sezaryen izi

okanumut soruyor: 10

Sezaryenle doğum yaptım, bir müddet sonra dikiş hattı boyunca deriden kabarık, kırmızı bir iz oluştu..aslında iz demek yanlış, kabarık bir deri parçası..benzer durumda olanlarınız var mı?


Not:Lütfen "ben de sezaryen oldum, fakat hiç iz kalmadı tarzı cevap yazmayın, normali oydu zaten..)

Bu soruyu cevapla


50 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bendeki iz de aynı şekilde. Birebir tarif etmişsin. Ben de anneme göstermiştim, keloid olmuş demişti. İkinci sezaryende genelde aynı yeri kesiyorlarmış, ya da biraz altından ya da biraz üstünden kesip aradaki deriyi çıkarıp tek dikiş yapıyorlarmış. Kumaş gibiyiz, bir kesiyorlar, bir dikiyorlar. :)) Bundan beter bir görünüm olmaz umarım. Çok huylandırıyor beni de aslında elleyince ve görünce.


Burcu

ırmakyagmur umarım ikinci bebişinin doğumunda bu izi yok ederler.inşallah vücut tekrar oluşturmuyordur.. bu konuda bir bilgisi olan varmı ?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Hiçbir fikrim yok açıkçası. İlkini keserek yok etseler bile yeni dikiş de böyle olur herhalde, sonuçta arkadaşların da dediği gibi cilt tipiyle alakalı bir şey, demek ki benim cildim düzgün kaynamıyor. Pek umutlu değilim yani.


sevda

normal doğum yapmak taraftarı ben istemeden ( kızımın sağlık nedenlerinden dolayı ) ilk doğumumu sezaryan ile oldum. ikinciside  iki doğum arası uzun bir süre geçmesine rağmen riskli olacağını düşündüğü için doktorum sezaryan önerdi. yurtdışında ilki sezaryan ikinciside öyle olmalı gibi bir endişe yok ama burada malesef anneleride o yönde ikna edebiliyor doktorlar.o an vücudunda birşeylerin kesileceği sonradan ayva göbeğini bile geçen göbeğinin kalacağı düşüncesi açıkcası aklından geçmiyor. sağsalim doğsunda doktor kendini nasıl daha rahat hissederse o kadar sağlıklı bir doğum yaparım diye düşünüyorsun. gelelim asıl konuya :) evet ilk dikişim aynı tarif edilen gibi daha kırmızı ve daha geniş bir dikiş izi gibiydi sanki iki kumaş birşeltirilmişte ip daha iyi çekilse birbirine kumaşlar daha çok yaklaşacakmış gibi :). ikinci doğum dikişim daha iyi durumda daha az belirgin ilk dikiş tabi doktor tarafından içe alınmış ve yok edilmiş . ikinci kesik öncekinin çok yakın mesafesinden yapılmış. yani bence birazda doktorların el becerisinden diye düşünüyorum. vücut aynı vücut yani aynı tepkiyi vermesi gerekirdi. tabi yaş etki ediyorsa onu bilmem ama ikinci doğumda daha yaşlı oldumu düşünürsek oda etki etmiyordur. terzi gibi düşünmek lazım herkez dikiş diker ama öyle ama böyle.  beni önceki dikişimde şimdikide açıkcası çok rahatsız etmiyor ( göbeğim daha çok rahatsız ediyor :) ) basakcelik dedigi gibi bikini bile giysem iz görünmüyor. bende daha az bir göbekle daha mutlu olabilirim :)


okanumut

Başak contractubex'i süre pek önemli değil,herhangi bir zamanda kullanabilirsin diye biliyorum..cunda

geriye dönük izleri yok eden ilaçlar da olduğunu söyledi doktorum. çok rahatsız oluyorsanız mutlaka doktorunuza danışıp kullanmaya başlayın bir an önce.
artık kremlerle,ialçlarla düzelmeyecek iz yok.


meycan

Aynı iz bende de var. Doktorum hassas cilde sahip olduğum için oluştuğunu söylemişti. Aynı ilacı bana da vermişti. Ben de bir haliyle düzenli kullanamamıştım :)
Şimdi de ikinci çocuğu doğururken o pütürlü kısmı alırımben diyor. Tabi ben ikinciyi doğurursam.......


meycan

kesinlikle....Aysegul_Yagmur_Irmak

Ah o deliksiz uykulardan sonra daha acı olur bence tekrar başa dönmek hehehe. Ben battı balık yan gider modundayım da heheheh. :)))


meycan

bildiğim kadarıyla hafif kırmızı-pembe iz var.Ama kabarık değildir...Cevaplamak için Üye ol