Caillou İzler misiniz?Çevirisine dikkat ettiniz mi?

NORTH_TAN soruyor: 10

Kuzey Tan tatilde Caillou sardı. Çok mesele yapmamıştım ama bugün tatil dönüşü Tv de Caillou gördüm izlerken çevirisinin özellikle yanlış yapıldığını düşündüm.Konuyla ve hareketleriyle ilgisi olmayan bir seslendirmeydi "one, two boom" bölümünde. İngilizcesini izledim Caillou korkusundan kurtulması için babası "count game"  öğretti ama türkçeye "dua edelim" olarak çevrilmişti.Israrlada vurgulanmıştı.
Biz yeni başladık Caillou ya siz daha önce fark etmişmiydiniz?

Bu soruyu cevapla


57 Cevap


serkan

Ne güzel konuşuyorsun Feriha,
Ozaman parkta benim çocuğumu dövüyorlar, ısırıyorlar ya da taş atıyorlar deyip, aynılarını biz evde çocuğumuza öğretelim, parka gidince en önce o dövsün, herkese taş atsın, fırsat bulunca ısırsın vb.
Birisi bir yanlış yapıyorsa, o yanlışın karşıtı yanlışlar doğru mu olur sence?


Ulku

serkan haklisin da caillou da abartilcak bi taraf yok. hem istemeyen seyrettirmez, ya da kendisi dublajini yapar oyle seyrettirir.


busraa

verdiğin örneklerin hiç biri kadar tehlikeli bulmuyorum caillouyu,daha doğrusu benim tarzıma uyuyor hatta.. sen tehlikeli olduğunu düşünüyorsan izlettirmemekte özgürsün; kumanda senin elinde.. tıpkı benim diğer propaganda kaynaklı filmleri zapladığım gibi


Ulku

ama hilal, iki elini gogsunde kavusturup "tanrim, amin" diye cevirse o da propaganda olmaz mi? hem o zaman agzimizdan cikan hersey propaganda olabilir. neyi ne olarak tanimladiginla ilgili bu. "sevgililer gunu karti" bolumu var "pinata" var, bunlar da propaganda sayilabilir zorlanirsa. hayata nasil baktiginla ilgili ve herkesin hayata bakisi farkli. o yuzden herkesi birden memnun edemezsin bu ceviri islerinde.. bana gore de "allahim sukurler olsun" demesi propaganda degil, cunku bizden surekli duydugu birsey. ama size gore de terstir. farklilik dedigim bu iste.


GulcanDeniz

Şirinler'in
sınıf ayrımının olmadığı, kapitalist para ilişkilerinin kurulmadığı, bireyler arasında hiyerarşinin yaratılmadığı, farklı tercihlerin birarada yaşadığı bir çizgi film serisi olduğu doğru.

Ama mason locasının ürünü olduğu bilgisi yanlış. Zaten mason locasıyla yukarıdaki özelliklerin hiçbir ilgisi yok. İkisi çok ayrı şeyler. (Masonlar kapitalizmi reddetmezler mesela, parayla da son derece "sıkı" ilişkileri vardır vs vs)

Bu arada Calliou'nun TV'deki bölümlerinde mi var anlatılan şeyler? Bizde DVD ve VCD'leri var ve beni rahatsız eden unsurlara rastlamadım, o yüzden soruyorum.Ulku

hilal tamam da ben de sunu soruyorum: neyi nasil cikartacagiz? sevgililer gunu ya da pinata rituellerini de mi cikartalim? cizgi filmin icinde var onlar. her cizgi filmde var, sadece caillou degil. o zaman biz daha onceden izleyip cocugumuza oyle izletecegiz. iste kontrol de burda basliyor. yani yanlis varsa hepsi yanlis. sizi rahatsiz eden o kismi oldugu icin ona takilmissiniz, beni de baska yerleri rahatsiz ediyor mesela.


Ulku

gulcan, oyle abartildigi gibi bisey yok. bikac yerde gecen bikac cumle.


yuksel_

Ben de Hilal gibi çocuğumun mümkün olduğunca dini eğitim, ritüel, durum vs den uzak kalmasını istiyorum ve elimden geleni yapıyorum. Ama Caillou örneğinden gidersek, sadece 2 yerde (biri bu gökgürültüsünden korkmaması için babasının dua öğretmesi, diğeri de domuza gergedan demesiydi !!!) direkt kanalın niyetiyle ilgili bir çeviri yamuğuna denk geldim. Onun dışında, caillou'da pek çok sayıda çok olumlu mesaj olduğunu ve abuk subuk tom&jerry çizgi filmi izlemesinden daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Örnek; anne-babanın çalışıyor olması, babanın evdeki HER işi yapıyor ve anneye yardım ediyor olması (bulaşık-temizlik-çocukla ilgilenme vs herbişey), siyah-çinli-engelli arkadaşlarının olması ve onlarla doğru iletişim yöntemleri, küçük kızkardeşine abilik yapmayı öğrenmesi vs vs...dolayısıyla, gerekirse CD alır ve izlemesini istemediğiniz bölümleri engellersiniz. ben şahsen seviyorum kendisini :)

Eğer sorun dini içerikse esas sabıkalı TrtÇocuk bana kalırsa. Çizgi filmlere, isimlerine dikkat edin, hep dini/milliyetçi içerikler var. Bunları çocuğuna vermek isteyen istediği gibi izletebilir, ama ben açmamak için özel çaba harcıyorum, gece bahçesi dışında pek izin vermiyorum.
Özel bir kanalı anlayabilirim, istediği gibi yayın yapar (yine de orjinali yabancı birşeyin çevirisine müdahale etmek bence suçtur ayrı konu) ama devlet televizyonu kesinlikle objektif yayın yapmak zorundadır. Ama burası türkiye, kime ne anlatıcan..açmıyorsun olup bitiyor işte :)sule_bilge

bir çocugun düş peşime de yurdunun gidemediği yerlerini tanımasının,dedemin oyuncagında tarihiyle ilgili bilgi edinmesinin,pepe de türk yapımı birşey izlemesinin,keloglanda türk masalı dinlemesinin ne zararı olabilir hala düşünüyorum


serkan

Sul_Bil'cim bence düşünmüyorun, azıcık düşünsen anlayacaksın ama kendini lartlandırmışsın ve gerçeği görmek istemiyorsun (Ya da senden başka hiçbirimiz görmek istemiyoruz :-))Cevaplamak için Üye ol