Oğlum neden bu kadar gergin anlamıyorum :((

egebebekk soruyor: 10

Merhaba sevgili Nurturia anneleri,

5 aylık erkek bebeğim var. İlk bebeğim ve tabi deneyimsizlik var biraz. Oğlum doğduğundan beri çok sıkıntılı. Çok gazlı bir bebek. İlk aylarda bizi o kadar zorladı ki. Denemediğimiz damla, yöntem kalmadı sırf kendisi rahatlasın diye. Ama şu an 5 aylık olmasına rağmen hala çok gazlı. Bunların hepsi bir kenara kendisi çok gergin bir bebek. İlk zamanlarda şimdikinden daha çok gazı olmasına rağmen gece 6-7 saat kesintisiz uyurdu. Daha sakin ve huzurlu gibiydi. Tek sıkıntısı gazıydı, gazından dolayı ağlaması sızlanması vardı. Herkes de bize aylar geçtikçe daha da rahatlayacaksınız diyordu. Oysa bizim tam tersi oluyor. Oğlum büyüdükçe, aylar geçtikçe daha huysuz olmaya başladı. Tamam şimdi de gazlı ama ilk zamanlardaki gibi değil. Şu an eskisi gibi 6-7 saat uyumuyor. 3 veya 4 saat uyuyor. Gece sık uyanıyor. Gündüzleri de huzurlu değil pek. İnanın bazen o kadar üzülüyorum ki. Oğlum hep mızıldanıyor, çok huysuzluk yapıyor. Uyuması, emmesi hep sorun şeklinde. Bir yandan benim uykusuzluğum yorgunluğum var, dolayısıyla çok zorlanıyorum çoğu zaman. Onu nasıl sakinleştireceğimi bilemiyorum. Nasıl daha huzurlu, daha mutlu olabilir bilmiyorum.İnanın dışarı çıkmak bile tam bir kabusa dönüşüyor kendisiyle. Hep bir ağlama sızlanma. Ne biz bir şey anlıyoruz gittiğimiz yerde ne de o. İnanın artık dışarı bile çıkmak istemiyorum çünkü korkunç şekilde yoruyor bizi. Oğlumun doğduğundan beri tam anlamıyla bir huzuru olduğunu görmedim. Sizce ne yapmalıyım? Benim durumumda olan ya da böyle bir durumla karşılaşmış anneler var mı? Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


CokBilmis

Detaylı doktor kontrolünden geçti mi?

Bazen bir kulak ya da idrar yolu enfeksiyonu fark edilemeyebiliyor. Reflü de mesela tanısı zor olanlarda. Bir tandığımızın kızı sürekli ayakta sallanarak uyuyordu. Meğer bir böbrek rahatsızlığı varmış bebeğin ve ancak sallanırken sakinleşip uyuyabiliyormuş. 2 yaşını geçene kadar fark edemediler.

Kandaki demir eksikliği ya da B12, D vitamini eksikliği de huysuzluk yapabiliyormuş.

Bizim parkta öyle bir çocuk vardı 4 yaşlarında. Hep agresif, hep huysuz. Geçen aylarda çocuğu bir gördüm, sırf görüntüsünden anladım bir şeyin farklı olduğunu. Kanında (emin de değilim) B12 eksikmiş galiba. İğne olmaya başlamış. Yüzünde güller açıyordu çocuğun.

Yani sizin fark edemediğiniz fiziki bir arahatsızlığı olabilir beb,şinizin.

Eğer hiçbir şey yoksa uykusuzluktan kaynaklanan gerginlik olabilir. Uykusuzluk vücuttaki kortizon seviyesini arttırıyormuş, o da yoruyor bebekleri. Ne yapıp edip uyutmaya çalışın. Nasıl uyuyor oğlunuz? Eğer sallanmayı seviyorsa (ki gazlı bebekler genellikle sever) bebek hamağı almanızı şiddetle öneririm: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2012/02/bebegi-uyutmann-en-kolay-yolu-nedir.html


nilinmasali

Çokbilmiş +1, birde diş çıkartıyor olabilir mi,damaklarına baktınız mı,kızım 4 aylıktı diş çıkardıgında ben o dönem  huysuzluğu dişten olabilir mi diye sorduğumda doktorumuz ''Ahh anneler hersey hemen olsun istiyosunuz ama daha cok erken diş için'' diyip gülerek yollamıştı bizi eve :)


egebebekk

Genellikle emerken uyuyakalıyor. Eğer bu şekilde uyumazsa sallanarak uyumayı tercih ediyor. Zaten odasında kendisine hamak tarzı bir salıncak yaptık. Onu da kullanıyoruz. Herhangi bir bedensel sıkıntısı olmadığını düşünüyorum. Çünkü iki haftada bir doktora götürüyoruz genellikle. İlk bebek olunca hapşırsa doktorda buluyoruz soluğu. Doktor genel sağlık durumunu iyi buluyor. Çevremizdeki büyükler genellikle bu çocuk arsızlıktan böyle yapıyor diyorlar ama bilemiyorum.


nilinmasali

Arsızlıktan bu şekilde davranmak için biraz küçük bebeğiniz bence :)


gokalpileseyrialem

Bu konuya oldukça vakıf,gazlı, uyumayan bir bebek annesi olarak arkadaşlarımın yazdıklarını bunca zaman zarfında zaten dikkate aldığını düşünerek zamana ihtiyacınız olduğunu yazmak istedim. Bu tip zor bebekler sabırlı sakin anneler istiyorlar. Annenin sıkıntısı onları daha da tabiri caizse azdırıyor. Biz 2 yaşını geçtik hala ben gerginsem o benden daha gergindir. Annem sinirlendi azıcık alttan alıyım yok adamda :)
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimle yazdığım bir blogum var.Uyku ve gaz sorunu ile ilgili başlıklara ayrıca bakmanı tavsiye ederek. Bizim. 5. ay da yaşadıklarımızı ekliyorum. Dilersen diğer aylara da bir göz atarak bebeklerimizin benzerliğini farkedebilirsin. Sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/01/5-aylk-bebek-gelisimi-1-saclarnn-ckmas.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/01/5-aylk-bebek-gelisimi-2-yuz-trmalama.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/01/5-aylk-bebek-gelisimi-3.htmlgecce

kızımda aynııydı hep mız mız kucaktan inmiycek 15 aylık oldu hala aynı 1 saat mızmızlanmadan oynamaz sebepsizz:)uykusunu almış karnı tok dahi olsa dikkat çekmek için herhalde hala gece defalarca uyanıyor ne zaman rahata kavuşçammm


fistikcik

Bu kadar küçük bir bebek "arsızlık" yapmaz, mutlaka bir tespit edilemeyen bir sorunu vardır. Genel görünüşü iyi olabilir, hatta gelişimi, kilo alımı da yerinde olabilir. Yine de tespit edilemeyen bir reflüsü, besin alerjisi, mineral-vitamin eksikliği ya da enfeksiyonu olabilir. Mümkünse doktorunuzdan bir kan tahlili yaptırmasını isteyin.
Önceden daha uzun uyuması ve bu ayda uykusunun bozulması normal. Tam bu dönemlerde ayrılık kaygısı başlıyor, uykular bozuluyor.
Uyuması, emmesi hep sorun demişsiniz. Emmesindeki sorun nedir ? Memede ağlıyor mu ? başka bir sıkıntı mı var ? Belki buradan yola çıkarak sorunun ne olduğunu bulmak mümkün olabilir.
Bir de beklentileriniz çok yüksek olmasın. Bebeğiniz daha çok küçük. (Size 5 ay çok uzun gelmiş bile olsa henüz bu dünyadaki varlığı çok kısa).

Dışarı çıktığınızdaki huzursuzluktan kastınız nedir ? Hep kucağınızda mı olmak istiyor ? Memede mi ? Demek ki bir sebepten buna ihtiyacı var. Eğer bir ağrısı varsa (gaz, diş çıkarma ya da tespit edilemeyen reflü gibi), ancak kucakta, dik konumda ya da memede sakinleşiyor ve ağrısını unutuyor olabilir. Sizin için yorucu, ama bebeğinizin ihtiyacı bu olabilir. Dışarı çıktığınızda bir slingin ya da kangurunun içinde size yakın olursa, istediği her zaman enzirebilirseniz (bir emzirme örtüsü edinmeniz yeterli) huysuzluğu da sona erer.


momoveannesi

Bende oglunuzu nerede ve kac saat uyuttugunuzu merak ettim. Aksam saat kacta uyutuyosunuz kacta uyaniyor? odasindami yoksa sizinlemi uyuyor?egebebekk

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Uyuması emmesi problem derken şunu demek istedim. Mesela aç olduğunu biliyorum. Emzirmek için kucağıma alıyorum. Emmeyi reddediyor ağlıyor. Tamam diyorum bırakıyorum ama hala mızmızlanıyor. Uykusu gelmiş olabilir diyorum, beşiğine yatırıp sallıyorum. Bu sefer daha da şiddetli mızmızlanıyor hatta ağlıyor. Tekrar kaldırıyorum evde dolaştırıyorum, tekrar memeyi deniyorum yine olmuyor. Sonra başka şeyler yapıyorum dikkatini çekecek ama hep mızmızlanıyor. Sonra tekrar memeyi deniyorum. Bu sefer öyle bir saldırıyor ki mememe ve emerken de uyuyakalıyor. E madem açsa neden ilkinde almıyor onu anlamıyorum. Dışarı çıktığımızda ise arabada oto koltuğunda bir süre sakin duruyor. Fakat sonra yine başlıyor mızmızlanmaya. Oyuncaklar falan hiç kar etmiyor. Oysa benim bildiğim çocuklar arabada sakinleşir. Sonra kucağıma alıyorum arabada giderken. Bu sefer o da terliyor ben de. Kendisi sıcakladıkça daha da huzursuzlaşıyor. Mahvoluyoruz resmen. 3es, dediğin gibi bir gastroentrologa başvurmamız gerek galiba ama Maraş'ta kim var bilmiyorum. Bir araştırayım hemen. gokalpileseyrialem, blog adresleri için teşekkürler. 


neretva

Birincisi, tabii ki kan testi yaptırın. Bana da demir eksikliği olabilir gibi geldi.

İkincisi, karakteri böyle olabilir. Bebeklerin de doğuştan karakterleri var. Hiçbiri iyi ya da kötü değil, sadece farklı. Huyunu, karakterini tanıyınca ona göre davranıp hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Bazı bebeklerin teni hassastır mesela, giyinmeyi sevmezler. Bazıları açlığa tahammül edemezler, açlık onları o kadar sinirlendirir ki, meme önlerine gelince anneye azar çekmeden yemeğe oturamazlar (!).

Üçüncüsü, her bebek çevresini tanımaya başlayınca daha sık uyanır. Oturuyor mu, dönüyor  mu? Bu gelişmeler de uykusunu etkiler.

Dördüncüsü, başka bir soruda işe başladığınızı yazmışsınız. Çok basit, sizi özlüyordur. Özlediği için de gece uyanıp emmek istiyordur.

Bir de şu var: acaba şu anda neden ağlıyor sorusuna kısa yoldan cevap vermenin en kolay yolu bir rutin oluşturmak. Katı bir rutin değil. EASY (yeme-aktıvıte-uyku) diye ararsanız forumlarda, bloglarda T. Hogg'un rutini çıkar. Onu kendinize uyarlayabilirsiniz. O zaman bilirsiniz ki, mesela uykudan sonra ağlıyorsa aç olduğu için. Aktivite sırasında mızırdanmaya başlayınca uykusu geldiği için.

Bir de kim bakıyor çocuğunuza siz çalışırken? O da önemli.Cevaplamak için Üye ol