İmplanon mu hormonlu spiral mi?

banuay soruyor: 6

Merhaba,
Doğum kontrol yöntemleri çok konuşulmuş ama özellikle implanon ile ilgili güncel bir soru bulamadığım için tekrar soruyorum. İlk çocuktan altı ay sonra ikinciye hamile kaldım, bir üçüncüsünü istemediğim için doğum kontol yöntemlerini araştırıyorum. Doktorum spiral önerdi ama kanamam uzun sürdüğü ve ilk üç gün yoğun olduğu için ayrıca ilk gün elden ayaktan kesilecek kadar sancılı olduğu için bunları daha da arttıracağından korktuğum için spiral istemiyorum, bi de içimde bi şey olması fikrine alışamadım. İmplantı araştırdım ama yazılanların hepsi minimum üç yıllık. Spriral fikrine alışamasam da hormonlu spiral mi implant mı önerirsiniz, son dönemde kullananlar var ise fikirlerini karşılaştıları yan etkileri yazabilir mi? Bir ilk çocuktan önce yasmin kullanmıştım isteksizlik gibi etkileri olmuştu, yine aynı etkilerle uğraşmak istemiyorum, böyle bir şey gözlemlediniz mi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


HAWOR

Bende doktoruna aynı endişelerle gittim.suan 4 aylık bebeğim var.istersem 6aylik olduğunda kullanabilecegim cerazette

diye bir hap önerdi. Emzirken de kullanılabiliyor.


guta

Ben ilk çocuğumdan sonra hormonlu spiral taktırdım, 4 sene kullandım. Kanamayı ciddi oranda azaltıyor. Eğer uzun süren kanamanız varsa, bence siz de düşünebilirsiniz. İlk taktırdığımda hafif lekelenmeler yaşadım ama kısa sürede geçmişti. Adet döneminin olumsuzluklarını yaşamamak beni rahatlatmıştı.


guta

Bir de doktorum hormonlu spirali henüz adet görmeye başlamamışken taktırmanın daha iyi olacağını, bu sayede lekelenme olayının olmayacağını söyledi. Ben herhalde bir ay içerisinde yine taktıracağım.


banuay

# hawor doktoruma bu hapları sordum onlarda hormon dedi detaylı bir bilgi vermedi. Hiçbir yönteme karar veremezsem muhtemelen bunu deneyeceğim


zynb

spirali kesinlikle tavsiye ederim doğum olduktan ve kırkı çıktıktan sonraki ilk adetimde taktırdım ve yaklaşık iki yıldır çok rahatım tabi ki her bünyede aynı olmuyo bazı bunyeler kabul etmeye biliyo zaten doktorun takmana musade eder yada uygun bulmaz... korunmanın en güvenlisi olarak tanımlayabilirim kullanan birisi olarak endişelerini anlayabiliyorum ama içinde bir şey varmış gibi olmuyo hiç hissetmedim bu gune kadar varlığını gözünü karart ve otur o masaya çokcuk düşünmüyosan arkadaşım ;)


b3eriberi

Merhaba banu hanimm hormonlu sipirali genelikle doktorlar pek tavsiye etmemektedirlerčûnkû ay basinda gördûhunuz cok cok dûşûrmektee komsum bi tanidihim kullandi nerdeys hic aybasi olmamaya başladi hormonlu sipiralden sonra kendim implanonn sipral.kulllanmaktayimm 8sene oldu gauettt memnunum tabi siiz daha iyi bilirsiniz ...Cevaplamak için Üye ol