oğuldan mal kaçırma

<12>
01/18/2013 12:57:00

slm anneler

k.p 2tane evini önce başkasının üzerine sonra büyük oğlunun üzerine yapacak.böylece biz hiç bi hak talep edemicekmişiz.arabamız varken gitti araba aldı.ilk arabayı ortaklaşa kullanıyorduk kime lazımsa o gün o kullanıyordu.şuanda k.p ile altlı üstlü oturuyoruz.k.v 3sene önce vefat etti.eşim 2kardeşler küçük olan eşim.abisi bedensel engelli yüzde 80 engeli var ama herişini görebiliyor kendi.eşime karşı hiç içten bi davranışı yoktu ztn evlenmeden öncede öylelermiş.
şimdi oğluna karşı bu kdr kin duyan bi baba 2tane daireyi önce başkasının sonra büyük oğlunun üstüne yapması allah katında nedir nasıldır?bu arada 1ay önce başladı huzursuzluğu herşeyimiz bahane olmaya başladı kapının önüne koyduğum çöpten tutunda,bize oturmaya gelince baba çay içermisin diye sormama kdr herşey suç oldu..hiç konuşmaz hiç bize gelmez oldu geçen hafta çıktıık yukarı kapıyı kaç kere çaldık sonunda açtı ve kapıyı yüzümüze kapattı..eşimle ben çok kötü olduk.
bunu buraya niye mi yazıyorum çok kötüyüm artık sinirlerim çok yıprandı.biliyorum allahtan ümit kesilmez allah büyüktür ..

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/18/2013 12:58:00

sorular kısmına yazmıştım ordan silinmiş sanırım.

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/18/2013 13:42:00

Aranızda nelerin yaşandığını bilmiyorum ama mal kaçırma konusunda nurtideki avukat arkadaşlar gereken hukuki bilgileri verirler sanırım. Bir baba oğulun arasının bu denli kötü olması, eşinizin kardeşi ile arasının kötü olması çok üzücü tabi. Ama % 80 engel çok ciddi bir engel, her ne kadar işini kendisinin görebildiğini belirtseniz de belki kendince engelli oğlunun geleceğini garanti altına almaya çalışıyordur. Hani birisinde oturursun, birisini kiraya verir geçinirsin gibisinden. Çünkü abi kardeş de aralarının pek iyi olmadığını belirtmişsiniz. Sizi kıracak üzecek bir şey yazmaktan son derece çekinerek yazıyorum bu satırları da. Olaylar neden bu aşamaya geldi bilmiyorum, umarım düzelir ve siz de aralarının iyi olması için elinizden geleni yaparsınız inşallah. Ama ben bir anne olarak 2 evim olsaydı ve bir evladım % 80 engelli olsaydı, sanırım diğer evladımın da rızasını almaya, neden böyle yaptığımı anlatmaya çalışırak, evlerimi engelli evladımın üzerine yapmak isterdim. Ana yüreği bölünmez ve bu evlat ayrımcılığı da değil bence. Elbette iki kardeşin arasının çok iyi olması ve hayatta birbirlerine destek olmaları için elimden geleni yapardım ama sadece iki evi kapsayan bir mal varlığı sözkonusu ise, birisi zaten hayatta kanadı kırık kuş, benden sonra zorluk çekmemesini garanti altına almak isterdim. Naçizane fikrimi belirttim, umarım yanlış anlamadınız ve kırılmadınız.

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/18/2013 13:44:00

bedensel engeli olan oğlunun kendinden sonraki hayatını garanti altına almak istiyor ve bence normal. fakat size karşı davranışları normal değil ve kötü gerçekten:( aranızda bir olay yada durum mu oldu acaba?

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/18/2013 13:51:00

evimizi kat karşılığı müteahhite verdik.2daire karşılığında.ev yapılmaya başlandı babam bi değişti.kendine 2.eş arayışındaydı buldu olmadı.onun suçunu da eşime mal etti.eşimin abisi şuanda biryerde çalışıyor ve sigortası ödeniyor 1sene sonra emekli olacak.kapıda karşılaşalım hiç slm vermezler ille bizlerden beklerler.hep verdim allahın selamını.hiç esirgemedim..annem de söyler hep saygından kusur etmiyorsun diye ama k.p sağolsun saygısız diye herkese söylüyor bni.

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/18/2013 13:54:00

işte bahsettiğim gibi ev oluyor şuanda yaza teslim..birde o bayanla evlenemedi diye..bunları yaptığını düşünüyorum.ama geçen hafta yukarı çıktığımızda kapıyı yüzümüze kapattı belli silmiş artık bizi.kimsenin malında parasında gözüm yok yanlış anlaşılmasın.allah güç kuvvet sağlık versin bize eşimle herşeyin üstesinden geliriz evelallah..ama işte dişe dokunur bişi yapsak içim gam yemicek.haksızlığa uğramak canımı sıkan..

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/18/2013 19:42:00

Kişiler sağ iken malları üzerinde istedikleri gibi tasarrufta bulunabilirler. Bu sizin kp gibi mal kaçırma sonucuna varacak olsa da hukuken yapacak birşey yok. Ancak o kişinin vefatından sonra geriye dönük beş yıllık alış satışları sorgulanabilir ve iptal davasına konu edilebilir. Ama el değiştirince bu da daha zor tabi. 

Ha bir de kp çok yaşlıysa ve akli dengesinde sorun varsa kısıtlanmasını sağlayabilirsiniz. O zaman hukuki işlem yapamaz.
Hukuki açıdan durum budur maalesef.

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/18/2013 20:07:00

Yakın zamanlarda yakın çevremde benzer sıkıntılar oldu. Birinci anne-baba bağışlama haricinde hiçbir malını kafasına göre bir çocuğuna yapamıyormuş. Sanırım %10u geçemezmiş. Ayrıca bir başkasının üzerine geçirip sonra da çocuğuna geçirse bile mahkemede kanıtlarsanız çatır çatır o evleri alırsınız. Ama sağlığında bu yapılabilir mi bilmiyorum. Bizde bu durumlar mirası paylaşılacak kişi vefat ettikten sonra oldu ve bu 3. kişi aracılığıyla geçirilen mal da geri alınabildi. Maalesef yıllar yıllar sürdü davalar. Önce kaybedildi temmize gidildi. Kazanıldı. Yani ileride hak talep edebilirsiniz ama sonucunda kazanabilir misiniz muamma maalesef.

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/19/2013 10:45:00

şahsen insanların aldıkları malları kime vermesi gerektiği tamamı ile kendilerine aittir.ben hiç böyle bir talebe girmem.mesela annem her abimede ev aldı bir tanesinede dükkan aldı .ama kimseden böyle bir ses çıkmadı aa neden ama bize haksızlık olmuyormu diye.şahsen istediği mallarıda kime vermek isterse verir ben kazanmadımki karışma hakkım olsun.hediye olarak düşünün sizin kime ne hediye vericeğinize kim karışabilir.

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/19/2013 13:32:00

Yasal durumunu ya da hak hukuk durumunu bilmiyorum ama üzüldüm. Mal mülk değil de tavırlar, adaletsizlik yaralıyor insanı.


Mert_mert : Ama talebe girmeseniz de içiniz hiç cız etmedimi oğullarını kayırdıkları için? Yabancı biri değil ki ananız babanız. Benim annemlerden bir talebim olamaz ama böyle bir durum olsa üzülürüm. Hele ki erkek kardeşim olsa ve ona verseler epey üzülürüm. 

Ynt: oğuldan mal kaçırma

01/20/2013 13:03:00

özgüranne ne içim cız etti nede üzüldüm hatta abimlerin evi olduğu için çok sevindim.mesela geçenlerde bir yiğenim oldu odası olsa diye konuşmuştuk.anneme dediğim laf belki yine paranız olur daha büyük ev alırsınız rahat ederler.asla kaygıya girmem.kimse kimsenin alacağı hediyeye karışamaz.ben bayan olarak bu şekilde düşünüyorum erkek olsamda farklı düşünmezdim.hiç malda mülkde gözüm olmadı bu zamana kadar.banada talepleri olmadı değil ama kabul etmedim ileride allah gecinden versin kalır eder sesim çıkmaz ama şimdi için asla istemem dedim belirttim.bana gram birşey almasalarda dert etmem.benim paramıda kime harcayacağım kimseyi ilgilendirmez.ister oğluma veririm ister yardım ederim.oğlumun hatta gelinimin karışmasına gözü kalmasınıda istemem çünkü ben kazandım ben istediğim gibi  yerim.

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...