tuhfe77
26 ocak 1986 ankara doğumluyum.aü işletme bölümü 2.sınıftayım.2007 ağustosta evlendik.çalışmıyorum.eşimi ve kızımı çok seviyorum.....
 • 2007 Eylül-Ekim anne ve babaları
  49 Üye, 5 İleti

  Çoçuklarımızın dönemsel sorunlarını ve gelişimlerini paylaşalım

 • Prematüre anneleri
  24 Üye, 4 İleti

  Bu yıl binlerce annenin bebeği prematüre doğdu. Peki kimlerin prematüre annesi olarak seçildiğini merak ettiniz mi hiç?

  Tanrı dünyanın üzerinde dolaşarak büyük bir özenle, en küçük ayrıntıyı bile düşünerek insan neslinin devam etmesi için araç olarak kullandığı insanları seçer. İnsanları incelerken de meleklerine büyük deftere not almaları talimatını verir.

  “Armstrong, Beth, oğlan. Koruyucusu Aziz Matthew olsun.

  “Forest, Majorie, kız. Koruyucusu Aziz Ceceila olsun.

  “Rutledge, Carrie, ikiz. Koruyucusu…. ona Gerard’ı verin. Gerard küfüre alışıktır.”

  Sonunda, Meleğine bir isim söyler ve gülümser: ” Bu annenin prematüre bebeği olsun”

  Melek meraklanır.
  “Peki Tanrım neden özellikle bu anne? O çok mutlu bir insan”

  “İşte tam da bu yüzden” der Tanrı. “Kahkaha atmayı bilmeyen bir anneye prematüre bir bebek verebilir miydim? Çok zalimce olurdu bu.”

  “Ama bu annenin sabrı var mı” diye sorar Melek.

  “Çok sabırlı olmasını istemiyorum, yoksa umutsuzluk içerisinde sürekli kendine acır. Şok ve kızgınlığı geçince, bu işin üstesinden gelebilecektir.”

  “Bugün onu izledim. Bir annede çok nadiren bulunan ancak bir o kadar da gerekli olan benlik ve bağımsızlık duygusu var onda. Biliyorsunuz, ona vereceğim çocuğun kendine ait bir dünyası olacak. Bu anne de bebeğinin kendisinin dünyasında yaşatmaya çalışacak ki bu da hiç kolay bir iş değil.”

  “Ama yüce Tanrım, ben bu kadının size inandığından bile şüpheliyim.”

  Tanrı gülümser, “Hiç sorun değil, ben onu hallederim. Bu kadın mükemmel bir aday. Yeterince de bencil.”

  Melek şaşırır “Bencillik mi? Bu bir erdem mi?”

  Tanrı başını sallar. “Eğer arada sıra kendisini çocuğundan ayıramazsa, asla ayakta duramaz. Evet, işte ben bu kadını beklenmedik bir şekilde gelecek bir çocukla kutsayacağım. O henüz bunun farkında değil ama herkes ona gıpta edecek .”

  “Çocuğunun söylediği hiçbir kelimeyi doğal karşılamayacak. Hiçbir aşamayı sıradan bir gelişme olarak görmeyecek. Çocuğu ilk kez “Anne” dediğinde bir mucizeye tanıklık edecek. Gözleri görmeyen çocuğuna bir ağacı ya da gün batımını tarif ederken eserlerimi gerçekten görebilen nadir insanlar gibi görecek ağacı ya da gün batımını.

  “Benim gördüklerimi açık ve net şekilde görmesine izin vereceğim- cehalet, zulüm ve önyargıyı- ve bunları aşmasına izin vereceğim. Asla yalnız olmayacak. Hayatının her gününde, her saniye onun yanında olacağım çünkü sanki yanımdaymış gibi benim işimi orada o yapacak.”

  “Peki ya bu anneyi hangi aziz koruyacak?” diye sorar Melek not almaya ara verip.

  Tanrı gülümser: “Aynada görecektir.”

  Kaynak: Erma Bombeck’ten adaptasyon

 • premature doğum yapan anneler ve deneyimler.
  42 Üye, 15 İleti
  Ben oğlumu malesef ki 30,haftanın başında dünyaya getirmek zorunda kaldım.Ve bu konuda deneyimli hiç kimse yoktu etrafımda.Öğrenmek istediğim herşeyi internetten araştırıyordum fakat bazen bu çok yardımcı olamadı bana.Bu grupta erken doğum yapmış annelerin deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşalım.Bu konuda yardıma ihtiyacı olan ve bu konuda hiç bilgisi olmayan annelere yardımcı ve destek olalım..:)
Tüm Gruplar >>