Annem, kv ve eş

<12>
01/16/2012 07:19:00

Nerden başlamalı nasıl anlatmalı bilmiyorum, siteye yeni üye oldum ben. Benim sorunum eşimin annem ile kendi annesini kıyaslaması ve çıkan sonuç yüzünden annemle pek görüşmek istememesi, annemin ve abimin oğlumuzu çok göstermek istememesi.

Eşimin annesi kayınvalide ben kısaca anne diyorum :)) kendisi bu devirde az rastlanacak kadar iyi düşünceli, anlayışlı, güler yüzlü, tatlı dilli bir hanım, çok seviyorum kendi annemden ayrı tutmuyorum. O kadar bilgili ve bir o kdar bilgili olmaya çalışan biri, benim annem mi :( hala bizi büyüttüğü yöntemleri uygulamaya çalışan, çok çabuk alınan vb hoş huyları olmayan biri. İşte bu yüzden eşim ailemi pek istemiyor (asla saygısızlık yapmıyor) ama onlar geldiğinde ki oğlumuz doğduğundan beri özellikle haftanın 2-3 günü bizdeler rahatsız oluyor, eşime kızmıyorum dedim ya kendi annesi ile kıyaslıyor ister istemez ve hoşlaşmıyor.

Biz evlendik ailem her hafta sonu bize geldi, eşim o zamanlarda çok sıkılmıştı (yine allahı var gık demedi) her hafta sonu gelinir mi biz yeni evliyiz gezeceğiz, misafir gelecek, başbaşa kalacağız bu ne şimdi olmuştu, zamanla arayı açtık 2-3 hafta bir gelmeye hatta kalmamaya bailadılar bizde gittik arada tabi. Eşimin ailesi evleneli 9 sene oldu toplasanız 10 kere gelmemiştir. Kv hep çağıran taraf oldu ve ben her çağırdığımda (yakında oturuyoruz) kızım senin evin temiz kalsın, ben yemeği yaptım uğraşma yorgun yorgun gelinn burda yiyin vb hep olumlu davrandı nadiren çaya gelirler hala ve kv hala hizmet istemez.

Başından beri sanki kendi annemmiş gibi davrandı kv, yemeğimi yapar, meyvemi önüme geitiri hep kızım o benim diye bahseder, ben hamile iken ütülerimi bile yapmışlığı var, zor bir hamilelik geçirdim, sağlık prob vardı, şekerimde de var hamile iken kv hep bana özel çeşitli yemekler yapar, canım çekmesin diye zararlı şeyleri asla masaya çıkarmazken, annem ne yediğimi, yiyeceğimi hiç önemsemezdi, kv maddi olarakda hep yardımcı oldu, hala her bayram kızım bayram harçlığın diye bana ya bişeyler alır yada cebime zorla para şıkıştırır, bunu şimdi oğlumuzada yapıyor annem ise sadece oğluma kazar ördü 2 tulum aldı. aslında maddi yapılanlarda değilim ama karşı taraf her konuda üstün olduğundan bende eziliyorum.

Daha böyle örnek çok, oğlum doğduğundan beri kv yememe içmeme ayrı özen gösterdiği gibi oğlumu yetiştirmem konusunda da hep destekler şekilde yardımcı olur. Kızım tv'de şu psikolog bebek gelişimi için şunları şunları yapın diyor ama sen yinede araştır dr sor aklında olsun derken, annem su verin çocuğa lazım der. Kv oğlumu karşısına alır, büyük adam gibi onunla konuşur, komiklik yapar çok mızıklanırsa kucağıma alıyorum kızım der onayladığımda alır. annem geldiğinde oğlumu kucağına alır ve gidene kadar kucakta, br kaç kez söyledim anne kucağa alışıyor sonra bana zor dedim alındı, suratını ekşitti :( böyle o kdar çok fark var ki ve eşim bunları görüyor, gördüğü içinde (benim için) sıkılıyor, daha az gelseler olmaz mı diyor? Anneme nasıl demeli haftanın sadece 1 günü gelsen diye.

Annem canımdır, hayat onun zamanındaki gibi akmıyor, farkında değil, anlayışlı olamsı gerekirken daha alıngan destekler olmak zorunda iken köstek olabiliyor.

Ne kadar doğru anlattım bilmiyorum o kadar çok fark varki aralarında, ve eşim bu farkların o kadar farkındaki ona da çok hak veriyorum, ama ailem onlarda benim ne kadar yanlış bulsamda nasıl davranacağımı bilmiyorum.

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 07:27:00

Bence çok şanslısınız. Eşiniz de, kvniz de, anneniz de babanız da sizi çok seviyor ve yakınlar. Okurken özendim açıkcası. Bizde hem annemler, hem kvler başka şehirlerde yaşıyor. Ki buna da şükür, sağlıklı olsunlar, iyi olsunlar, o da güzel. Hem gelebiliyorlar arada. Mutluyuz yani. 


Nasıl ki biz ailelerimizin bizi olduğumuz gibi kabul etmesini bekliyorsak, biz de onları olduğu gibi kabul etmeliyiz. Çok zor biliyorum ama... Nasıl desem. Belki de o kadar takmamak lazım ufak karışmalara. Gelmeleri, kalmaları aslında sizi sevdikleri için. Rahatsız edici olabileceğini tahmin ediyorum ama, bir çocuk için anane, dede, babane güzel şeyler. Ne bileyim, okuyunca kızamadım. Eşinizle de bir gerilim yok. Onun tavrı da çok güzel. Pek destek olamadım belki ama, Allah mutluluğunuzu bozmasın demek istedim:)

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 07:32:00

yazdıklarınızın kvnizle ile ilgili kısmını özenerek okudum ve Allah bozmasın diyorum. öte yandan annelerimizi  vs . de değiştirmek mümkün olamıyor. ben de özgüranne gibi çok takılmayıp, hayatınıza olumlu katkı yapan kişi ve durumlardan olabildiğince mutlu olmanızı önereceğim. eşiniz hoşlanmayabilir ama saygıda kusur etmemesi önemli, o konuda da sıkıntı yokmuş ne güzel. ezileceğiniz hissine lütfen kapılmayın, hiçbirimiz anne-babamızı seçme ve değiştirme imkanına sahip değiliz. oluruna bırakın. anneciğinizi de kırmamaya çalışarak söylersiniz düşüncenizi çok gerektiğinde...

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 07:34:00

Cok cok zor bir durum. Bi taraf senin diger taraf esinin ailesi. Anneni atsan atilmaz satsan satilmaz diye bi laf varya aynen oyle. :(

Kim ne derse desin esinin ailesi ile kendi ailen arasinda kulturel fark varsa arada kalan hep sen olursun. Esin de biyere kdr susar. Annenin sana destek olmasi gerekirken kostek olmasina gercekten cok uzuldum.

Bebegim10 gunluktu elden ele dolaniyodu baktim olcal gibi diil. Bizim sarilik riskimiz var o yuzden cok ele almiyoruz diye kimseye vermedim. ister kirilsinlar ister darilsinlar. Sonra kizimin gozunde bisey cikti dr mikrop kapmis dedi. Hergelene ellerini yikamadan dokunmayin mikrop kapmis dedim. Ozellikle goz damlasini onlarin yaninda damlattinki anlasinlar diye.

Simdide tatasinda kan cikti buda yetiskinlerden bulasan bir mikropmus.

Annem gelmeden once muhakak arar. Egerki esimle vakit gecirmek istiosam kiz uyuyo yrn gel diyorum kirilmiyo alinmiyo. Tel acmayip direk geliyolarsa. Esin evde don atlet otursun tv karsisinda onlar gelince rahatsiz olurlar zaten. Bidahakine tel acarlar.

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 07:48:00

maşallah valla kv nize Allah razı olsun..anneniz değil de,kv olsaydı size köstek olan,az gelsinler diyebilirmiydiniz ,yada eşiniz diyebilirmiydi annesine?sanırım diyemezdi..saygı gösterip katlanmak zorunda kalırdınız..öyle düşünsün bence eşiniz..

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 09:42:00

Annende kayınvalidemi görmüş gibi oldum. Ve eşini çok takdir ettim. Benim eşim, kendi annesi ve benim annem yer değişmiş olsaydı kesinlikle senin eşin gibi davranmazdı. Aradaki mesafeyi ayarlaması gereken sensin. Üst üste gelecek olduklarında sen de üst üste bahane bulursan ve bu tekrar ederse kendileri de sonra o tempoya alışırlar. Ayda bir gelebilseler mesela ve bu bikaç ayda bir olarak sürse zaman içinde farketmeden kendilerini böyle ayarlayabilirler sanırım. Ayda bi onlar gelse ayda bir de siz onlara gitseniz 15'te bir görüşmüş olursunuz işte. Bikaç gün önceden cumartesi sizdeyiz dersin size gelemezler. Eşinin kıymetini bil canım ve yıpranmasına izin verme.

 

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 11:20:00


Burdaki bir çok kişinin aksine eşinizle yer değiştirmiş gibisiniz. Hep kadınlar kv lerden şikayet eder, sizde de tam tersi olmuş. Bir yandan ne kadar şanslısınız ki böyle bir kayınvalideniz var.
Çok yorum yapacak birşey bulamıyorum, sadece sanki kv lerden şikayet edenlerde biraz farklı yönden bakmayı başarabilirler belki sizin yazdıklarınızla, evet annelerimiz bize göre anne olabilir ama eşimize göre de onlar kayınvalide.

Siz nasıl annenizden uzaklaşmak istemiyorsanız aynı şey karşı taraf içinde geçerli.

ben sizin yerinizde olsam annemi olduğu gibi kabul ederdim, eşiniz zaten çok anlayışlı ama bu durumuda kabullenmekten başka seçeneği de yok gibi.

benim kayınvalidem iyidir, hakkını yiyemem, ama bazı bize komik gelen huyları var, ve inanın eşim ve ben karşılıklı bunları şakaya döküyoruz. Sonuçta bu huyları sadece kötü gelin ben görmüyorum, bunlar gerçek yönleri.
Sonuçta benimkilerinde değişik huyları var, hepimizin yok mu?
Umarsızca bunları savunmak yerine kabullenmek daha doğru bence.

Belki sizde eşinizle aranızda bu konuyu biraz daha espriye döküp daha kolay üstesinden gelebilirsiniz.

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 12:08:00

umarsızca savunmak yerine kabullenmek... Bu sözü sevdim. Ama uygulamak da çok zor sanki

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 20:27:00

aynı durumun tam tersi bizde var benim kv 30 sene öncesinde yaşıyor malesef anneminde bi kalkıp pedegog pedegog gezmediği kalıyor. kv çok sinirlendiğim zamanlarda bu yaşa gelmiş kadını ben değiştiremem uyum sağlamak zorundayım diye kendimi telkin ediyorum. bu durumda sizin eşinize de aynısını yapmak düşüyor. sevenlerinizin gönlünü kırmayın. anneniz su verilmesi lazım demiş ya mesela doktorumuz bizim annem eşim kv ve ben varken üzerine basa basa asla su özellikle şekerli su vermiceksiniz dediği halde su vermeden olurmu diye ortalığı ayağa kaldırmıştı kv tabi bende sen doktoru duymadınmı diye altta kalmadım ve şimdi hala o günlerden kalma dile gelmeyen kırgınlıklarımız var karşılıklı şimdi düşünüyorumda onun yanındayken göstermelik 2 kaşık su verseydim nolurdu sonuçta su verilen de büyüyor verilmeyende

Ynt: Annem, kv ve eş

01/16/2012 23:37:00

Ben olsam bu durumu eşimle konuşurum, belli ki çok anlayışlı. Ona durumun farkinda oldugunuzu, sizin de çok bayilmadiginizi soyleyebilirsiniz. Boylece vurdumduynaz olmadiginizi gorur. Ama onlarin aileniz oldugunu ve sizleri sevdigini de belirtin, bu sirada da onlari haftada bire indirmeye calisabilirsiniz.

Ynt: Annem, kv ve eş

01/17/2012 00:20:00

özgüranne +1000 diyorum .. bencede siz çok şanslısınız, herkes sizi çok seviyor ve sizin yanınız da olmak istiyor, hepimiz insanız fakat hangimiz birimizin aynısıyız, hepimizin huyu suyu farklı, annenizin karakteriyle kayınvalidenizin karakteri farklı olabilir .. muhakkak birlikte vakit geçirmek istiyorsunuz eşinizle ama aileniz de sizin yanınız da olmak sizinle vakit geçirmek istiyor.. keşke benim kayınvalidem de sizinki kadar iyi olsaydı, keşke o kadar acıyı bana yaşatmamış olsaydı.. keşke benim annem babam da her gün ama her gün evime gelseydi her an her dk çocuğumu kucaklarına alsalardı oğlum kucağa alışsaydı onlar sayesinde.. 

herkesin hayatı ve keşkeleri farklı neyazık ki, hayat her zaman cömert olmuyor malesef, her zaman istediğimizi istediğimiz şekilde vermiyor bize..

bence önemli olan elimizde ki zenginlerin vakit geç olmadan farkına varabilmek..

yalnızlık çok zor .. 
 

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...