Antibiyotik ve sut sagma

gulenozel soruyor: 4

Sevgili anneler, ağır bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorum sabah doktora gittim, bebeğe etkisi minimum bir antibiyotik verdi ( sadece emziriyorum). O konuda yapacak birşeyim yok doktora güvenmek Zorundayım ancak aksama doğru göğsümde şişkinlik oldu ve 150ml kadar sut sağdım, sizce bu sutu atmaliyi miyim? Ben sagdigim bu sütleri Ekim'de ise başladığımda kullanılsın diye saklıyorum, bugün sağdiğimi atsam mı daha iyi olur? Bu arada bugün başladım antibiyotiğe ve sadece bir tane ictim.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


neretva

Doktorunuz emzirebilirsiniz dediyse emzirin. Ama ben olsam fazlasını saklamak yerine atardım. Sonuçta en fazla bir haftada ilaçla işiniz bitecek inşallah. O sürede eksik kalan buzluk stoğunuzu sonradan tamamlarsınız.

Ayrıca meraklanmayın çok ağır kemoterapi ilaçları dışında (Allah korusun) çoğu ilaç sütten çok az dozda geçer. Düşünün, sizin sisteminizde dolaşacak, kanınıza karışacak, süt olacak, bebeğinizin de  bir süzme sistemi var şu anda. O yüzden aklınız kalmasın, ilacınızı aksatmadan için. Allah korusun doğumda mikrop kapan ve antibiyotik tedavisi gören bebekler var. Yani birşey olmaz, emzirin. Fazlasını da dökün.


oykm_08

merhaba geçmiş olsun öncelikle, doktorunuz uygun antibiyotik verdiyse emzirebilirsiniz ama içiniz rahat etmezse ve dolapta önceden biriktirdiğiniz sütünüz varsa onları da kullanabilirsiniz. ben de kızım 2 aylık kadarken idrar yolu enfeksiyonu geçirmiştim ve sınırlı sayıda antibiyotiğe cevap veriyordu. enfeksiyon dr, kadın doğum dr ve yenidoğan druna ayrı ayrı danışmıştım.. emzirebileceğim fakat bebeğin bağırsak florasını bozup ishale yol açabileceği sonucuna varıldı, kararı bana bıraktılar. dolapta kolostrum sütüm olduğundan emzirmemeye karar verdim bu arada sütümün kesilmemesi için sütümü sağıp toprağa dökmüştüm. süt sağım aralığı konusunda da nurtiye danışmıştım aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.


eesrae

doktorunuz sakınca görmediyse sorun yoktur,ben bebek doğduktan bir hafta sonra enfeksiyon tedavisi gördüm 3 gün hastanede emzirmeye devam ettim,bir sorun olmadı.


kle

Sezeryan amaliyatı sonrası da antibiyotik içiyoruz ağrı kesici iğneler vuruluyoruz ve yeni doğmuş bebeğimizi emziriyoruz.Bende oğlum 7,5 aylıkken el mikro cerrahide bir ameliyat geçirdim,antibiyotik kullanmak zorunda kaldım.Doktorumun tavsiyesi ile bebeğimi emzirdim.Çünkü süte çok çok düşük bir miktar karışırmış.Madem sütünüz bol içiniz rahat etsin sütünüzü dökün.Antibiyotiği kaç saat önce içtiniz yeni içti iseniz daha sütünüze bile karışmamaıştır. Cevaplamak için Üye ol