Caillou İzler misiniz?Çevirisine dikkat ettiniz mi?

NORTH_TAN soruyor: 7

Kuzey Tan tatilde Caillou sardı. Çok mesele yapmamıştım ama bugün tatil dönüşü Tv de Caillou gördüm izlerken çevirisinin özellikle yanlış yapıldığını düşündüm.Konuyla ve hareketleriyle ilgisi olmayan bir seslendirmeydi "one, two boom" bölümünde. İngilizcesini izledim Caillou korkusundan kurtulması için babası "count game"  öğretti ama türkçeye "dua edelim" olarak çevrilmişti.Israrlada vurgulanmıştı.
Biz yeni başladık Caillou ya siz daha önce fark etmişmiydiniz?

Bu soruyu cevapla


57 Cevap


aysecikim

Bir öğretmenim çocuk gelişimi açısından düşününce şu dönemde televizyondaki en iyi çizgi filmin  caillou olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Yumurcak tv diğer çocuk kanallarından daha dikkatli ve özenli seçimler yapıyor.objektif olmak lazım.


senayc

Biz caillounun bütün bölümlerni en az 2-3 kez izlemişiszdir. Çevirisi tuhaf-farklı-mesaj içerikli olan bölüm sayısı bir ya da ikiyi geçmez. Bu yaş çocuklarına izlettirilebielcek en güzel dizi olduğunu düşünüyorum.  Bu kadarcık olsa da biz izletmeye devam edeceğiz. Ama peyibal e de katılıyorum, aslında olmaması gerekir bence. Bu çocuk dizisi, daha evvel izleyip sonra seyrettirmek pratikte mümkün değil. Dini ya da ticari hiç bir mesaj olmamalı.


osman

Tan iki gündür calliou izlemiyor. Garip ama kendisi de hergün düğün bayram yaparak izlediği filmi talep etmiyor. Bugün kitabında da "inşallah" kelimesini gördüm. Annesi sansürleyerek okuyor. Aşıyı çok fazla çok fazla bartmadan hissettirmeden veriyorlar sanırım. Her türlü yayın hakkı aynı kişilerde olduğu için. Diğer çevirilere de benzer "hata"lar (bence çeviri namussuzluğu ve din empozesi) olduğunu düşünüyorum.


banuo

Ben Yumurcak TV'nin yaptığını yayın ahlakı açısından doğru bulmuyorum. Vermek istediği mesajlar varsa da bunu  kendine ait olan programlar üzerinden yapmalı veya kendi görüşlerini yansıtan programları yayınlamalı diye düşünüyorum.

Bu arada Caillou'nun pek çok bölümünü izlemiş biri olarak, izlediğim bölümlerde böylesi bir çeviri maniplasyonuyla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Ancak digiturk'e ilk abone olduğumuz zamanlarda  Yumurcak TV' de denk geldiğim bir çeviri yanıltmacasını paylaşmak istiyorum. Bunu  çeviri maniplasyonlarının ne kadar ileri götürülebildiği  hakkında bir örnek olsun diye anlatıyorum. Sahne şu şekilde;  yeni dunya'nın kesfi sonrası Avrupalı misyoneler yerlilere dini egitim verebilecekleri bir kilise inşa ediyorlar, ve yerli bir cocuk oradaki din adamlarından birine 'Bu nedir?' diye soruyor. Rahibin verdiği cevap aynen soyle "Allah'ın evi yavrum, her Cuma buraya gelip Allah'a ibadet ederiz." !!

Ne gerek var diye sormadan edemiyor insan.  Dini eğitim vereceksek bile, yalan dolan üzerinden olmamalı bu, öyle değil mi? Bir programın haklarını böylesi bir şekilde ihlal ederek..Hırsızlıktır bu!


elvan

bahsedilen bölümleri farkettim de, açıkçası ben onlara takılmadım. dua etmek, allahaşkına demek yadırganacak birşey değil benim için. günlük hayatta çok kullanılıyor. bunlardan ne kadar kaçabilirsiniz ki? bugün olmadı, yarın duyacak... bunlar için din empoze edilmeye çalışıyor demem...  bu tabirleri müslüman olmayan yabancılar da kullanıyor, hristiyanlar da allah'a dua ediyor, yahudiler de. pekçok çizgifilmde, filmde örnekleri mevcut... onlar da mı dini empoze ediyor? ilginç....

dediğim gibi biz bunları düşünmüyorduk aslında ailecek. bizim düşündüğümüz, kızımızın bu denli bu çizgi filme bağlı olması... normal gelmiyor bana. bazen de düşünmeden edemiyorum. elin kanadalısı hazırlamış, ya altında farklı birşeyler varsa bizim göremediğimiz... bu çocuklar bu çizgifilmi nasıl ayıla bayıla izliyorlar... ne buluyorlar... paranoyakça ama işte endişeler geliyor bazen. konuşulacak ayrı bir mevzu tabi...


Ulku

geride kalmis, tatildeydim, ama soylemeden edemedim: ben cocuklarima birsey izletmeden once oturup kendim izliyorum. zaten izledikleri seyler bir elin parmaklarini gecmez ve zaman olarak da kisitli. bunu yapmak hic zor degil. siz de oyle yapabilirsiniz.


egetosh

ben oğlumla cd sini aldım ordan izliyorum,
oğlumun dini manevi maddi vs. herseyi çevresindeki onu seven kişilerden öğrenmesini isterim beyin yıkamacı istismarlardan değil
bunu öğrendigimiz iyi oldu
teşekkürler
Cevaplamak için Üye ol