doğuma karar verirken...

Ynt: doğuma karar verirken...

09/07/2010 11:07:00

Evet sissi. Kesinlikle böyle bu. Dünya tarihi kadar eski bir kabiliyetimizden neden kendi elimizle vazgeçiyoruz ki. Bu korku genlere de yerleşir, çocuklarımıza da geçer. Ve onlarda kendi çocuklarına geçirir. Sonra doğuramayan bir ırk mı olur insanlar, kimsenin bunu istediğini sanmıyorum... Herkese su gibi bir doğal doğum diliyorum...

Ynt: doğuma karar verirken...

09/07/2010 11:09:00

kesinlikle...farkindaysan zaten  bahsettigin o yolda ilerliyoruz maalesef...kiminle konussam bebegini sezeryanla dünyaya getirdigini söylüyor...yazik...
bende herkese kolay,ignesiz ilacsiz normal dogumlar diliyorumm

Ynt: doğuma karar verirken...

09/07/2010 11:14:00

Benim 20'nin üzerinde arkadaşım doğum yaptı. 2 si hariç hepsi planlı sezaryen yaptı. Gerekliyse evet sezaryen hayat kurtarıyor ama o kadar. Bir doğum yöntemi kesinlikle değil. Ayrıca doğumdan korkan arkadaşlar, doğum ağrılı ve dayanılmaz olmak zorunda değil. Korkuya odaklanırsanız ağrır ve zorlanırsınız ama odaklandığınız şey bebeğiniz ve kendiniz olursanız muhteşem bir tecrübeye dönüşebilir. Doğumun ağrılı yahut ağrısız olması tamamen sizin seçiminiz.

Ynt: doğuma karar verirken...

10/07/2010 11:42:00

elfide arkadaşım sözleriniz bana da çok moral verdi 27. haftama girmek üzereyim evlenmeden öncesine kadar normal doğum korkum çok fazlaydı.Bir de millet marşfetmiş gibi olumsuz doğum hikayelerini anlatınca insan çok ama çok korkuyor.

Ynt: doğuma karar verirken...

10/07/2010 12:43:00

İnşallah sezeryanla ilgili kısıtlamalar yasalaşır..Doğum şekli seçme diye bişe olmamalı bence.Gerektiğinde sezeryana döner doğum o kadar.Annenin kararı diyormuş bazı milletvekilleri.Peki ya bebeğin kararı? Bence çok etkiliyor sezeryanlı doğum çocuğu..

Ynt: doğuma karar verirken...

11/10/2010 12:15:00

Ben de bu ikilem içerisindeyim. Benim etrafımda güzel doğum hikayeleri ile kötü doğum hikayeleri başabaş gidiyor sanırım :) Ben de doktor olduğum için ikisinin de nasıl olduğunu biliyorum, elbette doğal bir süreç olan normal doğum en iyisi ama etrafımda hiç normal doğum yapmış bir doktor arkadaşım yok :( Bir de normal doğumda bebekte olabilecek komplikasyonlar ve epizyotomi kafamı bulandırıyor. şimdilik normal doğumda karar kıldım bakalım hayılrısı. Bir doktor arkadaşım "hatta tecrübeli bir ebe bul ona doğum yaptır" dedi :) Bu hikayeler bitmez.

Ynt: doğuma karar verirken...

11/10/2010 14:10:00

Arkadaslar, sizlere cok tavsiye edecegim bir kitap "Dogal Doguma Dogru" 20 anneden dogum hikayesini veriyor.Benim icin cok aydinlatici oldu. Ayrica bu hafta do-um'dan (www.do-um.com) 12 saatlik bir doguma hazirlik kursu aldik. Hastanelerdeki kurslardan ziyade bu tarz bir dogal dogum kursuna gitmenin nefes alistirmalari, meditasyon ve genel olarak tarafsiz bilgilendirme acisindan cok faydali oldugunu dusunuyorum. Do-um'un kursunu cok tavsiye ederim.  Kurs icin vaktiniz olmazsa bu kursu yapan kizlarin (Nur ve Basak) Acik Radyo'da yaptiklari programlar serisi de cok bilgilendirici ve internetten radyo programlarina ulasabiliyorsunuz www.do-um.com/content/Sesler_18.aspx 


Ynt: doğuma karar verirken...

11/10/2010 16:24:00

bende korkuyorum normal doğumdan daha belli değil ne olacağım ama

Ynt: doğuma karar verirken...

11/12/2010 12:48:00

Kızlar ben b itane normal doğum yaptım..Geze geze doğurdum tabir-i caizse :) Cuma günü hastaneden geldim iki cm açılmayla alışverişe çıktım..Bütün haftasonu nişan geldi,-bu arada c.tesi ve pazar yine yürüdüm- önce düzensiz sonra düzenli sancılarla pazartesi sabahı hastaneye gittik sülalecek.Bütün gece moralmen yükselişteydim.Uyuyamadım zaten heyecandan, sabah kalktım 5 te kahvaltı hazırladım..Maaile beraber kahvaltı yaptık..Şubat ayı olduğu için dışarısı çok soğuktu camlar buharlanmıştı çaydanlığın buharından :) hiç gözümün önündeen gitmiyor..Kahvaltı yaparken 15 dkkada bi sancı giriyordu.Hiiiiiçte zor ve karşılanılmayacak bişey değil.Benim adet sancılarımın yanında hiç bişeydi hatta.En son yolda 6 dkkada bi giren naif karın ağrıları..Doktor muayene etti 6cm. açılmam vardı..Güle oynaya odaya çıktık.

Sonra suni sancı verdiler ne gerek varsa!İşin rengi çok değişti...Doğal olmayan bişey kontrolü benim ve evladımın elinden aldı.Öyle böyle yaptık normal doğum ama demeye çalıştığım şey siz siz olun sancılarınız ve açılmanız varsa herşey yolunda giderken suni sancı almayın..Doktorunuz vermek istese bile beklemek istediğinizi söyleyin..İlk doğumda açılma zor evet bunu biliyorum.nitekim bende de iki günde 6cm e anca ulaşmıştı..Ama olsun normal olanı bu,olması gereken bu demek ki..Çocuk ne zaman hazır olursa o zaman gelecek..Suni sancı insanın bünyesini ve motivasyonunu müthiş baltalayan bişey..O kadar güzel gidiyordu ki herşey bıraksalardı da doğumu ben yapsaydım..Doğumhanede herkes konsatre olmuştu ebeler,doktor,oğlum ama ben bi türlü konsantre olamadım..Tüm hazırlığım,çalışmalarım,nefes egzersizlerim boşa gitti..
Bunları asla korkutmak için anlatmıyorum..Herşey doğal sürecinde ilerlemediğinde olacakları anlatmaya çalışıyorum size..Müdahaleli doğum,sezeryan ameliyatı o an için doktorunuz tarafından size cazipmiş gibi gösterilebilir..O an için gözünüze doğru gibi gözükebilir..Ama öyle değil! Bütün dengeyi alt üst eden bi durum her ikisi de..

Doğumunuza sahip çıkın kızlar:) Evladınızı hazır olmadığı bir an da müdahaleyle almalarına müsade etmeyin..
Birileri sizi doğurtmasın siz kendiniz doğurun :)

Ynt: doğuma karar verirken...

11/12/2010 13:39:00

tandemmom ne kadar güzel yazmışsın, doğal müdahalesiz, sağlıklı anne-sağlıklı bebek ile sonuçlanan doğumlar hepimizin başına:))) Klavyene sağlık:)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-40 hafta arasındaki hamileler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...