ENSEST İMDAT!

04/15/2011 05:26:00

Radikal de çok güzel bir yazı okudum paylaşmak isterim.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1045837&Date=15.04.2011&CategoryID=42

ENSEST İMDAT
Ensest ilişkiyi ihbar edebileceğiniz kurumlar: ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı, en yakın karakol veya Cumhuriyet Savcılıkları, Baro’nun Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu: 0212 251 63 25, SHÇEK Genel Müdürlüğü’ne bağlı İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, Üniversite ve hastanelerdeki Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümleri, Çocuğa Karşı Cinsel İstismarda 24 saat Açık İhbar ve Bilgi Hattı: 0216 450 54 54, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı: 0212 656 96 96, Diyarbakır merkezli KA-MER - 24 saat acil destek hattı: 0530 664 44 10 (Doğu ve Güneydoğu’da 23 ilde faaliyet gösteriyor.)

HUKUKİ DURUM
Ensestin hukuksal çerçevesini Avukat Seda Akço’ya sorduk:
Ensest için özel bir düzenleme yok. Ceza Kanunu’ndaki cinsel suçlar içinde düzenleniyor. Aile içinden birinin fail olması sadece cezanın ağırlaştırılmasına neden oluyor. Ancak ensest, diğer cinsel istismarlardan ayrılan bir özelliğe sahiptir ve ayrı bir suç olarak düzenlenmesi gerekir. Mecliste şu sıralarda cinsel suçlarla ilgili kanun tasarısında değişikliğe gidilecek ama orada da ensestle ilgili özel bir düzenleme yok. Birçok ülkede bunlar özel olarak düzenlenmiştir. Örneğin, Alman Ceza Kanunu’nda ensest ayrı bir suçtur. Bizde hem yasal düzenlemeler eksik hem de çalışmalar oldukça eksik. Olan olaylarda suçun ayrıca düzenlenmemiş olması dışında da bazı sorunlar var. Örneğin; bu tür tehditlere maruz kalan çocukların yardım talep edebilecekleri ve bu talep üzerine hemen yardım sağlayacak bir yardım hattı yok. Bu tür tehdit altındaki çocukların sığınabilecekleri koruma evleri yok, tedavi hizmetleri çok yetersiz. Bunlar beraberinde ruh sağlığı problemleri de meydana çıkartan şeyler ama bizde yeterli sayıda ergen psikiyatristi yok, yatılı klinik çok az. O nedenle bırakın önlemeyi olay olduktan sonraki müdahele bile şu anda çok yetersiz. Bizde bu tür vakaların ihbar edileceği yer kolluktur. Halbuki bu tam da problemin sebeplerinden biri çünkü kolluk müdahalesi adli müdahale halbuki bu tür şeylere maruz kalan insanların daha çok ihtiyaç duyduğu şey psikososyal müdahaledir. Mağdurun, bir polisle karşılaşmadan önce onun derdini dinleyecek, anlayacak bir insanla karşılaşmaya ihtiyacı var ancak böyle bir sistem maalesef yok.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuğa Şidette Ve Çocuk İstismarına HAYIR!!

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...