Kahvaltı ile mi???

asyagezgini soruyor: 10

Bugün gittiğimiz doktor 6 aylık kızıma ek gıdaya geçişimizin kahvaltı ile başlaması gerektiğini söyledi.Yoğurt ve meyve türlerine onay vermedi.Aranızda bu şekilde bebeğine ek gıdalara geçiş yaptıranınız var mı?Varsa süreç nasıl gelişti?Genelde doktorlar  yoğurt ve meyveler ile ek gıdaya geçiş yaptırırken ilk önce 1 hafta boyunca kahvaltı ile işe başlama fikri sizce nasıl?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


fistikcik

Haddim olmayabilir, kusura bakmayın bu yüzden, ama yerinizde olsam sanırım doktorumu değiştirirdim.
Kahvaltıyla başladığı için değil. Neyle başladığınız çok önemli değil. Ama önerdiği karışım pek çok açıdan problemli :
1. Gereksiz ölçüde şeker içeriyor, hem bebe bisküvisi, hem de pekmez. Bu kadar şeker vermek iyi değil, şekerli tatlara alıştırmak hiç iyi değil.
2. Bisküvi hakkında Dr Benjamin Spock "Yoksun bırakan yiyecek" der. Çünkü kalorisi yüksektir, ancak besin değeri azdır. Bebeğe tokluk hissi vererek besin değeri yüksek başka gıdaları almasını engeller.
3. Bir işe nasıl başladıysanız öyle gider. Karışım vermekle başlarsanız (eğer özel bir motivasyonunuz olmaz ise) büyük ihtimalle bütün öğünleri karışım vererek devam edersiniz. Oysa bebeğin besinlerin ayrı ayrı tadına varması çok önemlidir. Sürekli sıvı ya da yarı-sıvı şekilde beslenmemesi de aynı şekilde çiğnemeyi öğrenmesi için önem taşır. Ayrıca karışımlar çok önemli bir becerinin gelişmesine engel olurlar : bebeğin kendi kendine yeme becerisi.

Buseveannesi sormuş, evet, kızıma en başından beri her şeyi ayrı ayrı verdim. Biz yoğurt ve meyveyle başlamıştık. Kahvaltı vermeye geçtiğimizde yumurta sarısını ayrı (zeytinyağı ve limon ekledim), peyniri ayrı, minicik parçalara ayırdığım zeytini ayrı, domates salatalığı ayrı verdim. Elbette hepsini hemen yiyemedi. Ama önce tadına baktı. Sonra biraz yedi. Bir süre sonra da hepsini kendi yemeye başladı. Size de önerim, ileride "pütürsüz hiçbir şey yemiyor, illa bulamaç istiyor" dememeniz için mümkün olduğunca yiyecekleri tek tek tattırmanızdır.


mutlueren

biz ilk olarak cam rendede rendelenmiş meyve püreleri ve yoğurtla başladık bana da direk kahvaltı biraz fazla geldi


fistikcik

Merhaba Buseveannesi,
Şeker ve bisküvi niçin tercih edilmemeli, karışım yerine ayrı ayrı vermek neden bebek için daha iyidir, size yazdığım cevapta kısaca bahsetmiştim. Belki görmemişsinizdir diye burada belirtiyorum. Her durumda, şu an bebeğiniz pütürlü ve ayrı ayrı yiyebiliyor, bir de kendi kendine beslenebilyorsa sorun yoktur. (Daha doğrusu bunları yapamıyor olabilir, ama siz dert etmiyorsanız yine sorun yoktur).
Ama 2 yaşına yaklaşıp pütürlü yiyemeyen, ev yemeklerini reddeden, hep yarı-sıvı ve şeker ağırlıklı gıdaları tercih eden, kendi kendine hiç beslenemeyen, hep annesinin yedirmesini isteyen, annesinin elinde tabakla peşine gezdiği çok sayıda çocuk var. ve pek çok anne bu durumdan şikayetçi. Siz bu sorunu yaşamıyorsanız ya da yaşadığınız halde şikayetçi değilseniz, ne mutlu size. Ama böyle bir sorun yaşama ihtimaline karşı soru sahibini kendi adıma bilgilendirmek istedim.


nilinmasali

:) biraz gecikmelide olsa bende kahvaltıda bulamac vermeyenlerdenim,zor bi sürec değildi,yada belki zorduda ben bulamac yedirmeyi bi an bile düşünmediğim için bu kısmına pek takılmadım,amacım doyurmak olmayınca tek düşündüğüm kısmı ne yediğiydi,ne kadar yediğinin bir anlamı yoktu benim için,labne vermedim,vermiyorum sadece labne değil,ambalajlı raf ömrü uzun olan hiçbirşey vermemeye(artık büyüdüğü için biraz zorlasmasına ragmen) özen gösteriyorum,bebe bisküvisi  hayatımızda hiç olmadı,yerine verilebilicek milyon şey varken gereksiz olduğunu düşünüyorum bence eline şeker alıp yemesiyle bisküvi yemesinin bir farkı yok,o yüzden şeker vermeyin diyen bir doktorun bisküvi önermesini çelişki olarak görüyorum,ev yapımı ise haftada belki 2 tane yiyodur,ha sonsuza kadar böyle gidermiiii ümitliyim,tadını bilmediği şeyleri talep etmeyecek diye umuyorum,


nakbulut

Hepimiz zaman zaman doktorumuzu sorgulayabiliriz ama bence bazı şeyler vardır ki, direkt doktor değitrimeye neden olur. Bebeğe besleyici şeyler yerine bisküvi vs. yedirmemi öneren bir doktordan ben de soğurdum. Kafanızın karışmasında haklısınız. Kafanızın karışması neden bu kadar tepki çekti ben de onu anlayamadım :)

Şahsen ben bebeğimi zararlı besinlerden mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışacağım. Paketli ürünler kullanmamaya çalışacağım. Mümkün olduğunca her şeyi tek tek tadarak yemeye alıştırmaya çalışacağım. Her annenin bir tarzı var, siz de bu konuda kendi tarzınızı bulacaksınız zamanla. Cansu88

kahvalti degilde hep meyve suyu hosaf gibi seylerle baslattilar sanki kahvalti fazla agir tolere edemeyebilir


nakbulut

buseveannesi; zaman zaman herkes doktoruyla ilgili çelişkiye düşebilir, ben buna tepki verilmesini anlayamadım. Eğer siz hep doktorunuzla aynı fikirdeyseniz, hiç ikilemde kalmadıysanız şanslısınız. Ben yapı olarak her şeyi sorgulayan bir insanım ve doktorun söylediklerini araştırmadan harfi harfine uygulayamam.

Yorumunuza sizin istediğiniz cevapların verilmesini istiyorsanız herkesin sizin gibi düşündüğü bir platform bulmanızı önereceğim.


asyagezgini

Buseveannesi ek gıda adı üzerinde yani 1 çay kaşığı vereceksiniz demişsin buna katılıyorum da doktorun bize verdiği kahvaltı listesini yazmıştım okumadın galiba.Tekrar yazayım senin için 1 yumurta sarısı,8 adet bebe bisküvisi,1 parça beyaz peynir,2 tatlı kaşığı pekmez,hepsi aynı tabak içinde 90 ml süt ile ezilerek yedirilecekmişşş.Bu miktarların toplamını kafanda tahayyül edersen ek gıdaya yeni başlayacak bir bebeğe bu miktarın ne kadar fazla gelebileceğini anlarsın.Çay kaşığıyla bu karışımı yedirmeye kalksam en az 50 çay kaşığı vererek bu karışımı bitirebiliriz herhalde.Yani ek gıda tadımlık değil doyumluk oluyor bu durumda.asyagezgini

Ayrıca bir şeyleri tek tek verirsek hangisinin alerji yaptığını direkt tespit edebilirken karışımdan alerji yapanları tespit etmek ise daha dolaylı bir yol bence.


asyagezgini

buseveannesi bu doktora ilk defa gittik herkes çok tavsiye ediyor diye.Yoksa düzenli olarak gittiğimiz doktor bu değil yani.Düzenli olarak gittiğimiz doktor çok ilaç yanlısı.Bu yüzden doktorumuzu değiştirmeye karar verdik ve bu arayış içindeyken kahvaltı ile ek gıdaya geçme yanlısı bir doktorla tanışmış olduk :) Cevaplamak için Üye ol