Damla
Ana girişimci

 • Nurturia 2 Yaşına Girdi! Kutlu Olsun
  35 Üye, 8 İleti
  Bugün Nurturia 2 yaşını devirdi. Yazmak istediğim çok şey var elbet. Bu iki sene de Nurturia bana can dost oldu.. Can arkadaşlar buldu.. Sorularıma cevap, sorunlarıma çözüm buldu.. Nurturiayı çok seviyorum ben! Sendromsuz bir 2 yaş diliyorum sana Nurturia Ailesi..

  Öyle ya koca bir sülale olduk burada.. Ne mutlu bize!

  Doğum günün kutlu olsun Nurturia! Seni oluşturan o güzel 2 yüreğe ve sebep olan o minik koca yüreğe de selam olsun! Selam olsun!

  Sevgiler

  Yesilanne
 • Nurturia Hakkında
  52 Üye, 6 İleti
  Nurturia hakkındaki hislerimizi, genel trendleri, matrak grupları paylaşabileceğimiz bir alan olsun istedim. İş büyüdükçe takip etmek zorlaşıyor. 


 • Nurturia İstanbul Buluşması
  81 Üye, 10 İleti
  Eylül ayında İstanbul'daki nurturia annelerinin buluşup, tanışmaları için oluşturuldu.
 • Okul öncesi dönemde okuma-yazma
  143 Üye, 9 İleti
  Her şey 4,5 yaşındaki oğlumun "Artık kendi masal kitaplarımı kendim okumak istiyorum" demesiyle başladı. İlköğretime başlamadan okuma-yazma öğrenme konusunda genelin düşüncesi; "Okul hayatı boyunca sıkılacak" oluyor. Benim düşüncemse; bunu çocuğun isteğine bırakmak, duyarlı olduğu bu dönemi kaçırmamak, kendi kitaplarını kendi başına okumak istiyorsa yol göstermek.

   İlköğretime başlamadan okuma-yazma bilenler, gerçekten okuyup yazabildiği için mi sıkıldı yoksa eğitim sistemimiz mi buna neden oldu? Artılar ve eksiler nelerdir? Bir çocuğun hayatını ne kadar etkileyebilir? Grubun kuruluş amacı bu konuda ebeveynlerin fikirlerini almak ve deneyimlerin paylaşılması.
 • Okul Öncesi Eğitimi
  260 Üye, 14 İleti
  Kreşler, çocukevleri, anaokullarındaki uygulamalar, olumlu olumsuz tecrübelerle ilgili her şeyi konuşalım.
 • Organik ürünlere meraklı olanların grubu
  233 Üye, 20 İleti
  Organik gıdalar, organik tekstil, organik temizlik malzemeleri, organik kozmetik malzemeleri vs. hakkında deneyimlerimizi, bildiklerimizi, haberleri burada paylaşalım.
 • Outlet Grubu
  258 Üye, 8 İleti
  Neden aynı ürünü daha ucuza almayalım ki?
 • pediatristlerden beklentiler
  44 Üye, 3 İleti
  Farkediyorum ki annelerin cocuk doktorlarindan beklentileri ile doktorlarin annelere sunduklari arasinda bazi farklılıklar var... Kendi yasantimdan yola cikarak cok dusunmeye basladim ve bayagi kafami kurcalar oldu.. anneler ne istiyor, nasil bir doktor idealdir, hangi yas doneminde hangi ihtiyaclara yanit vermelidir, beklentileriniz neler? ozellikle 0-2 yas donemindeki beklentiler ile sonrasi degiskenlik gosteriyor. Muayene suresi, muayene ortami, hijyen, oyuncaklar, ucretler, baska olanaklar (tetkik, asi, vb), ilac kullanimi konusunda gorusler, bilgilendirilme (beslenme, gelisimsel ozellikler,vb hakkinda) muayene rutini, vb....

  Anneler ve babalar, akliniza ne gelirse birkac satir yazarsaniz cok sevinirim! Belki ardindan bir arastirma patlar!

  Tesekkur ederim :)
 • pişmanım
  90 Üye, 4 İleti

  dilim döndugunce anlatıcam ben bu aileyi uzun süreedir tanıyorum ve çokta yardımım oldu buraya üye oldum ve bu aile içic yardım istedim evet hiç aklımda yalan dolan yoktu benimde maddi durumum iyi degil ama yınede gecıne bılıyorduk sonra kredi borclarımız yuzunden eve hacız gelcegını duydum 4 yıldır ödeye ödeye bıtıremedık evşenırken kredi cekmıstık ben osten cıkıncada eşim yetıremedi ve sızden aldıklarımı gidip borcuma verdim ama sanmayın ki üçüzlerede destek olmadım yıne ellerıne verdım ıhtıyaclarını bayramda ıkı yetim kız  cocugu gıydırdım sıze dua ederekten sadece caresızlıkten seytana uymuş bir anne var yoksa bu zamana kadar ne sabkıam var ne baska bısey çevremdekı ınsanlar bu olayı duyunca zaten mahvolcam asla boyel bırı degılım inanın butun gun uyumadım düşündüm çocuguma sarıldım kokladım agladım sıze yalvarırım beni affedin 30 gunluk bebegım ıcın ne olursunuz karsınızdda gelım yıne anlatım ama benı rezil etmeyın yavrum ıcın ondan koparmayın yasamamam kızımdada dogustan kalca cıkıgı var amelıyt olmamız gerek ücüz bebklerle sızı tanıstırabılırmde benım nasıl br ınsan oldugumu sorun soylesınler dedım ya bunladım seytana uydum calısır herkesın yatırdıgı öderım ne olur bebgımden ayırmayın affedin

 • Piyano kursuna veya konservatuvara giden çocuklar ve ebeveynleri
  25 Üye, 4 İleti
  Merhaba arkadaşlar,
  Önce ben bizim müzik, kurs, öğretmen maceralarımızı özetle yazayım.  ( Bizim maceramızı atlamak isteyenler doğrudan son paragrafa geçsin please, azıcık uzun gelebilir )

  Kızım 3,5 yaşında bir kreş öğretmeninden haftada bir yarım saat ritm, kulak, şarkı söyleme, eğlenme gibi bir müzik kursuna başlamıştı. 5,5 yaşına kadar süren bu kurs sonra her derste 10-15 dakika piyanoya başlayarak devam etti.  6,5 yaşında öğretmeni daha iyi bir piyano öğretmeninden ders almalı diye bizi bulunduğumuz şehirdeki emekli bir orkestra şefi ve piyaniste yönlendirdi. Burada 8 ay kadar haftada 45 dk süren kursa devam etti. Bu dönemde Majör gamların neredeyse tümü, notasız ezberden öğretilen bir şarkı deneyimi oldu. Kızımın piyanoya ilgisi inanılmaz arttı bu dönemde. Ben öğretmene haftada bir gün diğer kursiyerlerle solfej dersi de alsa gibi bir teklifte bulununca öğretmenle papaz olduk. ( Bir önceki öğretmen notaları renklerle öğretmişti ve renkler uçunca notalar da uçtu. yeni öğretmen de nota öğretmek konusunda pek bir şey yapmadı) 

  Böylece burasının da hem evime uzak olması, çok para ödememiz, hocanın dersleri unutması, verdiği sözleri tutmaması, o ara evlenmesi vesaire derken biz o hocayı bıraktık. Ukraynalı bir öğretmen ile anlaştık ve okuldan önce evde ders almaya başladı. Yine piyano motivasyonu yüksek ve çok iyi parçaları çalar hale geldi. Ancak bir süre sonra fark ettim ki, tüm şarkıları ezberden çalıyor. Notayı görüyor, notanın piyanodaki yerini biliyor ama hangi nota, kaçıncı oktav, şarkının ritmi, nota uzunlukları bunlardan tamamen bihaber. Beynine yazmış ve çalmış. Tabii bu şekilde öğrenince şarkıları birkaç ay çalmadığı zaman unutmaya başladı. Daha önce çok keyifle çaldığı parçalarda takılınca da morali bozuluyordu. 

  Geçen sene bulunduğumuz şehrin belediye konservatuvar sınavını kazandı ve orada Azeri bir hoca ile yaniden derslere başladılar. Hoca piyano enstrümanının tanıtımıyla, tuşlarla, şarkının ritmi, çalma hızı gibi terimler, sol ve fa anahtarlarındaki neredeyse tüm notaları öğreterek, notaların önce isim ve sonra uzunluklarını saydırarak ders vermeye başladı. Meşhur bir Rus piyano metodunu takip ediyordu. Kitap Rusçaydı. İlk zamanlar iyiydi. Önce şarkıyı analiz ediyorlar, notalarını okuyorlar, sonra çalma hızına, ritmine uygun çalıyorlardı. Ancak dersler o kadar tek düze o kadar sıkıcı bir hale geldi ki, değişik parçalarla hep birbirinin kopyası dersler kızımı sıktı. Piyanodan soğuttu. Bir şarkıyı öğrenir öğrenmez onun keyfini çıkarmadan daha ağır, daha teknik diğer şarkıya geçiş. Bu arada kadın hamile kaldı ve hormonlarından mı bilinmez, çocuğa çok kırıcı konuşmaya başladı. Kırıcı konuştukça Naz kendini kapattı. Kısır döngüye girdiler. Öğretmenle defalarca konuştum ama hep çok yetenekli, algısı yüksek ve kulağı çok iyi. Ben böyle çocuklara yüklenirim. Çünkü piyanist olacak kalıp vardır dedi. Pek etkili olmadı kısacası. Çok fazla başarı odaklı bir öğretmenle kızım piyano çalmak istemeyen bir duruma geldi.

  Sonuç itibariyle, sizlerin çocuklarının piyano macerasını merak ediyorum? Öğretmenlerin yaklaşımı, sizin beklentiniz, öğretmenlerin izledikleri metotlar, ders yapma biçimleri nedir? Bu kadar öğretmen değişikliği bizden mi kaynaklandı, ben karşılaştığımız sorunları çözemedim mi, yoksa bu ülkede müzik eğitiminde ters giden bir şeyler mi var? Olumsuz motivasyon mesela bizde asla olumlu bir sonuç vermiyor. Tamamen gazla, çocuğa motivasyonla ders verenlerde de işin solfej, ritm, teknik kısmı hep eksik kaldı. Yok mudur bunun dengesi? Ben çocuğumun piyanist olmasını da istemiyorum. Piyanoyu müziği seviyor. Soğumasın, hayatının içinde yer alsın, ama doğru çalsın, güzel öğrensin. Tecrübelerinizi öğrenmek isterim :) Teşekkürler....

Tüm Gruplar >>