nAsıl et yedirebilirim ?

hayal1996 soruyor: 6

Merhaba arkadaşlar yine bir soruyla karşınızdayım 🧐

Kızımı 6 aya kadar sade anne sütü verdim 6 aylık olunca yavaş yavaş sebze tahıllı muhallebi meyve püreleri falan vermeye başladım 8 aylık olmasına 14 gün var ama hala içinde tavuk eti veya kırmızı et olan ek gıdaları yemiyor yani 4-5 kaşık alıp diğerlerine ağzını sıkı sıkı kapatıyor. Çok endişeliyim yanlız büyütüyorum ve ilk çocuğum annemler hep 4 aylıkken tattır alışsın dedi ama ben emzirmek istedim. Şimdi ise acaba öylemi yapsaydım diye düşünüyorum?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


kedilerinannesi

Onunla ilgisi Yok bence çocuk yemiyorsa yemiyor

eti tavuğu köfte olarak vermeyi denediniz mi? Eline verseniz belki daha kolay yer merak etmeyin bugün yediğini bir ay sonra yemiyor sonra onu yiyor başka bişey yemiyor zamanla yedikleri yemedikleri değişip duruyor 


ayazlali

Eline verin bence de. Pure yapılmış etin tadı gerçekten bir garip oluyor. Bir de şimdi yemesini değil tatmasini bekleyin, bu yaşta karnını katı gıda ile doyurmaz, tatmayı yutmayi öğrenir. Siz ona sağlıklı dengeli öğünler sunun, gerisi ona kalmış. Aç kaldı diye boş kalori vermeyin, şekerli nişastalı şeyler gibi. Zaten anne sütü alıyor, aç kalmaz o. Yemek yemeye alışmak uzun ve zevkli bir süreç, kendinizi stres etmeyin. Baby led weaning öneririm ayrıca, püre yerine, arayın Google'da, çok kaynak var.


GulcanDeniz

4-5 kaşık yiyorsa çok iyi ki zaten. Bizim doktorumuz tavukta demir olmadığı için hiç vermememizi önermişti. Onun yerine hindi etini verin ama en güzeli kırmızı demişti. Ayazlali'ye katılıyorum;  bu aylarda ek gıdayı anne sütüne destek olarak düşünüp, tatmayı, yutmayı öğreneceği bir süreç olarak bakın.


hayal1996

İçime su serptiniz arkadaşlar Allah razı olsun 

eline veriyorum parmak gıdaları ama büyük büyük koparıp yutmaya çalışıyor ondan sonrada kusuyor 


GozdeMete

2-3 kere çekilmiş kuzu kıymasını yaptığınız sebze pürelerine ekleyebilirsiniz denemediyseniz . Yani direkt parça eti püre yapıyorsanız belki o güzel olmayabilir.

Ama diğer arkadaşların da dediği gibi belki şu an et sevmeyecek . Ben 16 - 18 yaş arası ağzıma et sürmedim (neden öyle oldum bilmiyorum :) )  , sonra bir anda tekrar çekici gelmeye başladı , şimdi ise en sevdiğim yemekler hep etli yemeklerdir. Biz büyükler bile yemek seçiyorken minicik bebekler tatlara alışma döneminde seçmesinler mi :)

Eminim şimdi yemese bile belki 1 ay sonra bayılarak yiyecek .simayinannesi1

Merhaba suan yiyor mu acaba ? Benimkide 18 aylık çiğnemeden lüp yutuyor sonrada kusuyor 😔 çıldırcam artık Cevaplamak için Üye ol