Solak mı? Sağlak mı?

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


zeyneb

ne yazdıysan aynısı bizde de mevcut ve hatta bunu blogda da yazmıştım.  müdahale etmeden gözlemlemeye devam ediyorum ben ama açıkçası eline de bir şey vermeye çekiniyorum yönelndirmeyeyim diye.


BlogcuAnne

Biz de hep solak olacak gibi düşünüyorduk ama hala değişiyor. Kalemi genelde sağla tutuyor, kaşığı bazen sağ, bazen solla. Bazen bir şeyler çizerken her iki eline de kalem alıp çizdiği oluyor. Sanırım henüz kesin bir şey söylemek için çok erken.


esraozlem

Ada da hala iki elini kullanıyor. Yemek yerken kaşık / çatalı her iki eliyle de tutuyor. Kalemi genelde sağ ile, ama diş fırçasını sol elle tutuyor. Oyun oynarken de iki elini birden kullanıyor. Biz 1.5 yaş konrolünde doktorumuza sormuştuk, henüz çok erken, 3-4 yaşına kadar değişim gösterebilir demişti.

Konuyla ilgili şuradaki yazıda 5-6 yaşa kadar el kullanım tercihinin değişiminin olası olduğundan bahsediyor.


berna_yarimoglu

bizde de durum aynı. çocuk psikiyatristi bir arkadaşımın söylediğine göre de 2,5-3 yaşına kadar emin olmamak gerekirmiş. el konusunda çok istikrarlı olmamasına rağmen tunç çok kararlı bir şekilde topa sol ayağıyla vuruyor.PERIMERT

Ben de okudugum bir kitapta 2-3 yasina kadar her iki elin de kullanilmasinin tesvik edilmesi gerektigini, aksi takdirde az kullanilan elin kaslarinin gelisiminin geri kalacagini okumustum. Eger istikrarli bir sekilde tek elini kullaniyorsa gozlemlemek gerek diyordu: tercih ettigi icin mi, el kaslari yeterli olmadigi icin mi? diye...


PERIMERT

BEnce yas itibariyle rahat calistigi elini belirlemis olabilir artik. Tabii ki anne olarak sen daha iyi gozlemler-bilirsin.


inciboncuk

3 yaşından önce her iki ellerini  de kullandıklarını duymuştum. Bir de sınıf öğretmeni olan annem 1.sınıfta çocukları tahtaya bir çember çizip önüne de bir tebeşir koyup tebeşiri çemberin ortasına atın bakalım diye teste tabi tutar hangi elleriyle atıyorlarsa solak ya da sağlak olduklarını anlıyormuş. Ona göre sınıf oturma planı yapıyormuş .


Esin

Hülyacigim, ben solagim, sevgili tam tersi . Helin Yagmur da sik sik sol elini kullaniyordu baslarda sonra sag ele dönünce bende doktorumuza sormus ve üc yasindan önce kesin bir seyin belli olmasinin zor oldugunu söyledi. Ama ben solak olacagini düsünüyorum nedense :)


alkan

bizim kiz son 7-8 aydir sadece sol elini kullaniyor. sag eline bir sey verirseniz hemen soluna geciriyor. toplara vurmaya basladigindan beri sadece sol ayagini kullaniyor. uzun zamandir sagini kullanmadigindan bu saatten sonra degismez gibi geliyor bana.


Cevaplamak için Üye ol