Kahvaltı ile mi???

asyagezgini soruyor: 10

Bugün gittiğimiz doktor 6 aylık kızıma ek gıdaya geçişimizin kahvaltı ile başlaması gerektiğini söyledi.Yoğurt ve meyve türlerine onay vermedi.Aranızda bu şekilde bebeğine ek gıdalara geçiş yaptıranınız var mı?Varsa süreç nasıl gelişti?Genelde doktorlar  yoğurt ve meyveler ile ek gıdaya geçiş yaptırırken ilk önce 1 hafta boyunca kahvaltı ile işe başlama fikri sizce nasıl?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


asyagezgini

Yumurta sarısı,bebe bisküvisi,beyaz peynir,pekmez bunları ezip sütle karıştırıp vermemi söyledi.


asyagezgini

Bunları 1 hafta verip alıştırdıktan sonra çorbalara geçebileceğimi söyledi.Yoğurt ve meyvelere ise 8. ayda başlayabileceğimizi söyledi.


asyagezgini

İşte tüm bunlar benim de içime sinmedi sanki.O yüzden bu dönemi bi şekilde atlatmış annelerden bi fikir alayım istedim.Fakat doktorun da meyve ve yoğurda izin vermemesinin sebebi onlar ara öğün olarak sayılırmış,doktorun ise bizden istediği ana öğün,yani kahvaltıyı bebeğe alıştırmamız.Bi bakımdan doktorun dedikleri de mantıklı geldi, velhasılı  iki arada bir derede kaldım 


nilinmasali

6. ay ek gıdalara alısma sürecinin baslangıcıdır,her gıda tek tek denenir,alerji yapanlar ayıklanır,bebek her gıdanın tadını ayrı ayrı öğrenir,o yüzden baslangıcta karısım vermek ek gıda olayını amacından saptırır gibime geliyor,doktorunuzun önerdiği şekilde bi karısımla baslamak cok mantıklı gelmedi bana mesela peynirle pekmezi karıstırın diyor bu durumda pekmezin tek fonksiyonu tatlandırma olmaktan öteye gecmiyor,bebek bisküvileri katkı maddeli en basiti şekerli ürünler,yumurta ve peyniri dönüşümlü gün aşırı baslamıştık onlarda ağır gelir gibime geliyor ara öğünle baslamayalım demiş ama o aydaki bebeğin ana öğünü zaten anne sütü ne yerse yesin ''ana öğün'' oluşturacak kadar yememeli kaldı ki yiyemezde zaten,


gazelra

bisküvi ver diyorsa ben güvenemmem o doktora.büskivi nedir ki,öğün mü?ben büskiviyle mi öğün yapıyorum ki o yapsın.doktordan doktora fikir ayrılığı çok oluyor.çok sıkıntıya düşmeye gerek yok aslında.anadoluda ilk verilen sey de yogurttur.6 ay süt içmiş bebe ne yemeli?hafif seyler tabi,süt gibi sulu besinler.meyve,sebze püresi,yogurt...vs bir alışma süreci olmalı.benim mantığım böyle calısıyor.asyagezgini

Bugünkü gittiğimiz doktor da çok tavsiye edilen biri bulunduğumuz şehirde.Bu kadar çok tavsiye ediliyor madem bir de biz deneyelim dedik meraktan.Bendeki sonuç ise kafa karışıklığından başka bir şey değil...


gazelra

bence karıstırma kafanı.doktor hastalıklar konusunda uzmandır beslenme konusunda içgüdülerine güven.annesisin sen.bir de sen bilirsin ama büsküvi hiç verme.


asyagezgini

Haklısınız.Açıkçası söyledikleriniz bana doktorun dediklerinden daha mantıklı geldi dolayısıyla kafamdaki karışıklık çözüldü.Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum arkadaşlar.
nakbulut

Söylediklerinizden anladığım kadarıyla doktorunuz biraz eski yöntemleri uyguluyor gibi. Biz bebekken inek sütü, bebe bisküvisi, peynir vs. karıştırılıp verilirmiş. Bence sağlıklı bir yöntem değil. Ek gıdaya geçişte ana kural 3 gün bekleme kuralıdır. Yani bir gıdayı denedikten 3 gün sonra yeni bir gıdaya geçersiniz, böylece neyin alerji yaptığını kolayca ayırt edebilirsiniz. Bütün güncel kaynaklarda bu böyle anlatılır. Bebeğe karışım yedirip alerjiyle karşılaşılırsa neyin alerji yaptığını bulmak için uzun zaman harcamak gerekir.

Mümkün olduğunca karışım yapmamak, bebeğe tek tek tattırmak daha doğru bana göre, amaç doyması değil, anne sütünden farklı tatlara alışması, alıştıkça zaten  yediği miktar artar. Mesela havuç ve patatesin ikisi de denenip bir sorun çıkmadığı görülürse ikisi birlikte kullanılabilir tabi ki çorbada mesela ama kahvaltıyı bulamaç yapmak bana hoş gelmiyor.
Sadece yutmakta zorlanacağı şeyleri daha kolay yutması için başka bir şeyle karıştırabilirim. Ben mümkün olduğunca - temel kurallara dikkat etmek kaydıyla- yemeği bizim gibi yemeye alışması taraftarıyım, umarım başarırım.
Takıldığınızda gurmebebek.com adresine bakabilirsiniz, ben çok faydalanıyorum.Cevaplamak için Üye ol