Genel Kulanım

Nurturia, anne ve babaların çocuklarıyla ilgili hem diğer anne babalarla, hem de aileleriyle iletişim kurdukları bir internet platformudur. Genel olarak, ücretsiz bir hesap açarak şu özelliklere erişebilirsin:
 • Profil
  Profil oluşturma
 • Çocuklar
  Çocuğunla ilgili kayıt açabilme
 • Aile ve Arkadaşlar
  Aile ve arkadaş listelerini ayrı ayrı oluşturabilme
 • Fotoğraflar
  Çocuğun ve kendin için fotoğraf yükleyip, bunları aile ve arkadaşlarınla paylaşabilme
 • Sorular ve Cevaplar
  Soru sorabilme. Başka anne ve babaların sorduğu sorulara yanıt vererek yardımcı olabilme.
 • Gruplar
  Gruplar oluşturabilme. Var olan gruplara katılma.
 • Bugulog
  Çocuklu hayatla ilgili yazılar yazarak bilgi ve tecrübe paylaşımı.
 • Güncellemeler
  Kendin ve çocuğun için anlık güncellemeler girme. Ailenin ve arkadaşlarının güncellemelerini anlık takip edebilme.

Kayıt

Kaydolmak

Nurturia'ya kayıt sayfasından kendi seçeceğin bir kullanıcı adı, e-posta adresin, şifre tercihi ve cinsiyet girerek kolayca abone olabilirsin. Nurturia'ya üye olmak ücretsizdir. Ancak, Nurturia'daki ücretsiz üyelikler ticari amaçlarla kullanılamaz.

 • Kullanıcı Adı
  Nurturia genelinde herkesin göreceği adındır (nick name). Bu gerçek ismin olabileceği gibi takma bir ad da olabilir. Kullanıcı adında türkçe karakter, boşluk karakteri ve "_" karakteri hariç işaretler bulunamaz. Kullanıcı adı daha sonra değiştirilemez.
 • E-posta Adresin
  Herhangi bir servis sağlayıcıdan edindiğin e-posta adresini kullanabilirsin. Bu adres senin ana iletişim adresindir, Nurturia'dan kayıt sonrası gelecek onay e-postası ve eğer istersen gelecek çeşitli bildirimler için bu adres kullanılacak.
 • Şifre
  En az 6 karakter olmalı.
 • Cinsiyet
  Nurturia çocuk merkezli bir servis olduğu için, anne-baba-çocuk gibi bazı ilişkileri tutmak için kullanıyoruz. Bu sebeple cinsiyet bilgisini de kayıt sırasında istiyoruz. Nurturia, sadece anne ve babaların değil çocuğun hayatına daha yakın olmak isteyen büyükanneler, dedeler, halalar, dayılar vb. herkese açıktır.
 • İnsan / Robot Ayrımı
  Kimi kötü niyetli insanlar, bu iş için özelleştirilmiş yazılımlar kullanarak Nurturia gibi servislerde binlerce kullanıcı hesabı açıp, bu hesaplar üzerinden reklam, bilgisayar korsanlığı ve benzeri amaçlarla çeşitli işlemler yapmakta. Bunu önlemek için, robot yazılımların yapamadığı ama insanların kolayca yaptığı bir işi kayıt sırasında yaptırarak bu yazılımları engellemeye çalışıyoruz. Captcha denen bu resimli testte, gördüğün iki kelimeyi altındaki kutuya aralarında boşluk bırakarak girmen gerekiyor. Yazılar çok anlaşılır değilse, resmi Yeni Deneme butonuyla yenileyebilirsin. (Bu işlemle aynı zamanda eski kitapların dijital ortama aktarılmasına yardım ettiğini biliyor muydun?)

Kayıt Onayı

Nurturia'ya kayıt olduğunda, e-posta adresini onaylamadan profil bilgilerini düzenleyebilirsin. Ancak, Nurturi'da başkaları ile iletişime geçeceğin bölümleri kullanmaya başlamadan önce, kayıt sırasında vermiş olduğun e-mail adresine gönderilmiş olan onay e-posta'sındaki link'i tıklayarak bu adresin sana ait olduğunu göstermen gerekir.

Profil

Kişisel Güncelleme Yapmak

Ana sayfanın en üstünde, profil sayfanda ve çocuğunun profil sayfasında Ne yapıyorsun / Ne yapıyor? sorusunun cevabı olarak güncellemeler yayınlayabilirsin. Ana sayfada hem kendin hem çocukların için, kendi sayfanda senin, çocuğunun sayfasında da çocuğun için güncelleme yayınlayabilirsin. Ana sayfada Ne yapıyorsun? başlığının sağından kim için güncelleme yaptığını seçtikten sonra, alttaki metin alana güncellemeni girerek, sevdiklerini hem kendinin, hem de çocuklarının neler yaptığından haberdar edebilirsin.

Güncellemelerin Tarihe/Aktiviteye/Aktiviteme Göre Gösterimi

Ana sayfanda ailen ve arkadaşlarının güncellemelerini 3 farklı şekilde görebilirsin. "Tarihe" göre sıralamada güncellemeler en son girilen en üstte olacak şekilde, "Aktiviteye" göre sıralamada en son yorum alan güncelleme en üstte olacak şekilde, "Aktiviteme" göre sıralamada senin girdiğin ya da yorum yazdığın güncellemelerden en son yorum alan güncelleme en üstte olacak şekilde sıralanarak gösterilir.

Profilini Düzenlemek

Profilinle ilgili düzenlemeleri hemen kayıt sonrasında yapabileceğin gibi, bunları daha sonraya da bırakabilirsin. Bu bilgilerin hepsi isteğe bağlıdır ve Nurturia'da daha iyi iletişim kurmanı sağlarlar.

Ayarlar

Ana menü'den, Benim / Ayarlar'ı tıklayarak aşağıdaki ayarları düzenleyebilirsin.

 • Hesap Bilgileri / Şifre Değiştirme
  Şifreni buradan değiştirebilirsin.
 • Kişisel Bilgiler
  Ad, soyad, yaşadığın yer ve profil sayfanda görüntülenecek kendini tanıtıcı metni (Hakkında) burada değiştirebilirsin. Buradaki bilgiler opsiyoneldir.
 • Simge (Avatar)
  Her kullanıcının bir simge resmi vardır (kendi seçtiği ya da varsayılan). Kendi profiline ya da bir kullanıcının profiline girdiğinde bu resmi görürsün. Profil sayfanda bu resmin üzerine tıklayarak ya da Ayarlar'dan Simge sayfasına gelerek açılan sayfada bilgisayarından yeni bir resim yükleyebilir, bu resmin üzerinde beliren kareyi farenle çekiştirerek, resmin istediğin bölümünün büyütülerek kullanılmasını sağlayabilirsin.
 • Bildirimler
  Benim/Ayarlar altından, çeşitli olayları Nurturia üzerinde mesaj ya da e-posta yoluyla almak isteyip istemediğini burada düzenleyebilirsin. Örneğin, bir olay için e-posta göndermememizi istiyorsan, ayarını HAYIR yap.
 • Gizlilik
  Gizlilik ayarlarını düzenleyebilirsin. Nurturia üzerinde sana ait çeşitli detayları Kişisel, Eş, Aile, Arkadaşlar, Aile ve Arkadaşlar, Herkes görecek şekilde güncelleyebilirsin. Gizli olmayan gruplar ve Soru / Cevap bölümü herkesin kullanımına açıktır, bu alanlar için herhangi bir kısıtlama yapılamaz.

Eş Tanımlamak

Eşini tanımlayarak Nurturia'daki çekirdek aileni oluşturabilirsin. Eğer eşin Nurturia'ya üye değilse, öncelikle üye olması gerekir. Eşin Kayıt sayfasından üye olabilir, ya da eşini ana menüdeki Aileni ve arkadaşlarını Nurturia'da buluşmaya davet et'e tıklayarak, "Kaydolduklarında" seçeneğini "Bir şey yapma" yaparak davetiye gönderebilirsin.

Eşin üye olduktan sonra, senin profiline ulaşarak (Kişi Aradan kullanıcı adını arayabilir) "Eşim olarak tanımla" seçeneğini tıklasın. Ya da aynı şekilde, sen onun profilinden "Eşim olarak tanımla"ya tıklayabilirsin. Eş tanımı, karşı tarafın onayını gerektirir. Onay talebi ana sayfadaki mesajlarım bölümüne gelecektir. Eş tanımı gerçekleştirildiğinde, eşin profil sayfanda sağ üst bölümde gösterilecektir.

Çocuk / Hamilelik Eklemek

Profil sayfanda tanıtım yazının hemen altında Çocuk ekleye tıklayarak, kendi profilin altında doğmuş ya da doğacak çocuğunun sayfalarını oluşturabilirsin. Çocuğunun adını, çocuğunu tanıtan kısa bilgiyi, cinsiyetini, doğum tarihini bu bölümden girebilirsiniz.

Çocuğunun sayfalarını güncelleyebilmesi için eşini bu sayfadan yetkilendirebilirsin. Çocuğunu ekledikten sonra, Profil sayfanın en üst bölümünde ve Nurturia içerisinde bir çok yerde seninle beraber çocuğun da görüntülenir. Çocukların kendilerine ait bir simge resimleri bulunur (yüklenmiş ya da varsayılan). Çocuğun sayfasında bu resmin üzerine tıklayarak bilgisayarından yeni bir resim yükleyebilir, bu resmin üzerinde beliren kareyi farenle çekiştirerek, resmin istediğin bölümünün büyütülerek kullanılmasını sağlayabilirsin.
Eğer hamileysen hamileyim kutucuğunu işaretleyerek çocuğunun tahmini doğum tarihini ve biliyorsan cinsiyetini kaydedebilirsin.

Çocuk Bilgilerini Güncellemek

Çocuğunla ilgili bilgileri dilediğin zaman güncelleyebilirsin. Çocuğunun profil sayfasındaki simge resminin (avatar) altında bulunan "Çocuk bilgilerini güncelle" linkine tıklayarak güncelleme sayfasına ulaşabilirsin.

Hamileyken Kaydetmiş Olduğun Çocuğun Doğduğunda

Çocuk bilgilerini güncelleme ekranında, hamile olduğunu belirten seçimi kaldırırabilirsin.

Çocuk Anı Defteri

Dedi/Yaptı/Büyüdü/Sözlük/İlk Kez başlıkları altında çocuğunun anılarını kaydedebilirsin. Geçmiş tarih seçerek eski anılarını da girebilirsin. Anılar güncellemelerinde otomatik olarak yayınlanır. Eğer yayınlanmasını istemezsen Güncellemelerimde yayınla kutusundaki işareti kaldırabilirsin.

Ailem

Ailem sekmesinin altında orta bölümde, ailene eklediğin kullanıcıların çocuklarını görürsün. Sağ bölümde ise aile bireylerin gösterilir. Bu bölümde Aileni burada buluşmaya davet ete, ya da ana menüden Aileni ve arkadaşlarını Nurturia'da buluşmaya davet ete tıkladıktan sonra Kaydolduklarında seçeneğini "Aileme ekle" seçerek davet edebilirsin. Eğer halihazırda Nurturia'ya üye olmuş bir yakınını ailene eklemek istiyorsan, kullanıcının profil sayfasının sağında göreceğin "Aileme ekle"ye tıklayarak Ailene ekleyebilirsin. Bir kullanıcıyı ailene eklediğinde o kullanıcıya bu isteğinle ilgili bir onay mesajı gönderilir ve kabul etmesi halinde kullanıcı ailene eklenir. Ailene eklediğin kullanıcılar ve çocuklarına ait güncellemeleri ana sayfandan takip edebilirsin.

Arkadaşlarım

Arkadaşlarım sekmesinde arkadaşların gösterilir. Bu bölümde Arkadaşlarını burada buluşmaya davet ete, ya da ana menüden Aileni ve arkadaşlarını Nurturia'da buluşmaya davet ete tıkladıktan sonra, Kaydolduklarında "Arkadaşlarıma ekle" seçeneği ile davet edebilirsin. Eğer halihazırda Nurturia'ya üye olmuş bir arkadaşını ailene eklemek istiyorsan, onun profil sayfasında sağda göreceğin Arkadaşlarıma ekle'ye tıklayabilirsin. Bir kullanıcıyı arkadaşlarına eklemek istediğinde, o kullanıcıya bu isteğinle ilgili bir onay mesajı gönderilir ve kabul etmesi halinde kullanıcı arkadaşlarına eklenir. Arkadaşlarına eklediğin kullanıcılar ve çocuklarına ait güncellemeleri ana sayfandan takip edebilirsin.

Gruplarım

Bu bölümde üye olduğun gruplar gösterilir.

Fotoğraflarım

Bu bölümden albümler halinde fotoğraflarına ulaşabilirsin. Albümlerinin içindeki fotoğraflarını düzenleyebilirsin.

 • Yeni albüm yaratma
  Nurturia'da fotoğraflarını albümler halinde saklayabilirsin. Yeni bir albüm yaratmak için Yeni Albüme tıkla. Açılacak sayfada, albüme vermek istediğin ad ve albümün kısa bir açıklamasını girebilirsin. Ayrıca albümünün güvenlik seviyesini de bu bölümde belirlemen gerekir. Farklı yakınlıktaki kullanıcıların görebileceği farklı albümler oluşturabilirsin.
 • Fotoğraf Ekleme
  Fotoğrafları eklemek istedin albüme tıkladıktan sonra, sağda "Fotoğraf Ekle"ye tıklayarak yeni fotoğraflar yükleyebilirsin. Bilgisayarından aynı anda 5 fotoğrafı yükleyebilir, her bir fotoğrafa özel isim ve açıklamaları da bu ekranda girebilirsin. Yüklediğin fotoğraflar, güncellemelerinde de gösterilir. Eğer güncellemelerinde yayınlanmasın istersen "Güncellemelerimde yayınlama" kutusunu işaretle.

Soru ve Cevaplarım

Bu bölümde sormuş ve yanıtlamış olduğun soruları toplu olarak takip edebilirsin.

Gruplar

Bu bölümde yeni bir grup kurabilir ya da varolan gruplara üye olabilirsin. Grup altında yeni konular açarak, grup üyeleri ile iletişimi kurabilirsin. Bir grubun birden fazla yöneticisi olabilir. Kurmuş olduğun gruba yeni bir yönetici atayabilirsin. Tüm yöneticilerin, yönetici atama, üyeleri gruptan çıkartma gibi yetkileri olduğunu unutma.

Yeni bir grup kurma

Herşey / Yeni Grup seçeneğini tıklayarak ya da gruplar sayfasından yeni bir grup oluşturabilirsin.

Gruba Yönetici Atamak / Yöneticilikten Çıkarmak / Üyeleri Gruptan Çıkarmak

Grup sayfasındayken, sağ alt bölümde Tüm Üyeler'e tıklayarak, üyelerin yöneticilik ve gruba üyelik durumlarını düzenleyebilirsin.

Grup Ayarlarını Değiştirmek

Grup ana sayfasında Yönetim'e tıklayarak grup simgesi, grup açıklaması, üyelik onayı gibi detayları düzenleyebilirsin.

Dosya Yüklemek

Yöneticisi ya da üyesi olduğun grupta dosya paylaşmak için grup ana sayfasındayken "Dosyalar"a tıklayabilirsin.

Sorular

Yeni soru sorabilir, sorulmuş sorulara yanıt verebilirsin. Sorduğun ve yanıtladığın sorulara etiket girebilirsin. Kendi girdiğin etiketleri düzenleyebilirsin. Etiketler benzer konularda yardıma ihtiyacı olan anne ve babalar için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bugulog

Bugulog'da çocuklu hayata dair yazılar yazarak istediğin her şeyi paylaşabilirsin. Daha kolay erişim için kategoriler arasında seçim yaptıktan sonra ayrıca etiket girebilirsin. Başkalarının yazdığı Bugulog yazılarına yorum yazabilirsin.

Nurturia'da Arama Yapmak

Ana sayfada sağ üst köşedeki "Kişi Ara"yı kullanarak üyeler arasında, Soru sayfalarındaki "Ara"yı kullanarak Soru sayfalarında, Gruplar sayfalarındaki "Ara"yı kullanarak Gruplardaki içerikte arama yapabilirsin.