Tuvalet eğitiminde zor günler

sidelya95 soruyor: 7


29 aylık oğluma tuvalet alışkanlığı edindirmeye çalışıyorum. Bugün 6. Günümüz. Bilmiyorum bu gelişme var mı kısa kısa özet geçeyim günlerimizi , siz karar verin. 
İlk gün oğluma artık bezi çıkarıp bizler gibi tuvalete yapabileceğini söyledim. Aldığım renkli alıştırma kilotlarini gösterdim hangisini isterse onu giydirdim ve başladık
O gün çok sık çiş yaptı küloduna. Az da olsa bir defa da lazımlığa yaptı. Klozete döktük ve sifonu çekti çok mutlu oldu. Ufak bı ödül verdim ona. Her altına kaçırışında ' Aa külodumuz ıslanmış , bi dahaki sefere tuvalete yapalım annecim olur mu ? ' dedim , hiç kızmadım. Ama oğlum o günden bu güne çok nadir tamam dedi. Hep yapmicam , soylemicem dedi. Ama sadece bu konuda değil. Tuvalet eğitiminden önce de herşey için zıtlaşıyordu. 
2. Gün çiş yapma sıklığı azaldı çişini tutmaya başlamıştı. Ve oğlumun benim yanından ayrıldığım zaman çişini lazımlığa bıraktığını farkettim. İki defa lazımlığa yapmıştı ikinci gün. Kaka hiç yapmadı
3. Gün alıştırma külodunu çıkardım ve normal külot giydirdim. Alıştırma külodunu bez gibi düşündüğünü ve ıslaklık hissetmediği için rahatsız olmadığını düşündüm. Sabah altına kacirsa da akşama kadar iki defa lazımlığa çiş yaptı.Cis tutma süresi 2-3 saate çıkmıştı. Ama akşam art arda kazalar başladı. Yerlerde minik göletler oluşmaya başlamıştı.
4. Gün hiç lazımlığa çiş yapmadı. 5 - 10 dk sürelerle lazımlıkta oturuyor oyunlar oynuyorduk ama yapmıyordu. Yok mu çişin deyince yok deyip kalkıyor daha sonra yerleri ıslatıyordu. Nihayet üç gündür gelmeyen kakası gece yatmadan önce geldi. Fakat bez varken ayakta yaptığı kakasını yine aynı şekilde yapmak istedi zorlamadim. Lazimligın tasini tuttum arkasına o da yaptı. Yaparken gördü. ' Aa annecim bak kaka tavşana benzedi ' dedim ve bir daha göstermedim. Etkilenmediğini düşündüm.
5. Gün teşvik etmek için banyonun karşısındaki duvara büyük karton yapıştırdım. Daha önce hiç renkli kalemlerle resim cizmemistik. Önce birlikte deftere en sevdiği araba kamyon tarzi şeyler çizdik çok heyecanlandı. Bir süre sonra aldım kalemleri ve çişini yaptığında birlikte kartona yollar arabalar kamyonlar güneş bulut çizecegiz dedim. Tamam dedi. Fakat hep altına yaptı. Bı tanesinde yaptıktan sonra tuveletim geldi anne dedi. Götürdüm tuvalete yok dedi kalktı. En son gel tuvalete gidelim dediğimde gelmek istemedi bağırdı yapmicam dedi ama arabalar cizicez buraya dedim. Araba cizmicez dedi. Yine istemedi. bağırdı.Bugun yanı 6. Gün sabah kalktık ve çişimizi lazımlığa yaptık. Klozete döktü ve sifonu çekti. Söz verdiğim gibi resim yaptık. Daha sonra onu yanlız bıraktığım bir an kakasını küloduna yapmış. Yanına gittiğimde git dedi. Ben de gel biraz da tuvalete yapalım dedim oturdu fakat yapmadı. Daha sonra da 2 defa altına çiş yaptı. Çişinin geldiğini farkedip 2 defa lazımlığa götürdüm geri gitti dedi. Tamam geldiğinde tuvalete yapalım o zaman dedim. 'Hayir tuvalete yapmicaz dedi' ( hep böyle diyor)

Pes
 etmek istemiyorum kesinlikle altına yapsın önemli değil , altina yaptıkça rahatsız oldukca vazgeçer diye düşünüyorum fakat oğlum hiç istekli değil. Herşeyi olduğu gibi bunu da reddediyor.

Bu arada gece ve gündüz uykularında problem yaşamıyoruz. 
Ne yapmalıyım arkadaşlar ? Yanlış gördüğünüz bişey var mı? Lütfen yardım edin. Çok bunaldım ona göstermemeye çalışıyorum. Ama sürekli reddetmesi beni çaresiz bırakıyor. Acaba hazır değil mi , bırakmalı mıyım ? Bırakırsam tekrar başladığımda daha mı zor olur ? Fikirlerinize ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ayazlali

Ben olsam bırakırdım, zorlamaya hiç gerek yok. Bir iki hafta unuttuktan sonra şöyle yapabilirsiniz, benim oğlumda çok işe yarıyor, kendisi oyuncak delisi olduğundan. Önce bütün bunları kendisine anlatın, başladığınız zaman değil de başlamadan iki üç gün önce her gün böyle böyle olacak diye anlatın. Beraber oyuncak dükkanına gidin ve istediği (sizin belirlediğiniz sınırlar içinde tabi) bir oyuncağı alın. Eve götürün ve onun ulaşamayacağı bir yere kaldırın. Bir çetele hazırlayın, ulaşabileceği bir hedef koyun, mesela lazımlığa 7 çiş ve 1 kaka, 7 çiş kutucuğu ve 1 kaka kutucuğu çizin, her birini yaptıkça da Yıldız koyun kutucuğa. Hepsini doldurunca da oyuncağı verin, kutlayin. Oyuncak yerine sevdiğini bildiğiniz ama çok seyrek yediği birşey de olabilir. Kendisi yapmayı istemeli, ödülü de kendisi seçmeli. Istediğin zaman başlayabiliriz diyebilirsiniz. Sonra daha büyük hedef ve daha büyük ödülle devam edebilirsiniz, zaten amaç alışkanlık oluşturmak, alistiktan sonra zaten tuvalete kendi gidecek, nasıl biz altimiza çiş kaka yapmıyorsak, onun gibi. Bu yöntemi oğlumla başka konularda uyguladım, tuvalet konusunda değil, ama inat ettiği başka şeyler konusunda. Çiş konusunda ise şöyle derdimiz olmuştu, çok tutup gitmiyordu, çişin var mı deyince de yok deyip tutmaya devam. Sonra son anda koşuyordu ve tabi her yer çiş oluyordu tuvalette. En sonunda ona dedim ki bak, ben sana artık çişin var mı diye sormayacağım çünkü okulda (anaokuluna başlayacak da) da kimse sana sormayacak, vücudunu dinlemek senin sorumluğun, üstüne yaparsan okulda ıslak ıslak durursun. Artık arada oğlum vücudunu dinle, sana birşey söylemeye çalışıyor mu diyorum, kendisi evet çişim var diyor deyip gidiyor :-) Benimki büyük o yüzden bu işe yaradı, ama küçükken de altına yapinca üstünü kendi değiştiriyordu, yerleri de kendi siliyordu kağıt havluyla, yani sonuçlarına katlanıyordu. Bence onun da katkısı oldu, başta eğlence gibi olsa da kimse oyun oynamak yerine çiş silmek külot değiştirmek istemez. Üç dört yaş çocuklarının inadı ile başetmek çok zor, kolay gelsin, en güzeli inatlaşmamak, ama söylemesi kolay tabi :-)


sidelya95

Teşekkür ederim uzun uzun yazmışsınız :) 

Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Umarım faydası olur benim oğlumda da .


Nele

Benim oğlum tuvalet alışkanlığı edindiğinde 31 aylıktı. Öncesinde birkaç defa klozete oturtma çabam oldu ama çok başarılı olamamıştım. Bir süre ortada oyuncak gibi gezen lazımlığa oturtmaya başladım, ama dakikalarca oturmasına rağmen yapmadı ayağa kalktığı anda kiloduna yaptı. Hiç alıştırma kilodu kullanmadım, üzerinde sevdiği kahramanlar olan boxerlar aldım.1 hafta kadar neredeyse hiç söylemedi, ben de çok sabırlı biri değilim şimdi pişman da olsam kızdığım zamanlar oldu. Yaklaşık 2 hafta sonunda çişini ve kakasını söylemeye başladı. Öncesinde beze yaptığı kakadan ya da çişten hiç rahatsız olmuyordu, birden bezi çıkardım, lazımlığa oturturken yaşadığımız sorunları klozete otururken yaşamadık. Bir süre gece altını bağlamaya devam ettim şimdi onu da bıraktık, ara sıra kazalar olsa da tuvalet alışkanlığı oturdu. Benim işime en çok baba kilodu dediği boxerlar ve artık büyük tuvaletine oturuyorum hissi yaradı, sizinki de en kısa sürede öğrenir umarım, ama bence geriye dönmeyin hazır hava sıcakken öğrensin, kolay gelsin.


sidelya95

Çok teşekkürler. 2 haftaya  razıyım gerçekten. Yeter ki o da ben de çok yipranmadan atlatalim şu süreci.

Ben de geri dönmeyi düşünmüyorum artık. Tek endişem ablam doğum yapacak 1 hafta sonra ve arkasından bayram geliyor. O zamana kadar alisamazsa çok Zorluk çekerim diye düşünüyorum. 

Altına kaçırmaya devam ediyor. Tuvalete yapmadım yapmicam söylemlerine de devam ediyor. Birkaç gündür sabah klozete oturduğunda yapıyor ama. Gün içinde 4-5 defa altına kaçırıyor. 


ayazlali

Dediğim gibi, ben olsaydım çocuğun üstüne gitmezdim. Çiş kaka, beslenme, bağırma, bunlar çocuğun kontrolünde olan şeyler, siz bu benim için çok önemli mutlaka yapılması lazım diye hissettirdikce o size kontrolün kendisinde olduğunu göstermeye çalışacak. Kolay gelsin.


zehrashn

bende çok ugrasmistim alıştırmak için sorardım her dakika yok derdi sonra gider bu köşeye yapardı tam alisiyoruz derken tuvalete kardeşi doğdu ve onu kiskandığı için tekrar altına yapmaya başladı pes ettim artık derken bu gun babasına beni sen görür cisim geldi dedi birkaç gun evdeyken babası götürdü ve 3 4 günde alıştı ben lazımlik hiç kullanmadım aldım ama oglum istemedi alaturka tuvalete girdi hep klozette kullanmadı belki babasından yardım isteseniz ise yarayabilir nacizane fikrim kolay gelsin zor bir süreç  


hande

Ben hic bezini cikartmadim. Tuvalet egitimi de vermedim. Yalnizca 2 yasindan sonra banyoya lazimlik koydum, kendini hazir hissettiginde buna yapabilirsin dedim. 2.5 yasindaydi yaz sicaginda ben bezi artik istemiyorum dedi. Tamam cikartalim ama tuvalete yapman gerekecek dedim. Tamam dedi ve hic kaza yapmadi desem yeri. aksam yatmadan once ve kakasi icin bez istedi. Aksam bezinden 2 ay kadar sonra vaz gecti galiba ve kaka sini 3.5 yasina kadar beze yapti. Kontrol ondaydi ve hic bir stres yasamadik bu konuda.  Cevaplamak için Üye ol