Kahvaltı ile mi???

asyagezgini soruyor: 10

Bugün gittiğimiz doktor 6 aylık kızıma ek gıdaya geçişimizin kahvaltı ile başlaması gerektiğini söyledi.Yoğurt ve meyve türlerine onay vermedi.Aranızda bu şekilde bebeğine ek gıdalara geçiş yaptıranınız var mı?Varsa süreç nasıl gelişti?Genelde doktorlar  yoğurt ve meyveler ile ek gıdaya geçiş yaptırırken ilk önce 1 hafta boyunca kahvaltı ile işe başlama fikri sizce nasıl?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


asyagezgini

Buseveannesi internet koca bi dünya her kafadan bir ses çıkar demişsin burdaki insanlar kafasına göre ek gıda olayına başlamamışlar sonuçta.Her biri kendi doktorunun yönlendirmesiyle başlamış.Dolayısıyla benim amacım da ek gıdaya geçiş konusunda 40 tane doktor gezmeden 40 tane kişinin doktorunun bu konuda ne düşündüğünü öğrenmekti.Gelen yorumlarda sadece 2 kişi kahvaltı ile başlatmış.Dolayısıyla doktorların büyük çoğunluğunun ne dediği benim için önemliydi.Dolayısıyla burdan herkese tekrardan çok teşekkür ederim.


asyagezgini

Buseveannesi ek gıdaya başlama konusundaki fikir ve uygulamanız bakımından buradaki birçok arkadaşla dolayısıyla onların doktorlarıyla ters düşmeniz ve dolayısıyla bu konuda azınlıkta kalmanız sizi rahatsız etti sanırım.Dolayısıyla Suhande ve Nakbulut gibi ben de sizin agresif tavırlar içine girdiğinizi görmekteyim.Örneğin glee adlı arkadaşım da kahvaltıyla başladıklarını söylemiş ama bu kadar.Yani sizin gibi polemik başlatmak için soruyu sorana ve soruya cevap yazanlara karşı saygısız tavırlar içine girmemiş.


nynnoa

asyagezgini herşeyden önce bebeğine yoğurt vermelisin. Karışık kahvaltılar hele hele yumurta ile başlayan bir ek besin programı saçma geliyor kulağa. Ek besinlerde standart başlangıçlardan şaşmamalı bence. Biz ek besine geçeli 2 hafta oldu sebze çorbası (havuç, patates, pirinç ve maydonoz), ev yapımı tuzsuz tarhana, evde mayalanmış yoğurt ve az pirinç unlu muhallebiyle başladık şimdilik sebze çorbası hariç :) iyi gidiyor bakalım. Sende kalhvaltı olayına başlamadan önce en azından yoğurt vermelisin.


eh_iste

Henuz ek gıda deneyimim yok yani aslında yazması uygun olmayan biriyim :) ama doktorunuzun dediği şeyler çok ağır geldi bana. Hele 1yumurta sarısına direkt başlamak ve yanında yazdıklarınız... Herşeyi okumadım ama sadece mama alan bebeklere ek gıdaya hızlı geçilmeye başlanıyor oşekilde bir durum mu bilemiyorum.O durumda bile fazla bence. Dediğiniz gibi alerji durumu olsun sindirim durumu olsun, pat diye bu kadar ağır başlanmamalı.
Genel kanıya göre başlayıp bebeğinizi takip etmeniz daha mantıklı bencede.


asyagezgini

 Nihanaydın  cevapları değerlendirince standart başlangıçlar daha mantıklı geldi bana da yani yoğurt meyve sebze gibi...bbfallen

folder sahibi asyagezgini; şimdi tadımlık diyorsun 1-2 kaşık diyorsun güzel. doktor 1/25 yumurta sarısı, 1/6 bebe bisküvisi mi deseydi? doktor değiştirmekten bahsetmişsiniz de Allah bu doktorlara sabır versin gerçekten. yani doktorunuzun verdiği ölçektir. sen yaparsın 2-3 kaşık yedirirsin. yumurta sarısının 1/25 ini kullanıp geri kalanını yumurtanın içine mi koyacaksın? insanlar size yardım etmeye çalışıyor siz kalkmış saygısız diyorsunuz insanlara. yanlış tutum..


asyagezgini

Benim sizin iyi niyetinizden kesinlikle şüphem yok.Ama insanlara yardımcı olurken de diline üslubuna dikkat etmesi gerekiyor herkesin.Herkes bütün sorularda  senin üslubunla cevap yazsaydı (ne kadar iyi niyetli de olsalar dahi),kimse birbirinden faydalanamazdı burada,bütün soruların altında sabahtan akşama tartışılıp durulurdu,kimse birbirine değer katamazdı.Yani bir söz vardır ya hani ''Ne söylediğin değil,nasıl söylediğin önemli'' İşte Nakbulut ve Suhande arkadaşımız da aslında özünde fikirlere saygısız insanlar değiller sadece nasıl söylendiğine takıldılar bence benim gibi.


asyagezgini

Bbfallen doktor bu verdiği karışımı 1 hafta sonunda yarısını yiyebilmeli demiyor ama TAMAMINI yiyebilmeli diyor.Yani bu karışımı tattır demiyor,sabah kahvaltısı olarak bir öğün olarak yedir diyor.Ek gıdaya geçiş bu şekilde sert mi olmalı size göre.Bence hiçbir anne ve baba bunu mantıklı bulmaz.Yoksa bu karışımın oranlarını 2 ye 4 e 8 e bölmeyi biliyoruz herhalde.Ama o zaman da doktorun istediği gibi doyumluk değil benim dediğim gibi tadımlık olmuş olacak.O zaman da doktora gitmemin bir anlamı olmayacak.asyagezgini

Suhande arkadaşım yumurtayı geri içine mi koycakmışım vs. gibi alaycı laflarına takılmadım bbfallen in  çünkü kişinin konuştuğu konuşmalar kendini bağlar,yani seviyesini gösterir.O anlamıştır ne demek istediğimi.


bbfallen

1- hayır doktorun bu şekilde başlatması doğru. karışıma başlarsınız, eğer alerjik bir durum olursa tek tek denersiniz. her doktorun farklı tavsiyeleri vardır. ben bunu öneriyorum.

2- sizin bebeğinizde emme problemi varsa ve mama ile besleniyorsa bu şekilde bir önerim çıkartılabilir. en doğru cevabı kendiniz verirsiniz.
3- ilk cevabımı tekrardan okuyunuz.
4- kimseyle alay ettiğim yok benim. biraz tebessüm olması için yazmıştım. gergin olan bu folder ı yumuşatmak için.
5- bu üslüplardan sonra size sorarım. nereden arkadaşız acaba?

diğer hanım gibi bende bir daha bu folder a cevap yazmayacağımı söylemek isterim. Cevaplamak için Üye ol