Sil baştan :(

09/12/2010 14:26:00

12 aylık olduğunda lazımlığa oturtmaya başladık. İlk zamanlar ağlıyor, ısrarla reddediyordu. Bir süre sonra annanenin azmiyle sevmeye başladı. Ama bu işi o dönem yardımcı olmak için bizimle yaşayan ( ben tez hazırlıyordum) annane yürütüyordu. Daha sonra annanenin evine gittik 2 ay kadar orada kaldık. Ortam ve ev değişikliğinden mi, babadan ayrılma, yeni yeni  insanlar görme, tanıma hareketliliğinden mi, pek ilgilenemeyen anne sendromundan mı bilemedik ama eskisi gibi başarılı değildi. Ama yine de kaka mutlaka lazımlığa yapılıyordu. 


2 ayın sonun da evimize döndük ve bütün düzen bozuldu. Artık oturmayı tamamen reddediyor ve 2 gün kakayı oturağa yapıyorsa 3 gün beze yapıyor. Bezi çıkarınca da mutlaka işeme vakası yaşıyoruz. Bezsiz bebeği hala okuyamadım. 

Çok moralim bozuluyor. Çünkü baharda o kadar iyi gidiyorduk ki, yaza bu iş bitecek diyorduk. Tamamen bezsize geçeceğimizden emindik. Ama başa döndük. Sil baştan başlamak mı, biraz mola vermek mi lazım bilemiyorum.

 Nerede hata yapıyorum. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: Sil baştan :(

09/13/2010 07:18:00

Yesil anne bence tamamen basa donmus sayilmazsiniz. Nasil olsa bezi birakmak icin hala yasitlarindan cook onde o nedenle bence hic stres olma, moralini bozma. Bezsiz bebek kitabinda ara ara geri donusler yasanabilir diyor. O nedenle sabirla ve yavas yavas tekrar baslayin. beraber tuvalete girin, tuvalette eglenceli bir seyler yapin, sarki soyleyin, kitap okuyun vs. Cok uzun kalmayin ama. Yani belki eve alisamadi? Degisiklikler, dis ve ates gibi faktorler bu cis isini cok etkiliyor. Bence mola vermeyin. Istemediginde oturtmayin, istediginde oturtun. Yani ya hep ya hic gibi dusunme bence. Lazimliga giden her kaka kardir:)

sevgilerimle 

Ynt: Sil baştan :(

09/13/2010 07:34:00

Merhaba,
Belki bir sure ara vermek iyi olabilir, ne siklikta tuvalete oturtuyordun bilmiyorum ama biz de kizimda zaman zaman tuvalete oturmayi reddetmeyle karsilastik. Ozellikle dis donemleri pek istememisti, bir ay kadar bir ara verdik. Bu donemde kakayi yine haber verip tuvalete yapti ama arada bir iki kere beze yaptigi da oldu, fakat her uyku sonrasi duzenli olarak cis yaptirmaya goturuyordum onu hic istemedi bu donemde. Bir ay sonra disleri cikinca yeniden goturmeye basladim, bu sefer daha kolay oldu. Zaten iki hafta sonra da bezi tamamen birakti, simdi bir aydir bezsiz :) Darisi basiniza...
Sevgiler,

Ynt: Sil baştan :(

09/13/2010 21:34:00

ozguranne, fena moralim bozuldu gerçekten. Bir de beceremiyormuşum gibi geliyor. Hani sanki annem başardı bu işi ben bozdum gibi geliyor. Ama dediklerini yapacağım çok teşekkürler, kesinlikle hele Antalya'da her kaka kar :)


yesims, Tenten malesef hiç bir kaka seansında haber vermedi. Güzel bir düzen oturtmuştuk, her sabah uyandığımız an gidip oturtuyorduk ve kakasını mutlaka yapıyordu ve gün içerisinde bir daha kaka yapmıyordu. 

Dolayısıyla haber vermese bile bu işi çözmüştük. Ama şimdi düzen bozulunca her sabah yapmamaya başladı, ya da yapmış bir şekilde yatağından kalkmaya ya da gün içerisinde bezine yapmaya başladı. Haber verme yok. Ama yapacağını çok belli ediyor. Eskiden alıp oturturduk itiraz etmezdi. Şimdi mümkün değil, belli etse bile oturmuyor. Ben de kakayı geri çekmesinden korkuyurum.

Ynt: Sil baştan :(

09/14/2010 04:18:00

Hımm annelik zaten zor bi de kendi üzerine gitmişsin yeşil annecim:) Becerememek olur mu hiç. Bence bezsiz bebeğin en güzel yanı stresinin olmaması. Diyelim hiç olmadı, tenten oturmadı. Nolcak canım ennnn kötüsü klasik tuvalet eğitimini bekler. Yani sen rahat ol. Nasılsa daha çoook erken. Bezsiz bebek kitabında geri dönüşler olabilir, o durumlarda baştan başlıyormuş gibi ufak adımlarla gidin diyordu yanlış hatırlamıyorsam. 


Ela'yla tenten benziyormuş alışkanlık konusunda. Bir dönem Ela'nın kakaları da çok düzenliydi. O saatte oturunca yapıyordu. Sonra değişti. Gün içinde değişik saatlerde ve sayılarda yapmaya başladı. Siz de o aşamadasınız sanırım. Ara ara oturmaya çalışın. İstemiyorsa zorlamayın. Ama böyle biraz kitap okuyarak, şarkı söyleyerek filan. Biz hep kitap okuduk, resimlere baktık tuvalette. Şu anda öyle bir istek yok yani alışkanlık olmuyor. Alışana kadar tuvaleti sevdirme şeysi olarak kullandık. Belki işe yarar?

Ynt: Sil baştan :(

09/17/2010 18:20:00

Ozguranne, şimdi baktım cevap gelmiş mi diye, baktım 4 gün önce yazmışsın günler yoğun geçiyor bu aralar kusura bakma :(


Başından beri aynen dediğin gibi yapıyoruz, şarkı, kitap, burada bir tavşancık varmış- bu tutmuş-bu temizlemiş :) vb. Ama bu aralar çok kar etmiyor, oturtmayı başarsak bile kitap elinde kalkmaya çalışıyor maalesef :) Ama çok teşekkürler beceriksiz diilim dimi :) Bazen bu moda giriyorum. 

Yeni den ufak ufak deniyoruz bakalım, dün kakyı yaptı alkışladı kendini falan bu gün çok zor oturdu ve hiç bir şey yapmadı sonra beze yaptı. Umarım düzelir. Azimliyim :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...