Anaokulu sınıf mevcutları

ekim_ soruyor: 10

Merhaba,

Okul zamanı gelip de tek tek anaokullarının kapısını çalmaya başlayınca insan pek çok sürprizle karşılaşıyor.
Sınıf mevcutları inanılmaz;genel olarak 15 öğrenci civarı ve tam bir curcuna.Görüşmelerde hep sormuştum ve sınıf mevcudunun gayet makul olduğu yanıtlarını aldım .Ve bugün artık tüm öğrenciler biraraya geldiğinde gördüm ki ben haklıyım,bu sayı çok.
Çocukları okula başlamış olan anneler;ya da etraflarında tanıdık bildik okul bulunan anneler,sizlerde durum nedir.Sizin sınıf mevcudunuz ne kadar ve çocuğunuz bu rakam nedeniyle sıkıntı yaşadı mı;ya da yaşıyor mu?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Bona

ülkücüm yarın başlayacak batu  , şu anda 5 kişiler ancak yeni kayıtlarla max 10 olacaklarmış..başlarında 2 öğretmen var, bence 10 yeterli bir sayı..


Damla

Yaş grubuna göre değişmesi gereken bir kriter bence bu. 2-3 yaş arasında 3-4 çocuğa 1 öğretmen dengesi ideal bence, yani 10 kişilik bir sınıf, 1 ana, 1-2 yardımcı öğretmen gibi. Ilgaz'ın bu yıl devam ettiği sınıf (4 yaşını geçtiğimiz okul dönemi içinde dolduran çocuklardan oluşan bir sınıf) 16-20 kişi civarında. Bana da ilk sorduğumda çok gelmişti. Ancak okulda olduğu sıralarda kameradan izlediklerim, doğum gününde sınıfta yapılan kutlama, Ilgaz'dan aldığım izlenimler ve öğretmeninden/okul yöneticisinden Ilgaz'la ilgili alabildiğim bilgilerin detaylılığına bakarak bu sayının makul olduğunu düşünüyorum.


AOA

Bence de yaş grubuyla orantılı. 3 yaş için 10-12 kişi ( 1 ana - 1 yardımcı öğretmen ideal) Bizim okul tam mevcudunu bulmadı henüz 12 kişi olacak gibi maksimum.


ekim_

Benim bugün gözlemlediğim: Gürültü ,kaos, şaşkın ve yorgun bakan çocuklar.Daha ilk gün tabi ama yine de sayı cidden çok geliyor.


sengun

İlk günler sanki hiçbirşey yolunda gitmeyecekmiş gibi gelir ve veliler çok  endişelenir.2,5 yaş için sayının çok fazla olduğunu düşünüyorum.Sınıf öğretmeni dışında yardımcı personelin de sayısı çok önemlidir.okul içerisinde bu çocukların sürekli gözlem altında olmaları gerekmektedir.yemekhane tuvalet serbest oyun alanlarında kontrolü sağlayacak kişi sayısı çok önemlidir. İdeal olan okul içerisinde özgürce hareket edebilen çocuklar ve onların özgür dünyalarına ket vurmayacak yeterli sayıda eğitimcidir.ekim_

Sengün, eğitimci misin? Son cümleniz çok hoşuma gitti gerçekten.


peyibal

Oğlum 6 ay önce 3 yaşında kreşe tam gün olarak başladı.Sınıf mevcudu 10-12 arasında değişti, 1 öğretmen ve 1 yardımcı ablaları var sınıfta.Bunun haricinde katlarda da yardımcı ablalar var.

İlk gün gerçekten bir curcuna oluyor ama sizi yanıltmasın, zamanla düzen oturuyor.Kaldı ki    2,5 - 3 yaşında 10-15 çocuğun birarada olduğu bir ortamda hepsinin bir düzen içinde tüm kurallara uyarak oturmaları yada oynamalarını beklemek de çok gerçekçi olmaz.

Çocuklar ortama,kurallara,arkadaşlarına,öğretmenlerine ve düzene alışana kadar bocalıyorlar ama alıştıkça daha bir sınıf havasında ve uyumlu hareket edebiliyorlar.


ekim_

peyibal, tam da söylediğini nedenle sınıf mevcutlarının fazla olduğunu düşünüyorum;yani 2,5-3 yaş çocuğundan sessiz oturması,hareketsiz oturması vs beklenemz.Bu durumda da gürültü ve karmaşa kaçınılmaz gibi geliyor bana.Yani daha az sayıda çocukla daha az kaos yaşanır gibi.

Oğlun ilk günler tepkisi ne oldu peki? O da ürktü mü kalabalıktan?peyibal

Ben bir cumartesi günü sınıf mevcudu 7 kişiyken de okula gittim ve karmaşanın bu sayıda da devam ettiği izlenimi edindim.Mesela 5 yaş grubu sınıfı da kalabalık ama 3 yaş grubu gibi çocuklar kafalarına göre takılmıyorlar; benim yorumum ; sınıf bilinci oluşmuş, kurallar benimsenmiş ve  bunun verdiği bir rahatlıkla dinginlik hakim olmuş 5 yaş grubu sınıfına.Kuralları öğrenmek ve uygulamak çocukları rahatlatmış, ne yapıp yapmamaları gerektiğini biliyorlar, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanıyorlar,okula alışmışlar,dolayısıyla da onları huzursuz edecek fazla bir etken kalmamış oluyor ortamda.

Oğlum kreşe 1,5 - 2 ayda ancak alıştı; alışkanlıklarını değiştirmek konusunda çok dirençlidir ve bunu okula alışma döneminde de fazlasıyla gösterdi.

Ortamın yabancılığı,yeni arkadaşlar,kurallar ilk günler onu da huzursuz etti.Şaşkın ve çekimserdi ilk başlarda, arkadaşlarıyla oyunlara katılmadı.Oyun parkında bile tek başına salıncakta sallanmayı tercih etti.Sınıfta da aynıydı, herkesten uzak durdu,kalabalıktan hoşlanmadı ve öğretmenine yapıştı.Doğal bir süreç olarak düşünüyorum.Alışma döneminde biz psikiyatriste dahi gittik.Psikiyatrist de doğal olduğunu ve hayatın getirdiği herşeye çocukların er yada geç uyum sağlayacaklarını söyledi.Bugün olmasa ileride ilkokula başlarken de bunları yaşayacaktık, şimdi olması daha iyi diye düşünüyorum.Ne kadar çabuk kalabalığa ve okula alışırsa o kadar iyidir diyorum. 


bebegimbuyuyor

Zaman zaman neredeyse çocuk başına bir öğretmen düşüyor. Bizim oyun grubumuzda en büyük çocuk 3,5 yaşında 4 tane öğretmen sürekli gözlem yapıyor veya çocuklar neredeyse orada mutlaka bir öğretmen oluyor. Mekanın büyüklüğü,taşıdığı riskler çok önemli. Bızim grupta bazen 3 bazen 8 çocuk oyun oynuyor ama öğretmen sayısı hiç azalmıyor. Bu yazdıklarınızı okuyunca 1 öğretmene 8-10 çocuk nasıl emanet ederim diye düşündüm doğrusu...Çocuk mevcudunda sıkıntı yok 10 cocuk bir arada olabılır amma en azında 3 öğretmen olmalı diye düşünüyorum.Geçekleri bana hatırlattığınız için teşekkür ederim


Cevaplamak için Üye ol