Caillou İzler misiniz?Çevirisine dikkat ettiniz mi?

NORTH_TAN soruyor: 10

Kuzey Tan tatilde Caillou sardı. Çok mesele yapmamıştım ama bugün tatil dönüşü Tv de Caillou gördüm izlerken çevirisinin özellikle yanlış yapıldığını düşündüm.Konuyla ve hareketleriyle ilgisi olmayan bir seslendirmeydi "one, two boom" bölümünde. İngilizcesini izledim Caillou korkusundan kurtulması için babası "count game"  öğretti ama türkçeye "dua edelim" olarak çevrilmişti.Israrlada vurgulanmıştı.
Biz yeni başladık Caillou ya siz daha önce fark etmişmiydiniz?

Bu soruyu cevapla


57 Cevap


burcuakalin

Caillou'nun çevirisini beğenmiyorsunuz, dedemin oyuncağını beğenmiyorsunuz, TRT çocuk'u beğenmiyorsunuz...vb Sizce ne izlettirelim peki? Bir konuda hata  bulmak çok kolay ama önemli olan o hataları telafi edebilecek yöntemler geliştirmek. Elbette her zaman daha iyisi vardır ve yapılabilir ama yüzlerce bölümü olan bir çizgi filmin 2 bölümü kafamıza uymuyor diye tek bir çizgiyle üstünü çizip, önyargıyla bunlar dinci, yobaz diyemeyiz. Burada "Renklerin Ustası" adlı hikaye aklıma geldi nedense! Zamanım yok kopyala yapıştır yapamıycam bilmeyenler için, ama google'dan isteyenler okuyabilir. İyi akşamlar...


sule_bilge

hayretler içindeyim,hadi dine karşısınız,milli duygulara da mı karşısınız,peki bu çocuklar değersiz,değer yargısız ne olacaklar?


serkan

   Daha önce de belirtmiştim, bu konular yazışarak zor çözülür, herhangi bir buluşma da konuşarak çözmeyi deneyebiliriz.
   Ama yine de ben ikinize de cevap vereyim, Öncelikle söylemek istiyorum ki benim çocuğum da calliou seyrediyor, ama DVD den ve henüz sakıncalı bir bölüm görmedim. Görürsem bir şekilde sadece o bölümü yok edebilirim.
   Çocuğa illa bişey izlettirmek zorunda değiliz, seyrettirebileceğimiz herşeyin içeriği bozuksa hiçbirini izlettirmeyiz, binlerce yıldır insanlar Tv ile büyümüyorlar. Renkleri Ustasını biliyorum ve gerektiğinde örnek olarak ben de veriyorum.
   Bilmeyenler için kısaca bir hoca öğrencisine resmi sergile yanına da beğenmediğiniz yeri işaretleyin yaz diyor, sonra öğrenci bir bakıyor resmin heryerini işaretlemişler, hoca bu sefer de yeni resmini sergile ama yanına beğenmediğiniz yeri düzeltin yaz diyor, kimse düzeltemediği için resim aynen kalıyor.
   Bu hikaye olarak güzel gibi gelse de gerçekte durum böyle değil, Bir resmi eleştirmek için picasso olmak gerekmiyor, benim daha iyisini yapamamam o resmi güzel yapmaz. Daha önce da yorumlardan birinde beğenmeyen dublajını kendi yaptırıp seyrettirsin demişti, elimizde öyle bir imkan olmadığını kabul etmeliyiz ve ona göre mantıklı konuşmalı ve örnekler vermeliyiz.
   Yüzlerce bölümde sadece ikisinde yobazlık varsa bu onları yobaz yapar, tıpkı 7 milyar insandan sadece birini öldürenin katil olması gibi.
  

   Sevgili sul_bil; kimse dine ve değer yargılarına karşı değil, ama hepimiz din ve milli değer sömürücülerine karşıyız. Sana bir de alıntı yollayayım, nereden olduğunu sen bul:

(Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselama bin çeşit sanat öğretip buyurdu ki: Çocukların ve neslin, bu sanatlardan biri ile rızkını talep etsin, sakın ola ki dini geçim aracı yapmasın, dini kullanarak dünya malı toplayanlara yazıklar olsun!) [Hâkim]

Bizim yobaz vb yakıştırmalarda bulunduğumuz kişiler dini kullanarak dünya malı toplayanlardır. Ve gördüğün gibi dinimiz onlara zaten karşı


selencem

Sevgili serkan, cok guzel yazmissin, hislerimie tercuman olmussun. Tesekkurler!


burcuakalin

Serkan evet emin ol ki bence de "yobaz" kelimesi tam da senin yazdığın anlama karşılık gelen özel ve tüzel kişileri tasvir ediyor. Peki Caillo'nun bir bölümünde "yağmur" yerine "rahmet" diye çeviri yapanlar, yukarıda yazdığın yazının neresinde?? Konu başlıktan çok çok uzaklaştı, hemen toparlamak istedim çünkü Serkan'ın da dediği gibi yazışarak çözülebilecek şeyler değil, ki bence yüzyüze bile çözülebilecek şeyler değil, zira çözülebilmiş olsaydı, yüzyıllardır süregelen savaşlar, sağ-sol çatışmaları...vb olmazdı. 

Toparlamak gerekirse; evet bazı fikirleri insanlara/çocuklara empoze etmeye çalışan kişiler, kurumlar var, olacaktır da. Nasıl bizler yobaz, geri görüşlü kişilere karşı çocuklarımızı ve yakınlarımızı korumaya çalışıyor ve onlara karşı elbirliği yapıyorsak, aynı şeyleri de onlar bizler için yapacaklar. Ama sorun şu ki, en ufak bir hata da bile kesin ve katı bir şekilde önyargıyla "aha bunlar da onlardan! Bunlar da yobaz" diye, belki de haklı olduğumuz küçücük bir sebebi abartırsak, kaybeden biz oluruz, onlar değil. Bu herşeye kötü niyetle bakmak isteyenlerin sürekli eleştirecek birşey bulmalarına benziyor. Mükemmel yoktur. Ama eleştiriler de abartıdan uzak yerinde olmalı bence.

...Ve son olarak da; ben de oğluma dvd den izletiyorum, çünkü digitürkümüz yok, Samanyolu'nda gösterildiğini de buradan öğrendim. Ama dvd deki bölümlerden birinde "Allahaşkına" kelimesini duydum. Dua edelim bölümünü duymadım ama duysaydım da bu bana garip gelmezdi, çünkü ben çocuğumun belli değer yargıları çerçevesinde yetişmesini istiyorum, maalesef ki benim çocuğum  dinleri en doğru şekilde benden öğrenemeyecek. Nasıl ben ailemden az buçuk öğrenip, ilgim olmadığından da sonrasında araştırmadığım için öğrenemediysem. Ama ben ona en azından "inancı", "inanmayı" öğretebilirim. Her akşam yatmadan önce dua edenlere yobaz denilmemesi gerektiğini vurgulayarak.sule_bilge

burcu,haklısın,yabancı çizgifilmlerde yatmadan önce ellerini kavuşturup diz çöküp dua ederler,ya da bazen yemekte.bu onları yobaz yapmaz ama bizde sinek uçsa aha yobaz geldi,biz paskalyayı şükran gününü vs süper biliriz yabancı filmler sayesinde,kendi filmlerimizde ise hocaları sapık olarak gösteririz en basitinden.
her neyse konu dağıldı dediğin gibi.


NORTH_TAN


Yanıtlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Biraz ortam gerildi üzüldüm:((

*Ben o gün yumurcak Tv yi çocuk grubumdan kaldırdım benim kontrolüm dışında izletilmesin diye. Çalışan anneyim hep kontrolümde olmuyor.
*Ben mi abarttım diye tekrar o bölümün türkçesini ve ingilizcesini izledim.
*Bilgisayarda Youtube dan kaydettiğim colliou ları izledim.Benim için sakıncası olan başka bölüm görmedim. Onlarıda bağımlılık yapmasın diye çok nadir izleteceğim.
*Hepimizin amacı çocuğumuza sağlıklı, güzel bi dünya yaratmak. Yöntemler farkl olabilir mühim değil. tek doğru yoktur:(((
Ben de Kuzey Tan a her zaman bilimin, sevginin, saygının olduğu dünya yaratmaya ve yaratmasına yardımcı olamaya çalışacağım.


ElfAna

Yorumlari atlamadan okumaya calistim. Birsey sormak istiyorum. Caillou' da tarafli bir tutum oldugunu dusunen arkadaslar: Caillou' nun iki elini birlestirip, alnina koyduktan sonra; gozlerini yumup yemek duasi yaptigi bolumu gordunuz mu? Benim oglum 4 yasinda. Uzun bir zamandir bu cizgi filmi izliyoruz. Cok zor durumda biraktigi bolumleri de oldu: http://alpiharikalardiyarinda.blogspot.com/2010/02/cocugunuza-yasam-dongusunu-anlatirken.html  cok olumlu geri donusumleri de. Yeri geldiginde yasina uygun kisa bir aciklama yeterli ve zararsiz olur diye dusunuyorum.burcuakalin

KuzeytanAnne bence sakın üzülme ortamın gerildiği yok, tersine ben şimdiye kadarki hiçbir tartışma ortamında bu derece üst seviye, kişilik haklarına saldırılmadan, küfürler edilmeden, aşağılama, hakaret yazıları okumadan bir tartışmaya katıldım. Sonuçta her ebeveyn çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek istiyor ve bunu da kendi seçimleri, kendi aklı-mantığı çerçevesinde yapıyor. Güzel tartışmaydı teşekkürler..


osman

Tan ilk izlediği günden bu yana Caillou tutkunu oldu.Yayınlandığı kanaldan ötürü tedirgindim ama film çok da masum geliyordu. Her sabah 10'da evde adeta Caillou töreni yapılıyor. Oğlumu hemen bu filmden uzaklaştırmalıyım. Ama, nasıl yapacağım bilmiyorum. İşimiz zor. Önerisi olan var mı?Cevaplamak için Üye ol