kalpte 3 mm delik ASD

azraclal soruyor: 10

slmlar oğlum  2.5 AYLIK DOĞUŞTAN KALBİNDE 3 MM LİK  BİR DELİĞİN OLDUĞU SÖYLENDİ 3 AY SONRAYA EKO ÇEKTİRMEMİZİ SÖYLEDİLER. SORUM ASD'NİN KAPANMASI  NE KADAR SÜRÜYOR ? KAPANMA EMARESİ BELLİOLUR MU? SEVGİLER

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Daphnes_Mum

Canım öncelikle çok geçmiş olsun tabiki en büyük temennim inşallah cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan düzelir, zaten bir çok bebekte olan birşey bu ama çoğu doktor dinlerken farkedemiyor.
Benim kızımda 6 aylıkken götürdüğümüz 5. doktor duydu ondan muayene olduğumuz hiçbir doktor en küçük birşey söylemedi bu konuda ama 5. doktor üfürüm var dedi, eko çektirdik sonra ama çok şükür birşey çıkmadı bunları niye anlatıyorum o dönem çok araştırmıştım birçek bebekte oluyormuş ve zaman içinde kendiliğinden kapanıyormuş, içini ferah tut , tekrar geçmiş olsun.


Daphnes_Mum

Evet bende öyle biliyorum , bizim üfürüm masummuş delik falan yok yani ama yinede çok teşekkürler nerde varsa rabbim yardımcısı olsun.


julide

arkadaşlar benim kızıma da doktor cuma günü üfürüm var dedi. doktorumun tüm yatıştırmalarına rağmen öyle korktumki anlatamam. 'masum üfürüm var gibi türk kalp vakfı'na götür emin olalım' dedi.. tehlikeli olmadığını söyledi.
bu hastalığı bilen var mı??


bitos

Oğlum 3 aylıkken doktorumuz bizi rutin kotrol olarak eko çektirmeye gönderdi. Meğerse üfürüm duymuş ama ben paniklemeyeyim diye söylememiş. Neyse Allah'a şükür bir şey çıkmadı ama doktor 2 yaşından sonra ve her 2 yılda bir kontrole getirin, bu masum üfürüm ama bütün kalp hastalıkları çocuklukta başlar dedi. Julide korkmayın bebeklerin %50sinde bu masum üfürüm olurmuş.


julide

peki varsa eğer dikkat etmemiz gereken bir durum var mı
ne bileyim, yemesine, içmesine, hareketine filan??bitos

Yani biz de olmadığı için doktor bir yönlendirme yapmadı. Ama tespit edilirse sizi mutlaka bilgilendirirler.


perihan

Geçmiş olsun. Yeğenimde üfürüm vardı, bir yıl içinde kendiliğinden kapandı çok şükür.


fns93

bugün doktorumuz kızımın kalbindede ufak bir üfürüm var dedi.zararsızmış.ne zaman kapanır acaba?nesejoy

yegenimin 2,5 yasinda ateslendigi bir sirada ufurum duyuldu ve o sekilde tespit edildi. 2,5 yasinda 3 mm. idi. istanbul'da kardiyoloji vakfinda cocuk kardiyoloji uzmani gordu. sorun teskil etmez, erhenlige girmeden de kapanir demis. 3,5 yasindaki kontrolde kapanmisti.

ilk duyunca insan cok kotu hissediyor ama anne ve babasi doktor, ikisi de son derece rahatlardi. siz de icinizi ferah tutun.


nesejoy

Julide,

 yegenim normal bir 2,5 yas cocugu gibi son derece hareketli bir cocuktu, kardiyolog hicbir hareketini kisitlamaz, sorun olmaz demisti. zaten ciddi bir durum varsa bu kadar hareketli olamiyorlar.
detay istersen ara beni, telefonumu mesaj atiyorum.Cevaplamak için Üye ol