bakıcı: siz olsanız hangisini seçerdiniz? yardım lütfen..

meliketopkaya soruyor: 10

oğluma bakıcı arayışımda bir karar noktasına geldim gibi. elimde 2 olumlu aday var, özelliklerini yazacağım, deneyimli annelerden fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum.. bana yardımcı olur musunuz?


1. aday
Türk, 14 yaşında bir oğlu var, annesiyle ve oğluyla yaşıyor. eşiyle anlaşmalı boşanmak için dilekçe vermişler, mahkemeyi bekliyorlar. Bana yönlendiren danışmanlık firması daha önce çalışmadığı için adayı çok iyi tanımıyor.
işletme mezunu, dönem dönem muhasebeciliği denemiş ama devam etmemiş.
5 sene kimsesiz çocuklar için kurulan köyde 7 çocuğa bir evde nnelik yapmış
sonrasında hep 3-4 sene erkek çocuk bakmış. arada bi tane 6 aylık deneyimi var, çok fazla ev işi yapmaktan çocukla ilgilenemiyordum ayrıldım dedi, çok inandırıcı değildi
kimsesizlere baktığı 5 sene içinde çocuk gelişimi & psikolojisi eğitimi almış
esnek çalışmaya uyarım, geç gelirseniz kalırım, ihtiyacınız olunca ekstra gelirim diyor
evin işini (genel toparlama + akşama yemek) yaparım diyor
biraz kapalı gibi, yani çok dobra bir tip değil, kendini pazarlamayı bilen biri

2. day
Türkmenistanlı ama oturma izni var. orada matematik öğretmeniymiş. genel hemşirelik eğitimi de var. burada üni okuyan bir oğlu var, memlekette de lise sonda kızı varmış, üniversiteyi kazanıp buraya gelecek diyor. 43 yaşnda. danışmanlık firması adayı iyi tanıyor, bebeğe çok iyi bakar şefkatlidir diyorlar. 
Daha önce 2 kez ikiz, bir kez de sorunlu bir hiperaktif çocuk bakmış. 
Türkçesi kötü
çalıştığı yerlerin birinden işvereniyle parkta tartışıp ayrılmış
ekstra kalmam veya gelmem gerekirse ekstra ücret alırım diyor
ev işi daha önceki yerlerde hiç yapmadım ama yaparım heralde diyor
çok dobra, dğrğst olduğu her halinden belli

daha önce 2 yanlış tercih yapmış ve işe başlamasına 1 haftadan az kalmış bir anne olarak çok endişeli ve kararsızım, görüşleriniz bana çok yardımcı olacak

şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


Nuran

Ben her ikisini de elerdim, çünkü çocuğunuzu en mutlu edebilecek kişi kendi evinde huzuru olan, eşi, çocukları ile mutlu kişidir. Bakıcının huzuru, enerjisi tümüyle çocuğa yansıyor.

13 bakıcı deneyimim olduğu için istatistik yapmak hiç zor değil benim için.

Naçizane tavsiyem, evde ses kayıdı yapın. Bizim ilk bakıcımız  (0 - 3,5 yaş arası bakmıştı) ve sondan bir önceki dışında işlerine son verme sebebim dinlediğim kayıtlar.

Bol şanslar dilerim.


balerin

Bencede hiçbiri hem oturup kendiniz bakın çocuğunuza paranızla neden rezil olmak için uğraşıyorsunuz ki anneanne yada babaanneden başka kimseye güvenilmez en azından onlar için torun baldan tatlıdır bilirsiniz o kadar çalış iki kuruş maaş al bide çocuk adına sinir ,deli ol al ben yemedim sen ye misali bakıcılığı en iyisi siz yapın çünkü annedir aslı olan.


borays

   Bende birincisi dedim ama kesin kararlıysanız diye.Bencede kesinlikle her çocuk annesiyle büyümeyi hak ediyor.Ve bakıcıların büyüttüğü annelerden duyduğum kadarıyla cumartesi günü anneleriyle kahvaltı etmek onları o kadar mmutlu edermiş ki,tüm hafta onu beklerlermiş.Ben çok üzülüyorum açıkcası sizin bile tanımadığınız biriyle bütün günü geçirmek zorunda olmalarına.Bakın anneler kaç bakıcı değiştirmek zorunda kalmışlar.Bir bebek gözüyle bakmaya çalışsak sevgi dolu annesinin yerine hiç tanımadığı biri geliyor(gerçekten vicdanlı biri değilse ki mucize gibi bir şey)sizin verdiğiniz sevginin 100 de 1ini verir mi acaba?sizin gösterdiğinizsabrın 100 de 1 ini?


    Bazı durumlar vardır anne çalışmazsa hani neredeyse aç kalınacaktır.Ben ancak bu durumda anlayabilirim annenin çalışıp çocuğu tanımadığı birine emanet eder.Bunun dışındaki durumları ben bencillik ve bebeğe yapılmış büyük bir haksızlık olarak görüyorum.Bırakın bakıcıyı çoğu baba bile annenin baktığı gibi bakamaz.O kadar yeniler ki şu dünya da,konuşamıyorlar,yürüyemiyorlar.Bu zor durum da anne gibi sabırlı sevgi dolu birinin desteği olmaksızın bu dönemi daha da zorlaştırmak hak mı?
   Biliyorum büyük fedakarlık belki işi bırakmak,ama bir bebek istiyorsa kişi hakkını verecek,bir koltukta iki karpuz taşımaya kalmayacak.
   Şahsınızı tanımıyorum ama bunları dile getirme cesaretini anne özlemiyle büyüyen miniklerden alıyorum.
   Çalışan anneler biliyorum eve dönüş saatlerini sayıyorlar,anneannelerin anlattıklarına şahit olamadıklarından gözyaşı döküyorlar.Birde bu yanlızlığı annelerinin burnundan getirerek ödeten çocuklar biliyorum.Melek gibiyken anne gelince resmen kuduruyor çocuk birebir şahit oldum.Kreşte önüne konan her şeyi yiyen çocuk annesi ne verse yemiyor,her gün ağlamala krizlerine giriyor.
   Çalışan anne olmanın daha saymadığım sıkıntıları var elbet işden eve gelince bebeğine zaman ayırmak ve mecbur yapılması gereken ev işlerine yetişememek daha neler neler.
   Bu yazının canınızı sıkacağına eminim ama bebeğinizi tanımadığınız birine emenet etmeden önce elinizi vicdanınıza koyup sorun kendi kendinize çalışmak zorunda mısınız?Cevap evetse açıklayın kendi kendinize neden diye?


balerin

@ BORAYS sana çok ama çok teşekkürler sözde beni sözde beni tenkit etmekle suçlayan luce_animayada kapak olsun belki ben son söyleyeceğimi herzaman ilk olarak söylüyorum yanlışım bu belki ama sen ne güzel ne tüzel terecüman olmuşsun seninde dediğin gibi çok ama çok çok çok mecbur kalmadıkça kariyerde yaparım çocukta yaparım diyen kadınlar yokmu yok üretmekmiş yok sosyalleşmekmiş yok sıkılmakmış yok alışkanlıkmış ayaklarına yatıp çalışma hayatına dönmeleri sadece bencillikten evet çalış bekarken evliyken saatlerce mesailerce hatta tatilsiz günlerce ama araya çocuk girince evinin kadını çocuğunun anası ol zaten çocuk bakımı zor olduğu için kadın hep kendini dışarıya atar (Mecburiyet dışındakiler sözüm meclisten dışarı.)


mert_mert

benimde arkadaşımın evinde bakıcı var türkmenistanlı ama çok gelip geçti bakıcı sayısı çoğu türkmendi..orda ne hikmetse herkes hemşire öğretmen eğitim almış psikoloji okumuş..ilk başlarda (yani ilk bakıcısında şaşırmıştım vaybe hep okumuş hemşire öğretmen psikoloji okumuş filan) amaaaa sonra bakıcı sayısı değiştikçe 5 6 7 aaa bun ların hepsmi hemşire hempsimi öğretmen diyesim geldi valla ..ben biraz takıldım bu konuya demekki orda tıp öğretmenlik okumak çok basit..lise gibi okuyon istediğini...yani bana ilki daha cazip geldi hemşire öğretmen olması sana bir fayda sağlamaz yani çoçuğuna allah korusun bişey olsa evdeki kadınamı göstercen bir iğne yap bir pansuman yap diye hiç sanmıyorum yani kesin dr götürürsün ...ben evdeyim mesela çoçuktan sonra çalışmadım ama çoçuk uyuduğunda ev işleri filan yapıyorum..bence gelen kişide yapmalı yemeğini ütünü temziliğini çoçuğunada bakmalı ...

 arkadaşımın evinde yatılı kalıyor ama günlük ev temizliği yemeği ütüsü çamaşır yıkama sofra topla çay servis yapıyor ..işi bitince akşam yemeğinden sonra odasına çekiliyor ...yani gelenler hep bu tarzdaydıı..bence şartlarını belirt öle ekstra ücret çok saçma zaten haftasonu harçlıklarıda var ...



mert_mert

@ balerin hanım dediğiniz gerçekten anlamsız...çünkü bende çoçuk olunca işi bırakmış bir bayanım ama annem yakınımda yani onada bırakamıyorum zaten kendiside dile gitiriyor uzun süreli hastalık zorunlu haller dışı bakamam filan diye ...yani böle durumlarda varken eğer çalışmk mecburiyetide varsa en ideali eve bakıcı almak yada kreşe vermek ..hayat zor çalışmak gerekiyor ilerisi için çoçuğun geleceği için yatırım yapmak gerekiyor...yorumun hiç hoşuma gitmedi


sevcanvet

balerin ve borays, rica etsem silin şu cevaplarınızı zaten aklı karışık bi annenin aklını iyice karıştırmayın, eğer fikriniz varsa zaten böyle bir soru alanı var orda tartışılıyor bu konu aktif sorulardan bulabilirsiniz, anne zaten karırını vermiş, hiçbir anneye bencil deme hakkına sahip değilsiniz, ben başlangıcı yapayım zaten diğer çalışan anneler usulünce cevap vereceklerdir!!!...


mert_mert

avsin hanım +10000 ..bende çok katılıyorum size ..evde oturan bir bayan olarak...



Yasemina

Gozlemlerım:


1. Bosanma arıfesınde olması bu surec ıcınde cevreyle ve cocuklarla olan etkılesımınde olumsuz bır etken olabılır. Yasadıgı gerılım/uzuntuyu cevresıne, bilhassa hergun gorecegı bır bebege yansıtma olasılıgı yuksek.

2. Maalesef, demek zorundayım, Turk bakıcıların ısteklerı bıtmıyor. Kımınle gorustuysem, eger kı cıddı anlamda maddı ıhtıyacları yoksa sızın ıhtıyaclarınızı karsılamaktan zıyade kendı ıhtıyaclarını karsılayacak, hatta o ıhtıyaclara dırek uyacak bır ıs pesındeler, bızden cok onların sartları var ve verdıklerı sozlerden cok kolay donup kısa zamanda arıza cıkarabılıyorlar.

3. Calısamıs olması en buyuk handıkap - cok kucuk bır cocuga bakmak sabır, ozverı ve sevgı gerektırır. Bu duygular en son kendı cocuguna bakıp annelıkte 14 yılını devırmıs bır kısı ıcın cok da "in" olamaz

4. Isletme mezunu olup oncekı ıslerınde tutunamamıs olması da bende olumsuz ıntıba bıraktı, gul gıbı dıploması varken bu arayıs neden dıye sorardım kendıme sanırım

Dıger aday:

1. Turkmenlerın bende bıraktıgı ızlenım, daha yapıcı ve candan oldukları 
2. Oturma ıznının olması buyuk bır artı
3. Ikız ve hiperaktif cocuklara bakmıs olması, zorlayıcı cocuk profılıne asına oldugunu gosterır


2. aday daha ıyı
ama aramaya devam edın derdım sanırım ben


asyanin_annesi

Sinemcim +1 milyon diyorum asil kapagi sen yapmissin



Cevaplamak için Üye ol