Reflülü bebeğin annesi nasıl beslensin? :(

tunadem soruyor: 10

4,5 aylık oğluma reflü teşhisi kondu. Meme emmiyor, hep ağlıyordu. Gece gündüz uykusu da yoktu. Doktorumuz besin alerjisi kaynaklı olduğunu süt ve süt ürünleri tüketmememi söyledi. Ayrıca dana eti, çiğ domates, şeftali, karpuz, kuruyemiş, soya ürünleri, fasulye, yumurtanın beyazı,  bal, hepsi yasak :( Keçi sütü ve peynirini bir 10 gün sonra deneyeceğim. Ne yiyeceğim de süt yapacak? Hep böyle mi besleneceğim şu an bilmiyorum. Yardımcı olan olursa çok sevinirim. Perişan haldeyim.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ekim_

Merhaba,reflülü bir bebek annesi olarak öncelikle bebeğe geçmiş olsun; size de sabır diliyorum.Çünkü belki de en şiddetlisinden reflülü bir bebeğim vardı ve hem anne hem de bebek için ne kadar zor bir olay olduğunu yaşayarak gördüm.Yalnız inek sütü allerjisi ile reflü tamamen farklı hastalıklar.Size konulan teşhisi netleştirmeniz gerekiyor.Çünkü tedavi yaklaşımları tamamen farklı..


Ozgeerdogan

Kızım 3 yaşını doldurmak üzere ve reflüsü var.Yaklaşık 6 aydır sürekli ilaç kullanıyoruz ve saydığınız ürünleri tüketmemeye dikkat ediyoruz.YArın kontrolümüz var,bakalım ne olacak.Size de büyük kolaylıklar diliyorum.


Tunam10

bize de reflü dedi doktor.
ama uod dediği gibi yediklerinle alakalı değil.
bize yastık kullanmamızı, emzirdikten sonra hemen yatırmamı, illa gazını çıkarmamı söyledi.


EmineKartal

tracy hogg reflülü bebekler için su önerilerde bulunuyor:
1. yatagini yükseltin: yatagin bas kismini yükselterek bebegin basinin 45 derecelik bir egimde kalmasini saglamak.
2. bebegin gazini çikarirken sirtina pit pit vurmayin: pit pit vurmak kusmasina neden olur, sirtinin sol tarafini nazik dairesel hareketlerle ovun.
3. ögünlerine dikkat: bebegi asiri veya hizli beslemeyin (genelde biberonla beslenen bebeklerde olur)
4. Kati gidalara geçmekte aceleci davranmayin: midesi fazla gidayla dolunca daha fazla yanma hisseder ve yemek yemeyi reddedebilir.
5. bu süreçte sakinliginizi koruyun: reflü 8. ay civari iyiye gitmeye baslar, çogu bebek 1 yasinda reflüyü atlatir. ciddi vakalarda bu süreç uzar, böyle bir durumda bebeginizin normal bir yeme düzenine sahip olmayacagini bilip kabullenin.

ben bundan yaklasik 3 sene önce reflü olmus ve tedaviyle normale dönmüs olsam da bazi yiyeceklerle ve bazi günlerde yine benzer sorunlar yasayabiliyorum; bebeklerin acisini çok iyi anliyorum; onun için burada sayilan önerilerin bu hastaligi yasamis biri olarak ise yarayacagina eminim. ancak bir dipnot düseyim, Tracy Hogg annenin beslenme tarzini ve yiyeceklerini degistirmekten bahsetmiyor.
kolyaliklar dilerim, geçmis olsun


tunadem

Hepinize teşekkür ederim. Tedaviye bu cumartesi başladık. Zantac, Gaviscon ve Motilium kullanıyoruz. Bu sabah oğlumun kakasında kanlı benekler ve mukus vardı. Doktoru aradığımda rahatsızlığının büyük ihtimalle besin alerjisinden kaynaklandığını, yediklerime çok dikkat etmemi söyledi. O yüzden şimdilik bir sürü şeyi yememem gerekiyor. Ben zaten kafein tüketen bir anne değilim. Ama yumurta ve kaşar peyniri çok tüketiyordum. Bu haftanın sonunda tekrar konuşacağız doktorumuzla. İnsan kendini nasıl da çaresiz hissediyor :( ekim_

Tunadem,kakasında kan varsa besin allerjisi(ki büyük olasılıkla inek sütü) olduğu bariz..O zaman neden reflü tedavisi alıyorsunuz.Kusması çok mu fazla?Bir gastroenteroloğa gitmeyi düşündünüz mü?


tunadem

Uod zaten çok iyi bir çocuk gastroenteroloğuna gidiyoruz. İlk etapta tedaviyi desteklemek ya da alerjiyi saptamak için böyle bir yol izledi sanırım. Zaten kusuyordu oğlum, çok hıçkırık da tutuyordu. Ayrıca emmeyi de bırakmıştı. Şimdi ilaçlara başlayınca emmeye de başladı. Çok teşekkür ederim ilginiz için.


ozge_deniz

tunadem merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Seni çok iyi anladığımı söylemek istiyorum. Benim de 8 aylık bir oğlum var. Bu hafta reflü teşhisi kondu.
Oğlum 3 aylıktan beri kakada kan ve mukusla uğraşıp duruyoruz. Besin alerjisi tanısı konduğu için aylardır süt, yumurta, çerez, yemiyorum. Ara ara buğday da, çoğu sebze meyveyi de yemediğim oldu. Şu an neocate özel mamadan da veriyorum anne sütü de.
Anne sütünü vermek öyle zor oluyor ki. Emmiyor aylardır aç olmasına rağmen emmek istemiyor oğlum ben de anne sütü almasını istiyorum. Uyutarak emziriyorum çözümü böyle buldum. Son bikaç gündür uyumuyor da oğlum. Bazen sağıyorum. Zorla veriyorum işte.
Hıçkırık bizde de çok oluyor. Sen ilaçlara başlayınca emmesi düzeldi demişsin ya bu benim için bir umut oldu. Pazartesi doktora ilaçları yazdırıp kullanmaya başlayacağız. Sende ilaçlara başladıktan sonra ne kadar zamanda düzelmişti.
Sanırım bazılarında ya süt alerjisi ya reflü oluyor. Herhalde bizim bebeklerde ikisi de var. Allah hepimizin bebeklerine sağlık versin...tunadem

ozge_deniz ben de kac gundur benimle aynı sıkıntıları yaşayan hangi anneydi bulsam da bebeği nasıl sorsam diyordum. Size de çok geçmiş olsun. Benim oğlum da emmiyordu, gece gündüz uykusu kalmamıştı. Ayrıca bizde acayip öksürük, hırıltı da vardı. Sesi çatallanıyordu. Mide asidi ses tellerine de zarar veriyordu galiba. Neyse uzatmayayım ilaçlara başladıktan sonra 4-5 gün içinde hırıltı, öksürük geçti. Emmeye de başladı. İnşallah sizin bebeğinize de iyi gelir ilaçlar. Ben geleceğini düşünüyorum. Oğlumu yeniden emerken görmek dünyanın en güzel şeyiydi. Ben de ayağımda sallayıp uyutarak emzirmeye çalışıyordum ama doktorumuz kesinlikle sallamayın, hoplatmayın dedi. Eyvah dedim nasıl uyuyacak, sallamadan uyumaz. Bir hafta 10 gün bekleyin dedi. Emerken uyumaya başladı. Ben reflü yastığı almadım ama belinden yukarı yastığa yatırıyorum eğim için. Bir de sağına yatırın demişti doktor. Uykuda sırt üstü yatıyor ama öyle de rahat ediyorlar galiba. "Bebeğinde süt alerjisi olan anneler..." diye sorulan soruda handanbg çok güzel şeyler yazmış. Onları da okuyun isterseniz. Mailleşebiliriz de. Zira bu diyet ve ilaçları verme süreci insanı çok yoruyor.


tunadem

Bu arada ilaçları 4 Eylül'den beri kullanıyoruz. Zantac'ı 10 gün önce kestik. Mukus da daha yeni yeni yok denecek kadar azaldı. Biraz daha sabır.Cevaplamak için Üye ol