hala ayakta.babası yatırıyor.1 saat yaanında yattıktan sonra ancak uykuya dalıyor.kızım dalana kadar babası uyuyor.gec yatınca haliyle sabah 10 11 gibi uyanıyor.kızımda durumlar bu.
oğluma gelince akşam 8 yatıyor.12 gibi emziriyorum.sabah 6 tekrar uyanıyor.emiyor.tamam daha 9 olana kadar uyanık.9 10 gibi tekrar uyku.bir saat yarım saat uyuyor.oglum ise erken yatıp erken kalkıyor.
kendime gelince gece 1 2 uyuyorum.sabah 6 kalkıyorum.
kızıma bir düzen kurmam lazım ama nasıl?

Ynt: İkinciyi öğle uykusuna yatırmak? Ama nasıl?

02/21/2012 21:06:00

İkiside benim 3,4 gibi çok geç bi saat öğle uykusu için.12 de yatır gündüz uykusuna en geç 1. 

5-6 gibi çok geç bi saat.12 de yatacak,2 de kalkacak akşam 8 de tekrar yatması lazım.Madem oğlunda erken yatıyor bu fırsatı kaçırma.Artık uyku vakti geldi deyip odalarına geçin.Bi uyku rutini olsun.Dişler fırçalanır,çiş,pijamalar giyilir ve kitap okunur mesela.Oğlanı ayağına al,kızı yatağına yatır kitap oku.Uyumamış olsa bile artık uyku vakti deyip ışıkları söndür.İlk günlerde sıkıntı çıkarır ama sebat edersen alışır Allahın izniyle.

Dasgdelen, büyüğünün öğle uykusunu kaldırmak çözüm olucak size galiba.Öğle uykusu meselesi o kadar önemli değil.Akşam kaçta yattığı çok daha önemli.Küçüğü uyuturken, büyüğe tv saati yapabilirsin."Sen şimdi tv izle ve sessiz ol,ben hemencecik kardeşini uyutayım ve sonra seninle boya yapalım " gibi bir teklifte bulunsan.Ve muhakkak küçük yatar yatmaz yanına gelsen ve boya yapsanız.Birlikte sevdiği bişeyi yapmak için kardeşinin uyuması gerektiğini ve o esnada sessiz olması gerektiğini bi kere farkederse göreceksin uyacaktır kurallara.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 Aralarında yaş farkı az olan kardeş bebeklerin dünyası

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...