bakıcı: siz olsanız hangisini seçerdiniz? yardım lütfen..

meliketopkaya soruyor: 10

oğluma bakıcı arayışımda bir karar noktasına geldim gibi. elimde 2 olumlu aday var, özelliklerini yazacağım, deneyimli annelerden fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum.. bana yardımcı olur musunuz?


1. aday
Türk, 14 yaşında bir oğlu var, annesiyle ve oğluyla yaşıyor. eşiyle anlaşmalı boşanmak için dilekçe vermişler, mahkemeyi bekliyorlar. Bana yönlendiren danışmanlık firması daha önce çalışmadığı için adayı çok iyi tanımıyor.
işletme mezunu, dönem dönem muhasebeciliği denemiş ama devam etmemiş.
5 sene kimsesiz çocuklar için kurulan köyde 7 çocuğa bir evde nnelik yapmış
sonrasında hep 3-4 sene erkek çocuk bakmış. arada bi tane 6 aylık deneyimi var, çok fazla ev işi yapmaktan çocukla ilgilenemiyordum ayrıldım dedi, çok inandırıcı değildi
kimsesizlere baktığı 5 sene içinde çocuk gelişimi & psikolojisi eğitimi almış
esnek çalışmaya uyarım, geç gelirseniz kalırım, ihtiyacınız olunca ekstra gelirim diyor
evin işini (genel toparlama + akşama yemek) yaparım diyor
biraz kapalı gibi, yani çok dobra bir tip değil, kendini pazarlamayı bilen biri

2. day
Türkmenistanlı ama oturma izni var. orada matematik öğretmeniymiş. genel hemşirelik eğitimi de var. burada üni okuyan bir oğlu var, memlekette de lise sonda kızı varmış, üniversiteyi kazanıp buraya gelecek diyor. 43 yaşnda. danışmanlık firması adayı iyi tanıyor, bebeğe çok iyi bakar şefkatlidir diyorlar. 
Daha önce 2 kez ikiz, bir kez de sorunlu bir hiperaktif çocuk bakmış. 
Türkçesi kötü
çalıştığı yerlerin birinden işvereniyle parkta tartışıp ayrılmış
ekstra kalmam veya gelmem gerekirse ekstra ücret alırım diyor
ev işi daha önceki yerlerde hiç yapmadım ama yaparım heralde diyor
çok dobra, dğrğst olduğu her halinden belli

daha önce 2 yanlış tercih yapmış ve işe başlamasına 1 haftadan az kalmış bir anne olarak çok endişeli ve kararsızım, görüşleriniz bana çok yardımcı olacak

şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


asklepios

balerin ve boyars; sert ve kaba üslubunuz, egosantrik düşünce tarzınız ve dayatmacı zihniyetiniz ne acıklı. Bir kadının yeri evi değildir, nerde olmayı seçerse orasıdır, bu onu kötü anne yapmaz. İnsan sadece para ihtiyacından çalışmaz; üretmek, topluma ve kendisine olan saygısını sürdürmek, alay ettiğiniz gibi sosyalleşmek, uğrunda yıllarca birçok sınava girip üniversiteler bitirip emek verdiği mesleğini icra edebilmek gibi nedenleri de vardır çalışmanın. Kaldı ki kadın damızlık inek değildir, bir yere kapansın, üresin, üresin, çocuk yapıp büyütsün, evdekileri beslesin, paklasın... Sizlerin hayatını bilemem, bilmek de istemem. Eşime, çocuğuma, işime aşığım. Bu meslek için 25 yıl okudum, benim parçamdır işim. Çalışan-çalışmayan bir annenin iyi anne-kötü anne olma durumunu sorgulamak kimseye düşmez; her anne kendi bebeğinin biricik annesidir.


chroma

Öncelikle, sizin hangisine kanınız ısındı? Bebeğiniz daha çok ufak. 3 yaşına kadar eğitimden ziyade bebeğinize verebileceği sevgi önemli. Bebeğin öz bakımını herkes bir şekilde yapabilir ama onun şu an esas ihtiyacı sımsıcak bir sevgi. 
Eğer ikisine de kanınız ısındıysa, ikisi de bebeği kucağına aldığında mürebbiye gibi soğuk değil de abla/teyze gibi içten bir gülüşle bakıyorsa, ben 1. adayı tercih ederdim. Annem de boşanma sürecinde bebek bakmıştı. Gerçi eve gitmemiş, komşularımızın çocuklarına kendi evinde bakmıştı. Gül gibi de baktı, depresyonunu felan yansıtmadı o çocuklara. Üstelik bebek bakıyor olmak, bir şeylerle meşgul oluyor olmak ve bundan ekonomik gelir elde etmek ona daha da güç verdi. Bununla beraber, çalışan anne için evde ev işlerine yardım eden birisinin olması büyük avantaj. En azından eve gittiğinizde evi toplu görmek, tezgahta dünden kalan bulaşıkları yıkanmış görmek büyük nimet.
Çalışan anne ile ilgili yazı yazan arkadaşlar: Kimsenin hayatı kimseyi ilgilendirmez. Yorumlarınızı kendinize saklayın. 12 yıldır çalışıyorum. Kızım 4 aylıkken işe başladım. Ekonomik olarak ihtiyacım yok, istesem bırakırım ama istemiyorum. En ufak bir pişmanlığım da yok. Çok şükür bakıcı ablamız da gül gibi bakıyor kızıma, ailemizden birisi gibi zaten. Üstelik bir başkasının evine ekmek götürmesine vesile olduğum için ayrıca manevi haz  duyuyorum. Annem de çalışıyordu. Bir kere bile annem evde otursa da yanımda olsa diye hayıflanmadım. Bu bir tercih meselesidir. Bununla ilgili yorum yapmak da kimsenin haddine değil.


balerin

Çalışan anneler kime çalışmayın derki ben eğer çalışırken zorluğu yaşıyorsam herkes yaşar yaşamalıda der yani çalışma demez evet çalışan kadına saygı duyarım bir çalışan olarak fakat ev hanımı olan kadınlara üretemeyenler grubuna atanlarıda kınarım evet çaılşmak güzel kendi ayakları üzerinde durmak eşe muhtaç olmamak fakat aldığın rakam eğer kıyafetine süsüne püsüne kuaförüne,güzellik salonuna,eğlenmene ,gezmene,evin tüm ihtiyaçlarına,çocuğun tüm ihtiyaçlarına yetip hatta üzerine arta kalan bile oluyorsa ben o zaman kadına çalışan kadın derim yok sadece ay sonuna kadar kınatık geliyorsa şayet ben o zaman çalışan kadın değil ezilen kadın derim.


DoRuK_DiLeK

avnininsine_si ne +1000000000 ile başlıyorum.
BORAYS ın yazdıklarına kısmen katılıyorum katıldığım kısımda acaba bakıcı benim çocuğuma benim kadar değer verirmi çocuğumun sevgiye ve şefkate ihtiyacı bunu sağlayabilirmi.
ben bu çelişkiyle 22a ay geçirdim. üstelik benim çocuğuma annem bakıyor. emin olun benden daha sabırlı bakmak konusunda. üstelik azıcık ateşinde bile geceyi gündüz eder 24 saat nöbet tutabilir. ben çalışmak zorundamıyım ne zaman bu işi hesaba döksem cevabıda hep çalışmalıyım oluyor. ben çalışmasaydım açlıktan ölmezdik belki ama hayal ettiğim imkanları verebilirmiydim oğluma zannetmiyorum. belki şuanda ben onu işe bırakıp giderken bana kızıyor olabilir ama büyüdüğünde evde oturup sadece dizi izleyen ona buna hayıflanan bir anne yerine üretken bir anne görünce daha da mutlu olacağına eminim. üstelik çalışan kadın herdaim özgüven sahibi oluyor. alınacak her karar da da oluşabilecek her olumsuzluktada daha kesin duruş sergiliyor.

hangi anne evladı için herşeyi göze almaz ki merak ediyorum. bu gün kadın çalışmayacak evinde oturacak kariyeri unutacak diyenler varya yarın bigün çocuğu büyüyüpte kendi ayakları üstünde durmaya cbaşlayın ve özellikle evlenip evi ayırınca "ben senin için saçımı süpürge ettim ben senin için işimi bıraktım kendimden vazgeçtim hakkı bumudur die" dövünüp evladının omzuna bir yük olarak kalacak. ben bunu evladıma yapmıycam.
annem ev hanımıdır fakat evde de boş durmamış babama yük değil yüküne destek olmuş bir kadındır. babam her zaman anneme takdir eder. ben ve kardeşimde öyle.

unutmayın ki çalışan ve para kazanan ekonomik anlamda özgür olan kadın kimseye boyun eğmek zorunda da değildir. kır dizini otur diyemez kimse. bunun için bile çalışmaktan vazgeçmek kadına haksızlıktır.


CokBilmis

@ balerin: Tespitin, çalışılan işin niteliğine göre değişir bence.

Bir hukuk fakültesinde öğretim görevlisiyim. Devlet memuruyum. Avukatlık yapan arkadaşlarım benim 3-4 katım fazla kazanıyorlar. Benim aldığım maaş ancak yetiyor masraflarıma. Ama hukukçu yetiştiriyorum. Hakim, savcı, avukat yetiştiriyorum. Ders anlatıyorum, mesleki sorunlarını çözüyorum. Davalarda bilirkişilik yapıyorum, hakimler çözemedikler sorunlarda bana danışıyorlar, davacılar-davalılar benden medet umuyorlar. Derdi olan bana koşuyor. Makale yazıyorum, tez yazıyorum. Okuyorum-yazıyorum... Aldığım para da umrumda değil, yarısını verseler yine çalışırım. Ezildiğimi düşünmüyorum.

Ayrıca "ev hanımı" üretemiyor. Maalesef, keşke böyle olmasaydı. Ama kentli ev hanımı kuşağı üretim dışı. Bunu kabul etmek lazım. Anneannelerimiz tarlada, bağda, bahçede çalışır, hayvan bakar, kilim dokur ama bir şekilde "çalışır"dı. Ne zaman insanlar kentli oldu, kadınlar üretim dışı kaldı. Ev kadınlarının en çok depresyona giren kesim olduğunu biliyor muydunuz? Neden? Üretemiyorlar çünkü. İnsanoğlu üretemezse sağlıklı kalamaz.

Eğer sistem bu kadar acımasız olmasa, her insana hem iş hem de ev hayatını dengede tutabilme şansı verse "üretmeyen" bir kesimin varolması gerekmezdi.hayatto

Bence diploma referans olabilir ama en önemlisi bakıcının cocukla uyumu ve ona gösterebilecegi ilgi ve sevkattir ilk etapta . Birde ben böyle agzını acar acmaz gak para guk para diyen insanlardan haz etmiyorum. Galiba benim tercihim 1. den yana olurdu eger illa da ikisi arasında secim yapmak durumundaysam .

Cocuk 2 yastan sonra kitap okunması , yasına uygun oyunlarla eglendirilmesi ve sosyalleşme çabaları içinde daha egitimli bir bakıcıya ihtiyac duyabilir. Bu noktada bizde oyumuzu kresten yana kullanmıstık aslında 2.5 yas sonrası , bakıcısının yetmediğini düşünerek,  ama bebekken , daha cok öz bakımlarının düzgünce yapıldıgı , bol bol acık havaya cıkarılması , bakıcısından pozitif bir elektrik alması husuları bizim için elzemdi. Bakıcımız ilkokul mezunuydu ama hem bize( ev işlerinde de yardımcıydı), hem Eloşa baktı , mutlu bir bebeklik gecirdiğini düşünüyorum. Hatta halada evimize haftada 2 gün ugrayıp derleyip topluyor ablamız.

Ayrıca calısan annelere ates püsküren hemcinslerimi anlamakta zorlanıyorum. Herkesin şartları farklıdır . Kimi madden kimi manen tekrar işe dönme gereği duyabilir. Aile büyükleri yaşamıyor olabilir , hasta olabilir , bakmak istemiyor olabilir . Mesela bizimkilerle aynı sehirde yaşamıyoruz bile . Bu konuda insanları yargılamayı çok gereksiz buluyorum .

 


DoRuK_DiLeK

kadının "ezik" statüsünde olmaması için kıyafetine süsüne püsüne kuaförüne,güzellik salonuna,eğlenmene ,gezmene,evin tüm ihtiyaçlarına,çocuğun tüm ihtiyaçlarına parası yetip üstüne parasını arttırması gerektiğini düşünen anlayışa pes diyorum.

daha önce hiç çalışmamış veya çalışmayı tercih etmemiş, ev hanımı olmayı tercih etmiş hanımları konu dışında bırakarak bence "ezik" evinde oturup kocana hizmet edeceksin diploman varsa yutacaksın. işin, var oluş sebebin erkeğine hizmet etmetir. çocuk oluncada onu büyüteceksin bişey katman gerekmez büyüt yeter mottosunu kabul etmiş kadındır. bu düşüncede kadının evlana katacağı hiçbir şey olmadığını düşünüyorum


Nuran

@ cokbilmiş sizi ayakta alkışlıyorum.

sizin gibi insanların olduğunu görmek gelecek için ümitlendiriyor beni.

 EmineKartal

@ cokbilmiş
sözleriniz ve en çok da düşünce tarzınız beni çok sevindirdi
böyle düşünen gören insnalar olması çok güzel
iyi ki varsınız


ema

Merhabalar


Hiç bakıcı tecrübem yok ama en önemli şeyin güven olduğunu düşünüyorum hangisi size daha çok güven verdiyse onu tercih edin dört dörtlük insan olmadığı gibi kendimize %100 uyan bir bakıcı bulmakta zor gibime geliyor.Cevaplamak için Üye ol