Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

<123>
01/08/2011 18:56:00

Merhaba

Benim 3 aylık oğlum var, eşim 38 yaşında baba oldu ve uzun süredir bebek istiyordu.Nihayet bebeğimiz oldu ama eşim hem çok titiz hem de inatçı. Sürekli tartışıyoruz. yok çocuk sevmiyor şapka takmam diyor ben de üşür takalım diyorum, her eve gelene öcü gibi davranıyor elinizi yıkayın sallamayın diyor çocugu odasına kapattığı bile oluyor. Gelen misafir biraz çok otursa sinirleniyor.Bebeğimiz oyuncak değilmiş. Ben de bunalıma girdim ne yapsam eleştirecek diye üzülüyorum. Ne yapacağimmm bilmiyorum

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 19:22:00

eşinizi lohusa depresyonu denilen şeyden haberdar edin bence. Eğer söz ile yapamıyorsanız mail yollayın, 3 aylık annenin üstüne fazla gidilmez orta yerinden çatlayıverir deyin :)))
bebege neleri yapıp neleri yapmayacağınız konusunda ikinizinde sakin olduğunuz bir akşam konuşmayı deneseniz. Çünkü bebek büyürken ortak tavır önemlidir, bebek için de sizin için de olumlu etkileri oluyor.
aslında 3 aylık bebeğe artık ev içinde şapka takılması bence de çok gerekli değil. Ama bunu yaparken odaya kapatması da ilginç. bence aklı karışmış biraz, geniş mi olsam, yoksa karar verememiş. Bence bu açıdan yardımcı olabilirnisiz eşinize.
Ama şunu söyleyeyim, en azından bir altı ay evde tartışmalar fazla oluyor, bebeğin bakımı kolaylaştıkça işler biraz daha yoluna giriyor, moralinizi bozmayın diyorum.

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 19:31:00

Şapkayı dışarı çıkarken arabaya gidene kadar takalım diyorum sevmiyor takmam diyor mesela bu sadece bir örnek, alışveriş merkezine gidelim diyorum yok mikrop yuvası kesinlikle olmaz diyor, ilk 40 gün evde tv açmadık wireless kapandı bitkisel hayat yaşadık,misafir gelince 10 dak gösteriyor bebeği sonra uykusu geldi deyip odasına götürüyor ben de gelenlere ayıp oldu diye üzülüyorum, onlar gidince kızıyorum neden böyle yapıyosun diye? Bu sefer bebeğin yanında sen benimle tartışıyorsun diyor bana iyice psikolojik baskı kuruyor. Bunun dışında  bebeği giydirirken bile ki kendi hiç giydiremez beceremez sürekli bana dikkat et parmağı acımasın dikkat et vırt zırt sürekli karışıyor ama her seferinde kaynana gibi yani. Yani bunaldım çok zaten çalışan biriyim aylardır evdeyim ne biliyim kocama mı taktım onu da bilemedım. Bunalımdayım sanırım

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 19:38:00

Eda, insan her şeye takıyor evet ama kocalar çok gözönünde olduğu için onlara daha çok oluyor. :)))Ben de senin moralini bozmayayım ama alışveriş merkezleri ve tv  konusunda eşin haklı gibi geldi bana. Evren sen de bana örnekler üzerinden yanıt verme diyebilirsin sen de bana tabi.
Ama misafirlerin yanında daha uzun takılabilir artık. gözlemleme zamanı da gelmiş kuzunun, değişik insanlar iyi olur. 
Sana verebileceğim en iyi tavsiye, fırsat yaratıp oğlunca gün için de parka,   sokağa dolaşmaya çık, evde sürekli müzik aç. Bunlar morali pozitif etkileyen şeyler. 
Evet evde olmak zor ama çocukla işte olmak da zor.  

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 19:48:00

Evrencim tabi haklı olduğu durumlarda var ama 40 gün annem ve kayınvalidemle (ikisi de şehir dışında) geçirdik. Zor oldu tabi. Eşim de bunaldı, annen çocuğu sallıyor yok annen herşeye karışıyor dedi üzüldüm, kendi annesine zaten buradayken yüzüne söylüyordu anne öyle yapma diye. Şimdi de istiyor ki yalnız çekirdek aile kalalım bir süre. Ama ben de bunaldım annem gelsin istiyorum 1 aydır yapayalnızım. Bu sefer eşim annen gelsin ama kısa kalsın diyor bunlara üzülüyorum kafama takıyorum. Dedim ya çok bunalıyorum.

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 19:58:00

Eda, çok haklısın çok zor bir dönem. Yardımsız tek başına geçirebilmek mümkün değil. Tuvalete gidemezsin, banyo yapamazsın, kapının zili çalsın diye dört gözle beklersin. birileri gelince de mutlaka sorun çıkar. Burada bunları yaşamayan çok azdır inanki.
Ama benim söylemek istediğim, çocuk sizin çocuğunuz eve gelip size yardımda bulunan da alınan kararlara saygı göstermek zorunda bence. Sz ortak tavır belirleyin, sizin için uygun  bakım yöntemlerini tespit edin ve size yardıma gelenlere de bunları kalplerini kırmadan söyleyin.
Akşam eve gelip iki saat bebekle ilgilenince erkekler süper baba olduklarını sanıyorlar ne yazık ki.
O kadar bunaltma kendini, geçiyor bu günler inanki veeeee EN ÖNEMLİSİ ÇOK ÇABUK UNUTULUYOR.  Tan'ın bebeklik günlerini hatırlamıyorum ben şimdi. 
olabildiğince tadını çıkarmaya bakın ne olur, odasına girip süt kokusunu koklayın, yumuş yumuş ellerini öpün.  

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 20:05:00

Çok haklısın Evrencim moral verdin bana çok sağolll, geçer inşallah bu günler ben de senin gibi başkalarına yazarım belki, sevgiler

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 20:18:00

Eda Merhaba, seni çok iyi anlıyorum, 

eşin birşey yapmasa bile o dönemlerde, öyle durması bile batıyo insana bazen.
lohusalık hakkaten garip bişeymiş, o da biraz geç yaşta baba olmanın verdiği tedirginlik ve hata yapmaktan korkma hissinde galiba. 
Bence her ay gittiğiniz çocuk doktorunuza konuyu yanlızken veya telefonla biraz anlat ve,  senin ruh halini, senin özel durumun olduğunu, çocuğun aşıları tamamlandıkça artık etrafı insanları gözlemlemesinin faydalarını, gibi gibi şeyleri birlikte gittiğinizde anlatsın. benki senin söylemen yerine doktorun söylemesi daha etkili olur. 
Bi denenebilir diye düşnüyorum. Sen de bunları takarak kendini üzme, Mert'in güzel anlarıyla mutlu olmanın tadını ıskalama.
sevgiler..

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 20:21:00

Aslında çocuk doktorumuz çok tatlı bir bayan ve ilk gittiğimizde benim gözlerim dolmuştu ve anlamıştı hormonlar depresyona neden olur diye uzun uzun anlatmıştı iyi fikişr sağolun

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 20:24:00

rica ederim, her konuda yardıma hazırım efemmm :))))

Ynt: Eşimle bebek hakkında her konuda fikirlerimiz çakışıyor

01/08/2011 20:56:00

bir nurturia annesi, "bir bebek dogdugunda evdeki herkes lohusa olur" demisti. Sanirim yenidoğan heyecani, ne yapacağını bilememe, onun için en doğrusunu yapma düşüncesi, okuduklarımız, duduklarımız, vs. vs ; annelerin deidkleri, komşuların söyledikleri vs. vs hepsi gergin bir ortam yaratıyor. Ve en kötüsü idare etmek zorunda kalan yine yeni anne oluyor. Bir sonraki hamileligimde deli lohusayı oynamaya kararlıyım ama dur bakalım:) Bir de iki anneyi aynı anda kalmalarını engellemek gibi bir dusuncem var. (Bizimkiler de şehir dışında idi...)

Şimdiki aklim olsa, çok ciddi bir sorun olmadıkca hamilelikle ilgili pek bir şey okumazdim. ama lohusa dönemi icin neler yapabileceğimi araştırırdım, kocamla en azında bu konuyu bir konusurdum. Karı-kocanın aynı dili konuşması çok önemli. Bu da maalesef dogum sonrasi heyecanla pek mumkun olamayabilir. Ağlayan bir bebek ve her kafadan çıkan binbir farkli ses, insan ne yapacağını şaşırıyor...

Biz de sorunlar yaşadik, cocugu salladin sallamadin, gaz ilaci verdin vermedin, dışarı çıkardın çıkarmadın, gelen misafirler uzun oturdu, yemege kaldı vs. vs. vs.

Şimdi daha iyiyiz... Daha kolay orta yolu bulabiliyoruz. Ama bunda birbirimizle yaptığımız şu konusmanın etkisi de buyuk "Bu bebek ikimizin bebegi, lutfen aldığımız kararlarda birbirinin yanında olalım. Ele güne karşı birbirimizi satmayalim..."

Yalnız degilsiniz ve size şunu önerebilirim, eger annelerin gelmesi mumkun degilse ve imkanlarınız da müsaitse  şimdiden bir yardımcı tutun derim bben. Annelerin de nefes almaya ihtiyacı var. Ben 3 ay sonra işime koşa koşa gitmiştim....

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...