su

elif_mami soruyor: 10

Mert 7 aylık oldu ve 3 hafta önce ek gıdaya başladık, anne sütüne devam ediyoruz, su da veriyorum ancak suyu ya kaşıkla verebiliyorum ki çoğunu geri çıkarıyor, ya da biberonla alıyor, alıştırma bardağını dişini kaşımak için kullanmayı tercih ediyor.. :))  günde ne kadar su içmeli ve suyu nasıl vermeliyim bilemiyorum.. 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


karanfilim

bence biberonla verin,kaşıkla su vermeniz büyüdükçe zorlaşacaktır.günde ne kadar içmeli bilmiyorum ama istemiyorsa istemiyorsa eğer siz verseniz de reddedecektir.bence siz deneyin,bebeğiniz istediği kadarını alsın


larem35

anne sutu aldığı için suya fazla ihtiyacı olmuyordur.siz kaşıkla vermeye devam edin içtiği kadarı ona yetıyordur.havalar biraz ısınınca daha çok su içmek isteyecek:)benim mert'im 17 aylık hala emiyor o bile fazla su içmiyor şu sıralar...


esinveomer

Benim oğlum 8 aylık... melamin bardakla vermemizi tavsiye etti doktor...Biz de 1 aydır öyle yapıyoruz.İlk önce zor olsa da şimdi çok rahat içiyor.

Zaten emdiği için çok az içiyor.
Ben alıştırma bardakları ve biberonu çok gereksiz buluyorum.Bunu da eklemeliyim...


gardelya

suyun hiç bir zararı olamaz bence 7 aylık olduğuna göre sonuçda ek gıdalarındada su muheviyatı var ben kızıma doğduğunun ertesi gün su verdim, şu an da susadığında bardağı veya biberonu gösteriyor, su vermeye geç başladığınız içn bence bardak alıştırmalarına devam edin derim biberona hiç başlamadan, kaşıkla vermek sonrasında sıkıntı olacaktır bencede.


burcaksahin

Anne sutu aldigi icin cok su ihtiyaci olmayabilir. Ama bizim dr yaklasik yedigi ek gida olcusunde su verin demisti. Herhangi bir bilimsel arastirmaya dayaniyormu bilmem ama ben bu olcuyu baz kabul etmistim.

Bol istahli ogunler dilerim.ra_she_de

eğer biberon kullanmıyorsa hiç alıştırmayın derim ben anne sütü alan bebekler suyu az içiyorlar benim oğlum 15 aylık daha yeni yeni su içmeye başladı alıştırma bardağına alıştırmaya devam edin :)


Opeth

Ek gıdaya geçtiğimizden beri ben de kızıma her öğün sonrasında hem ağzını temizlemesi için hem de su ihtiyacını karşılaması için su veriyorum.Kaşıkla veriyorum,arada bardaklada su verdiğim oldu.İlk zamanlar zorlansamda şu anda her ikisinede hayır demiyor.
Kolaylıklar dilerim.


ozlemdevrim

Benim oğlum da hala anne sütü alıyor. Ben de içgüdülerime dayanarak karar verdim su miktarına. Her ek gıdadan sonra teklif ediyorum ben, ne kadar içerse..O ihtiyacını biliyordur diyorum kendime :)cadsiz

Ben de su vermeye ek gıdalar ile başlamıştım ve çok az su içiyordu. Gittikçe alıştı ve kendi kendine arttırdı. Alıştırma bardağını asla kabul etmedi. İlk başlarda biberon ve kaşıkla veriyordum sizin gibi, sonra büyüdükçe bardaktan da içirmeye başladık. Şimdi kendisi bardakla içebiliyor. Gece uyurken bazen su istiyor o zaman biberondan veriyorum ya da arabaylaysak ya da seyahatteysek vb. bardakla vermenin zor olduğu durumlarda biberonla veriyorum. Onun dışında bardakla veriyorum. İlk başlarda çok az içen oğlum şimdi "ab,ab(ab=su)" diye dolaşıyor.
Baktık ki çok az içiyor, yaz aylarında Ayaz 8 aylık kadarken devamlı su teklif ettik, biberonunu devamlı göz önünde tuttuk ki aklına gelsin kendi de talep etsin, bir iki yudum derken alıştı.
Şimdi hatta kendi bile -oyun olsun diye tabii ki- bir kaptan kaşık kaşık içiyor :)
Hiçbir zaman alıştırma bardağı almadı ama kuzeni Ada'yı görünce -o hep alıştırma bardağı kullandı- bir tek o zaman istiyor.
Demek istediğim çok mühim değil bence, nasıl isterse öyle verin, zaten kendileri yönlendiriyorlar.. Bir de sık sık teklif edin ve  göz önünde bulundurun ki istesin..


jildando

benim oğlumda ilk başta su içmekte zorlanmıştı, şimdi bayıla bayıla içiyor. Ben ilk basta suyu hafif ısıtıp veriyordum, anne sutu sıcaklığı misali, o aman daha kolay içiyordu.Cevaplamak için Üye ol